Problem z płytkami DVD

Kupiłem parę dni temu 5 płytek DVD Verbatim 4.7gb. Dziś chciałem coś na nie nagrać, więc włożyłem płytkę i włączyłem Ashampoo Burning Studio i nagrałem pliki. Przy próbie weryfikacji wyskoczył błąd. Chciałem odtworzyć płytkę, lecz gdy kliknąłem na “Mój komputer” a potem na stację dysków (G w moim przypadku), to wyskoczył błąd: “G nie jest dostępny. Niepoprawna funkcja.” Kliknąłem na właściwości, tam pisało: System plików RAW. Miałem już kiedyś takie coś na twardzielu i pomógł format, ale DVD nie bardzo chyba da się sformatować ;). Myślałem, że to płytka się źle nagrała, więc wsadziłem inną ale z tej samej partii Verbatima i znowu to samo tyle, że tą na co jest coś nagrane ABS pokazuje jako pełną a tą pustą jako czystą…tyle, że z tej pełnej nie da się nic odczytać…I pytanie: Czy to wina płyt? Jakiej jakości płyty produkuje Verbatim? Czy to może wina nagrywarki? Tyle, że inne płyty czyta i nagrywa OK…a może wina Ashampoo? Choć w to wątpie, bo G:/ nie czyta nawet nie nagranych płyt…

Witaj!!

W tym przypadku niestety musisz poeksperymentować. Najlepiej najpierw popróbować z płytami - kup ze 3 rodzaje płyt DVD+R i 3 rodzaje DVD-R i sprawdź, które nagrywa, a których nie. Jeśli się okaże, że na przykład nagrywarka ma problem z DVD-R, to prawdopodobnie jest to wina nagrywarki. Natomiast nie łączyłbym problemów z wypalaniem płyt z używaniem tego czy innego software’u do nagrywania.

Co do płytek Verbatim - w sumie są to płytki dobrej jakości. Raczej nie spotkałem się z tym, by było z nimi coś nie tak - ale tak jak w każdej produkcji może trafić się i tu felerny towar…

Powodzenia

Dimatheus

To raczej wina nagrywarki, bo odtwarza płytki z gazet i stare, które kiedyś nagrałem, ale nie odtwarza “Czystych” płyt(tak, jakby w ogóle nie były wsadzone) i tych samych płyt jeśli coś na nie nagrałem…dzięki za pomoc

zrób upgrade firmware.- prawdopodobnie masz stary - szukaj na stronie producenta nagrywarki; - sprawdź w Nero info Tool jakie płytki nagrywa Twoja nagrywarka (program bezpłatny - można pobrać np ze strony Nero i chyba też z DobrychProgramów)