Problem z podł. płyty głównej HP z hdd 40gb +cdrom

Witam!!

Mój sprzęt to: płyta hp Vectra VL400 socket 370, pentium 1ghz, dysk samsung 40Gb, cdrom Lg.

Przy podłączeniu na ide1 dysk /master/ ide2 cdrom /slave/, bios nie widzi cdroma, przy odwrotnym ustawieniu bios widzi cdrom, a nie widzi dysku.

Więc spróbowałem podłączyć dysk /master/, cdrom /slave/ na jednej taśmie na ide 1. Bios widzi dysk, widzi także cdrom, mam ustawione w biosie bootowanie z cdromu i ładnie odpala mi się Partition Magic 7, próbuję utworzyć partycję /gdyż dysk jest czysty/ i wywala mi błąd " Partition Table Error #108 Found. Szukałem problemu w “szukajce” i w googlach, ale nic nie znalazłem co można by zrobić. Jakakolwiek operacja w PM7 kończy się w/w błędem, chkdsk nie mam możliwości zrobienia z poziomu PM. Próbowałem zainstalować windows xp, ale przy sprawdzaniu konfiguracji sprzętowej robi stop- zawiesza się. Wiem, że podłączenie dysku z cdr na jednej taśmie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale wiem że to działa, tylko brak mi już pomysłów jak to zrobić żeby zadziałało u mnie. Martwi mnie też dysk, gdyż na innym kompie działa bez zarzutów, cichutko, nie ma badów.

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam

MarcinR

Ps. Poniżej podobny screen (kritur 666, 4 od góry/, gdyż nie mam możliwości zrobienia ze swojego kompa. U mnie jest obszar nie podzielony i na żółtym polu jest napis error #108

[img]

Przede wszystkim: jeśli podpinasz CD-ROM jako jedyny napęd na IDE-2 to ustaw mu Master a nie Slave…Próbowałeś z innym dyskiem twardym?

Nie używaj PM.

Na I kanale IDE zostaw sam dysk,zworka na nim na Master i wpięty na ostatniej wtyczce taśmy.

Na II kanale IDE napęd CD zworka na nim na Master i wpięty na ostatniej wtyczce taśmy.

Sprawdź dokładnie wszystko - pomoc książka do płyty głównej.

I teraz odłącz kompa od zasilania 230 V,zresetuj bios zworką/baterią i ustaw co trzeba i zapisz Save.

Bios musi widzieć prawidłowo dysk i napęd,również przy starcie procedura POST dysk i napędy muszą pokazywać się prawidłowo.

I użyj instalatora XP do założenia partycji i sformatowania.

Poczytaj:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=45731

Czyli na ide1 dysk na master, i na ide2 cdrom master? Innego dysku nie sprawdzałem, bo nie mam możliwości “skombinowania”. Mam jeszcze podpięty fdd pod fdd na płycie, ale to raczej nie istotne?. Zależy mi bardzo na tym aby to działało. Bo instalowanie windowsa z fdd nie wchodzi w rachubę!

MarcinR

Ps. między 13:30 a 22 nie będę miał możliwości odpowiedzieć, śmigam do pracy.

Złączono Posta : 22.09.2006 (Pią) 13:01

Hmm… Rozumie, że jak podłącze dysk i cdr tak jak opisałeś, zresetuje bios baterią, ponownie wejść w bios ustawić go i zapisać F10? O to chodzi?

Może lamerskie :oops: pytanie, bo co mam zapisać na wył. kompie :shock:

Dzięki za odpowiedzi, sądzę , że do wieczora ten temat nie “umrze”!!

Cokolwiek będzie się działo i czy zadziała napiszę.

Pzdr

MarcinR

Wszystko jak piszesz i ja piszę.

Witam ponownie!! :slight_smile:

Zrobiłem wszystko wg. opisu JNJN i:

Bios widzi dysk i cdrom, instaluje winxp, /po drodze okazuje się że są 3 partycje!!?/ formatuje c w ntfs / po niepowodzeniu próbuje fat32/ i po sformatowaniu sprawdza dyski /b. szybko/ i wywala niebieski ekran, że "…pojawił się problem i system windows zostanie zamknięty, aby zapobiec…"

Partition Magic widzi partycje, ale jakakolwiek próba “zadziałania” tymże programem kończy się błędem: Error #4 Bad argument/ parameter.

Wcześniej gdy uruchomiłem PM pojawił się komunikat:

" Disk 1 (38203MB 77619c 16h 63s) appears to here partitions created using a different drive geometry (255h63s). This serious problem can lead to data loss. No partition manipulations should be made to this disk using this product or the operating systems producst. You shouldbeck up the data on this disk, delete all partitions create new partitions, under the new drive geometry, and then restore your data using the backup."

“Niebieski ekran” od winxp mówi o możliwym konflikcie sprzętowym, co mówi PM, nie wiem , gdyż ja jestem z epoki kiedy królował rosyjski :oops: wymieniłem cdrom na inny i nic to nie dało - problem pozostał. Może ta płyta nie obsługuje "tak dużego " dysku, a może dysk jest walnięty? Nie mam pomysłu co z tym dalej zrobić :oops: .

Pozdrawiam!

MarcinR

Zdejmij instalatorem z XP najpierw wszystkie partycje - dysk ma być czysty jak nowy,później załóż i sformatuj na NTFS.

A bios jak widzi dysk jego wielkość poprawnie - jeśli tak to bios płyty rozpoznaje dysk prawidłowo.

Możesz spróbować również na dysku ustawić zworkę na CS - dysk ma być sam na taśmie - sprawdź dokładnie ustawienie zworek - opis na dysku.

Ale jeśli nie chce formatować na NTFS,to widzę że dysk uszkodzony.

Lub

Potraktuj go tym programem.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=21243

Jak dalej problem:

Dysk należy sprawdzić na innym kompie,bo prawdopodobnie to jego wina lub podłączyć sprawny i sprawdzić.

Witam!

Problem rozwiązałem inaczej :shock: . Oczywiście sprzęt podłączyłem w/g wskazówek JNJN. Okazało się, po przeprowadzeniu testów Memtestem / THX Mirek! /, że obydwie kości są "uwalone". Przełożyłem “nowe” sdramy i jest wszystko ok!. Chociaż PM nadal pokazywał błędy, ale spod instalatora windows utworzyłem partycję i zainst. system.

Trochę mnie to nerwow kosztowało i straciłem czas, ale na złośliwość rzeczy martwych nie mamy wpływu.

Dziękuję za pomoc!!!

Pozdrawiam

MarcinR