Problem z podlaczeniem 2 dysków ATA

Witam jestem nowy wiec przepraszam jezeli juz gdzies byl taki temat ale mam nastepujacy problem.

Mam 2 dyski twarde lecz komputer nie wykrywa mi zadnego :expressionless: Gdy wlaczam kontrolka od HDD sie nie swieci, a na monitorze nic sie nie pojawia. Na obu dyskach nie ma windowsa i wiem ze na jednym z nich zainstalowac sie go nie da mozna tylko przechowywac dane. No i dlatego kupilem 2 dysk aby na niego wgrac windowsa. No i jak mam podlaczyc dyski aby mi je wykrywalo jak wlozyc zworki, mam miec dwa dyski na jednej tasmie a na drugiej podlaczyc nagrywarke dvd czy na jednej miec nagrywarke i dysk a na drugiej sam dysk itp. Jestem ciemny w tym temacie no i bezradny. Prosze pomozcie mi jezeli cos pominalem mam podac jakies szczegoly to piszcie

Jeden ma mieć zworkę na master, a drugi na slave.Podłączasz je do taśmy:

master==slave=======płyta główna.

Dlaczego sądzisz, że nie da się zainstalować na tym jednym systemu?

Zworki ustawiasz tak:

Master ----------> slave ---------------------------> płyta główna

Tak samo z napędami.

A na master ma byc ten na ktorym da sie zainstalowac system tak a na slave ten ktory tylko dane ?

TAk

Uwazam ze nie da sie zainstalowac na tym jednym dysku poniewaz stwierdzil tak informatyk biorac dysk do siebie i go sprawdzajac

W dniu 22.07.2008 , o godzinie 20:04 został dopisany post przez maciejsr50

Ok dziekuje zaraz sprobuje zrobic wedlug tego i zobacze czy dziala …

A co powiedział?? Na każdym dysku się da zainstalować.

Może wystarczyło go wyzerować, albo przemapować sektory.

Nie pamietam juz dokladnie ale sprawdzal dysk i cos jest uszkodzone i nie da sie zainstalowac windowsa (probowalem) mowil ze mozna przechowywac na nim dane tylko

W dniu 22.07.2008 , o godzinie 20:09 został dopisany post przez maciejsr50

Nie mam pojecia zielony jestem :stuck_out_tongue: W kazdym razie mial go cala noc u siebie i sprawdzal jakims programem czy cos i probowal zrobic co sie da ale nie udalo sie wgrac windowsa

Możesz to sprawdzić, jak interesuje to Ciebie.

Jak dysk jest teraz czysty, to użyj programu MHDD i sprawdź informacje smart oraz sprawdź powierzchnię dysku. Jeżeli są bad sektory użyj komendy REMAP, do przemapowania uszkodzonych sektorów. Jeżeli natomiast nie ma bad sektorów to użyj komendy ERASE do wyzerowania dysku. Wtedy instalacja powinna ruszyć.

Tu Masz szczegółową instrukcję: http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

W sumie nie zalezy mi jakos strasznie zeby instalowac na konkretnym dysku sprobuje zainstalowac na tym na ktorym sie da

Wyzerować ten uszkodzony dysk, a następnie sprawdzić na bad sektory oraz przemapować złe sektory. Sprawdzając smart, dowiesz się, czy bezpiecznie jest przechowywać dane na tym dysku.

Najpierw sprobuje zainstalowac tak jak wyzej a pozniej jak bd mial czas to sie pobawie w sprawdzenie tamtego dysku. A czy jest jakas roznica do ktorej tasmy podlacze dyski ?

Zapewne nie są to jakieś archaiczne dyski, więc do taśmy 80 żyłowej. A do którego gniazdka (portu) na płycie, w zasadzie obojętnie. Oczywiście najlepiej do pierwszego. Zachowaj tylko kolejność na taśmie.

Ok czyli na koncu podlaczam dysk na ktorym sie da zainstalowac windows na single of master potem drugi dysk na slave i do plyty glownej tak ??

master----slave-----------------płyta główna

Z dyskami chyba ok bo kontrolka od HDD sie swieci ale jest jeszcze jeden problem na monitorze nic sie nie wyswietla i nie ma charakterystycznego pikniecia :confused: Pomozcie :expressionless:

Sprawdź czy wszystko jest podociskane w budzie.

Sprawdzilem karte graficzna i nic :confused:

Wyciągnij kartę graficzną, zresetuj bios zworką na płycie głównej lub wyciągnij bateryjkę na jakiś czas (nawet pół godziny). Włącz potem komputer i zobacz, czy komputer zacznie wydawać piski z głośniczka systemowego.