Problem z podłączeniem dwóch dysków

zakupiłem sobie nowy dysk, wyjałem jeden stary i włożyłem ten nowy. Wszystko było ok. Potem chciałem na chwile zamiast nowego dać ten stary i tu się zaczęły schody. Nie mam zielonego pojęcia co sie dzieje. Raz podłączam to komp mówi, że INSTALLING BOOT ERROR, CHANGE SLAVE TO MASTER. Po tym komunikacie starałem się zmieniać taśmy. Kiedy zmieniłem, to znowu komp w momencie ładowania się systemu resetował się i tak w kółko. Po kolejnych zmianach najpierw wyskoczył komunikat coś a’la SECOND HDD ERROR po czym komp się włączał nie widząc tego drugiego dysku.

Zworki zmianiałem na wszystkie możliwe sposoby. Teraz mam podpięty dysk systemowy i DVD na jednej taśmie (HDD na slave a DVD na master) i wszystko furzy. Probowałem oba dyski na jeden taśmie - NIC. Probowałem Drugi dysk z DVD na masterze i slave - DALEJ NIC. Co mogę zrobić??

Ale gmatwasz wszystko. Jeżeli dysk jest na slave, a DVD na master, to drugi dysk podłącz jako master na końcu taśmy:

master==slave=======płyta główna.

Teoretycznie dysk systemowy powinien być podpięty jako master na osobnej taśmie. Z kolei napęd DVD powinien być podpięty na osobnej taśmie, także jako master. Jak chcesz podłączyć drugi dysk, to jako slave, obok pierwszego (na środku taśmy) . Tyle teorii, a jak jest faktycznie u Ciebie z tymi dyskami i napędem? Coś z tymi zworkami widzę, że pokręciłeś. I czemu HDD podłączasz z napędem? Napęd spowolni Tobie dysk.

Ja jeszcze tylko podsumuję wypowiedź cosik_ktosik…

Płyta główna (kontroler 1) ===== |Dysk stary - SLAVE| ===== |Dysk nowy - MASTER|

Płyta główna (kontroler 2) ===== |NIC| ===== |Napęd DVD - MASTER|

Tak powinieneś mieć podłączone napędy i MUSI działać…

zrobiłem tak:

Płyta główna (kontroler 1) ===== |Dysk stary - SLAVE| ===== |Dysk stary z systemem - MASTER|

Płyta główna (kontroler 2) ===== |NIC| ===== |Napęd DVD - MASTER|

i wyświetlił się taki komunikat:

http://img180.imageshack.us/img180/2089/dsc04513lo6.jpg

A zworki na napedach na pewno są dobrze ustawione? Powinno być na sztywno MASTER albo SLAVE (w zależności od “położenia” napędu). Raczej nie powinno być wariantu CS (Cable select), bo niektóre płyty nie chcą z tak podłączonymi napędami współpracować…

Jeszcze jedno - w jaki sposób podłączyłeś taśmę? Każda taśma ma 3 odcinki wyznaczone wtyczkami. Między dyskami powinien być ten krótszy odcinek, tzn.

|Płyta główna| =============== |SLAVE| ===== |MASTER|

I powinno się też podłączać dysk z systemem do taśmy z jedną kolorową wtyczką (niebieską lub różową) a tę taśmę do pierwszego kontrolera na płycie głównej.

U mnie było tak:

|IDE 0 (niebieskie gniazdo)| <= |niebieska wtyczka na taśmie| =============== |HDD 2 + zworka na SLAVE| ===== |HDD 1 + zworka na MASTER|

|IDE 1 (czarne gniazdo)| <= |czarna wtyczka na taśmie| =============== |0| ===== |DVD + zworka na MASTER|

Najpierw w biosie załaduj ustawienia zoptymalizowane, jeżeli to nic nie da, zamień miejscami dyski twarde.