Problem z podłączeniem dysku pod RAID

“Walczę” od rana z RAID-em. Postaram się opisać swój problem:

Mam w kompie 2 dyski i 2 napędy optyczne. Do IDE1 mam podłączone 2 dyski, a do IDE2 oba napędy optyczne. I w tej konfiguracji wszystko jest Ok.

Posiadam płytę główną z RAID-em i właśnie dzisiaj chciałem do niego podłączyć trzeci dysk. Wszystko poszło Ok z podłączeniem; BIOS i system wykrywa wszystko, sterowniki (najnowsze) zainstalowane. Niby wszystko jest dobrze, ale jednak… Czasem przy kopiowaniu większych plików z dysku (IDE) na dysk (RAID) albo odwrotnie komputer mi się zawiesza. Przy skanowaniu plików na dysku pod RAID-em (antywirusem albo antyspyware) też się potrafi zawiesić.

Spróbowałem inaczej. Wyłaczyłem tego RAID-a w Menadżerze Urządzeń i podpiąłem Kontroler ATA100 RAID na PCI do płyty (kupiłem go, bo z tym na płycie miałem problemy, które opisałem). Po włączeniu kompa sprzęt jest wykrywany i system szuka sterowników. Ściągnąłem najnowsze ze strony producenta (Promise) i nie ma problemów z zainstalowaniem sterowników do kontrolera. Teraz pojawia się problem. Po instalacji sterownika system wykrywa mi Promise RAID Console SCSI Processor Device i szuka do niego sterownika. Nie mam pojęcia skąd wziąć ten sterownik? Próbowałem uruchomić potem kompa, bez zainstalowanego Promise RAID Console SCSI Processor Device. Komp się nie uruchamia. BIOS znajduje napędy podłączone do kontrolerów IDE, następnie znajduje RAID i na tym się kończy. Pozostaje czarny ekran i migającym “-” Dalej nic się nie dzieje.

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem. Bardzo proszę o pomoc, bo muszę podpiąć ten trzeci dysk do kompa.

Pytanie jakie masz dyski - do RAIDU muszą być idealnie takie same i np 2,4,6, a nie trzy.

Jak na płycie głównej masz RAID to wyłącz go w biosie na disabled jak stosujesz kartę PCI z Raidem.

A co to masz za płytę główną.

http://www.cdrinfo.pl/software/artykuly … nrstrony=2

Płyta główna ECS K7VTA3 v3.1

RAID w BIOS-ie wyłączyłem, gdy podpiąłem kartę PCI z RAID-em.

Jak pisałem, chcę do RAID podłączyć trzeci dysk. Z RAID na płycie główej jest ten problem z wieszaniem się systemu.

Gdy go wyłączę i podłączę kartę PCI z RAID to

Czyli ty chcesz do gniazda ATA raid podłączyć jeden dysk.

Poczytaj instrukcję do płyty czy może być tylko jeden dysk podpięty do tych gniazd lub kanału IDE ATA RAID czy muszą być dwa dyski - bo może tu problem - jak skonfigurować raid powinno być w instrukcji do płyty.

Lub zrezygnować z jednego CD i raid zostawić w spokoju.

Do karty PCI Raid masz stery na CD muszą być do twojego systemu,lub strona producenta i instrukcję lub plik poczytaj.

Najpierw instalujesz jak zwykłą kartę PCI musi się poprawnie zainstalować w systemie,dopiero podinasz dysk i konfigurujesz oprogramowanie karty PCI RAID.

Chcę wykorzystać RAID jako trzeci kontoler IDE. Płyty nie mam z oprogramowaniem do karty PCI. Na stronie producenta znalazłem sterowniki i je mam, o czym pisałem. Ta karta to: Promise FastTrack 100 TX2.

Napiszę już po raz trzeci:

Chodzi mu głównie o Promise RAID Console SCSI Processor Device

Z tego wynika że albo karta PCI uszkodzona,albo nie te stery - szukaj inne,albo konflikt i zmień slot PCI.

Jesteś pewien co do typu karty:

Promise FastTrack 100 TX2

Wrzuć i czytaj:

Promise RAID Console SCSI Processor Device

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Co do karty, to wiem, jaką mam. Sterowniki też sobie znalazłem bez problemu na stronie producenta i raczej innych nie znajdę, chyba, że starsze wersje tych sterowników. Zanim napisałem tego posta przeszukałem już Google i nic konkretnego nie znalazłem.

Zastanawia mnie ciągle, że po zainstalowaniu sterowników do karty Promise FastTrack 100 TX2, system wykrywa nowe urządzenie: Promise RAID Console SCSI Processor Device i szuka dla niego sterownika.

I właśnie tego sterownika nie mogę znależć i nie mam pojęcia gdzie go szukać?