Problem z podłączeniem dysku Seagate do kompa

(Asiaj90) #1

jakieś dwa miesiące temu dokupilam sobie nowy-używany dysk do kompa. stary odłączylam, nowy podłączyłam i było ok. problem pojawił się jak chcialam podłączć i ten stary, żeby mieć dwa. nowy dysk-master- jest widoczny normalnie w biosie, ale ten stary-slave jest widoczny jako jakieś znaki typu #4%%3ąą@#$^%^ą, no i oczywiście nie mogę z niego zkorzystać. dysk jest sprawny, bo jak podłącze go samego to wszystko działa, widoczny jest w biosie normalnie. w czym może być problem?

stary dysk to Seagate ST320413A , a nowy to Western Digital WD800BB-22JHA0

(Uzi) #2

Witam

Dyski twarde podpinamy do osobnego kontrolera, najlepiej jako MASTER na osobnych kanałach.Każde z urządzeń w miarę możliwości ustawiamy jako MASTER. W praktyce będzie to wyglądało mniej więcej tak:

KONTROLER 1

I kanał

Master - dysk twardy zawierający system,

II kanał

Master - drugi dysk twardy

KONTROLER 2

I kanał

Master - nagrywarka,

II kanał

Master - napęd CD/DVD-ROM,

W przypadku gdy dysponujemy jedynie starą płytą główna i dwoma kanałami to nasze cztery urządzenia możemy podłączyć przykładowo tak

I kanał

Master - dysk twardy zawierający system,

Slave - napęd CD/DVD-ROM,

II kanał

Master - nagrywarka,

Slave - drugi dysk twardy.

Może ci to w czymś pomoże spróbuj.

(Asiaj90) #3

ok, dzieki, zaraz spróbuje :slight_smile:

(ak6) #4

Uzi nie do końca masz rację. Oczywiście, można podłączyć tak jak napisałeś ale lepszym rozwiązaniem jest zawsze (jeśli tylko jest taka możliwość) podpinać dyski na jednej taśmie a cd-romy na drugiej. Podpinając twardziela z cd-romem na jednaj taśmie powodujesz spowolnienie przesyłania danych z i na dysk twardy.

(Asiaj90) #5

hmm to w takim razie jak mam je podpiąć? jak sa podpięte na jedenj taśmie, to występuje ten problem, a jak na osobnych to działa dobrze.

może da się jakoś to rozwiązać, aby dyski mogły być na jednej tasmie ?

(Uzi) #6

ak6

Wiem o tym jest to wariant rozsądny chodź nie najlepszy ale sugeruowałem się tym by pomóc Ace.B uruchomić ten dysk.

Ace.B

Rozwiązanie to jest zoptymalizowane dla wydajnego i bezproblemowego zapisu płyt CD jednak posiada pewne wady. Otóż chodzi o to, że na każdym kanale szybkość urządzeń zrówna się z najwolniejszym na kanale. W przypadku pierwszego kanału załóżmy, że dysk pracuje jako UDMA 100 a napęd CD jako UDMA 33 to w takiej konfiguracji szybkość dysku zostanie ograniczona do UDMA 33 co będzie skutkowało pewnym spadkiem wydajności.Ale nie jest to złe rozwiązanie które spowoduję popsucie się komputera.

(JNJN) #7

Spróbuj oba ustawić na zworkach na CS lub trzeba je rozdzielić jak nie pracują w ustawieniu Master/Slave na jednej taśmie.

(Uzi) #8

Co do ustawienia na CS prawie na każdym forum przestrzegają przed tym rozwiązaniem.

Pozdrawiam

(Asiaj90) #9

co to znaczy? jak mam je ustawić ?

(Uzi) #10

(McDracullo) #11

CS - Cable Select.

Wcale tak bardzo to życia nie utrudni. Jeden dysk będzie widzany jako Master, drugi Slave więc nie iwem w czym widzisz problem Uzi.

(JNJN) #12

To że przestrzegają o niczym nie świadczy,wiele dysków WD pracuje tylko i wyłącznie na ustawieniu CS (cable select).

(Uzi) #13

McDracullo

Ja tam problemu nie widzę wręcz przeciwnie nie pisałem przecież stop nigdy w życiu nie korzystaj z tej opcji poprostu spotkałem sie wiele razy iż odradzano ten sposób,ponoć z powodu iż gdy wystąpią jakieś problemy to ponoć można utracić dane z obu dysków naraz,nie widzę związku ale....I napiszę żeby nie było wątpliwości Ace.B nie jest to złe rozwiązanie.

Pozdrawiam i życzę by dysk działał poprawnie.

(Asiaj90) #14

jak podłączyłam oby dwa dyski na cs na jednej taśmie to widziało tylko dysk WD jako master, a slave byl none. jak zmnieniłam taśme to okazało się, że wszystko jest ok, więc wynika z tego, że to wina taśmy, a raczej środkowego kanalu (?).

dziękuje serdecznie za wszystkie porady :slight_smile: