Problem z podłączeniem nagrywarki

Mam problem z podłączeniem do komputera nowej nagrywarki Samsung, którą podłączam do płyty głównej na SATA. W komputerze jest jeden dysk ST3120026A na ATA. Dysk podpięty jest na taśmie ATA w taki sposób, że pierwsza końcówka jest na płycie, a ostatnia na dysku. Środkowa jest wolna. W momencie kiedy podłączyłem CD komputer zatrzymuje się na pierwszym ekranie i wyświetla się, że:

IDE Channel o Master: ST3120026A 3.06

IDE Channel 2 Master: TSSTcorp CDDVDW SH-S223C SB02

W tym momencie nie mogę nic już zrobić, nawet dostać się do Biosu. Mogę ewentualnie wyłączyć komputer, odpiąć napęd i wtedy komputer działa, ale w tej sytuacji nie mogę dalej korzystać z napędu.

W biosie (Phoenix - AwardBIOS v.6.00PG) ustawiony jest jako First Boot Device - HARD DISK.

Bardzo proszę o pomoc w takim skonfigurowaniu kompa bym mógł korzystać z napędu.

A jak masz ustawione Second Boot Device? Musisz tam dać nagrywarkę. A dysk podpięty jest dobrze. Zawsze jedna końcówka jest do płyty (najczęściej są dwa kanały IDE) a dwie pozostałe końcówki taśmy do napędów, z tym że na jednej taśmie jeden dysk (lub napęd optyczny) musi być ustawiony za pomocą zworki jako master, a drugi jako slave. W przypadaku SATA nie ma żadnych zworek ani podwójnych taśm. Tam jest zasada: jeden kabel, jedno urządzenie, żadnych zworek. Poza tym widzę, że nagrywakra na SATA podłącza się pod IDE. Musisz dokładnie poglądać ustawienia kanałów IDE i SATA w BIOSie, bo coś masz źle ustawione. Niestety nie wiem jakie masz opcje ustawień w BIOSie urządzeń SATA i IDE dla Twojej płyty.

Second Boot Device = CD-ROM

Third Boot Device = Hard Disk

Boot Other Device = Enabled

jak mam sprawdzić ustawienie w biosie?

A ustawiłes zworke na nagrywarce na SLAVE ?

nie ma żadnych zworek na nagrywarce pod SATA.

Proszę o pomoc

U mnie ustawienia kontrolerów SATA i IDE kryją się pod opcjami: Onchip SATA Port oraz Onchip Serial ATA. W Onchip SATA Port określa się sposób obsługi oraz zasady emulacji dysków i napędów IDE: IDE Pri Master, IDE Pri Slave, IDE Sec Master, IDE Sec Slave, SATA PORT 0, SATA PORT1. Natomiast w Onchip Serial ATA mogę dokładnie dostosować pracę kontolerów SATA i PATA(IDE) oraz ustawić szczegółową kombinację dysków i napędów optycznych. Przykładowe ustawienia które mogę wybrać w Onchip Serial ATA to: 1) Auto. 2) Combined: a)SATA only, b) PATA Pri, SATA Sec, c) SATA Pri, PATA, Sec. 3) Enhanced: IDE, AHCI, Raid. 4) Non-Combined.

Jeżeli masz to same opcje to w Onchip Serial ATA daj ustawinie w Combined na SATA only (lub Auto), w przeciwnym wypadku może dojść do konfliktu z dyskiem na IDE i komputer nie ruszy. W Onchip SATA Port dajesz SATA PORT 0 (lub 1). Nie dawaj IDE Pri Master bo konfikt pewny z twoim dyskiem.

To są moje propozycje, bo nie wiem czy te opcje u ciebie mają takie same nazwy.