Problem z podziałem dysku


(szydera_) #1

Witam,

chcę zainstalować sobie openSUSE'a obok windowsa i mam problem z podziałem dysku. Mianowicie mam już 4 partycje podstawowe, wszystkie ntfs. Pierwsza to jakaś zastrzeżona systemowa (100mb), następne to już moje, na których mam dane.

W jaki sposób przygotować partycje pod linuxa? Pasuje zrobić partycję rozszerzoną. Czy w takim razie nie obejdzie się bez usunięcia jednej partycji, na której mam dane? Albo, o ile to możliwe, lepsze będzie połączenie dwóch ostatnich partycji w jedną? (to mi się nie podoba, ale da mi jedną wolną na roszerzoną) Czy może ostatnią partycję da się "przemianować" z podstawowej na rozszerzoną i tam dopchać linuxa?

Nie wiem jakie rozwiązanie jest najlepsze... proszę o poradę.


(marcin82) #2

Po pierwsze zdefragmentuj wszystkie partycje Windows. Następnie usuń ostatnią partycję. Utwórz tam partycję rozszerzoną. W obrębie partycji rozszerzonej utwórz 3 partycje logiczne:

  1. System "/" -> min. 10 GB (system plików ext4)

  2. Partycja SWAP -> jeśłi korzystasz z hibernacji - wielkość musi odpowieadać wielkości fizycznej pamięci RAM, jeśli nie, a masz > 2 GB RAM, ustaw 512 MB (czasem może się przydać) (system plków linux-swap).

  3. Katalog domowy "/home" -> reszta dostępnego miejsca (system plików ext4).

Wolne miejsce polecam wydzielić sobie za pomocą programu jeszcze z poziomu Windowsa.

System pobierzesz stąd:

http://software.opensuse.org/114/pl

Poniżej opis instalacji:

http://www.susek.info/article/Instalacj ... 11.4.shtml .

O ile dobrze widzę, najlepiej wybrać opcję "Edytuj ustawienia partycji" czyli odpowiednik opcji "Ręczne partycjonowanie dysku".


(szydera_) #3

Obraz mam, zainstalować co i jak też wiem. Chodziło mi tylko o to, jak najlepiej tę partycję rozszerzoną dostać...

W takim razie dane z ostatniej partycji muszę przenieść na przedostatnią, a ostatnią zmienię na rozszerzoną. Dzięki za odpowiedź.