Problem z podziałem na partycje

Mam taki problem: nie mogę utworzyć partycji z Vistą o rozmiarze 30 GB, bo pozwala najdalej na 21 GB, a instalator widzi jeszcze kolejne nieprzydzielone miejsce - 18 GB, tylko jak próbuje ustawić rozmiar partycji z Vistą na 30 GB, to instalator blokuje to twierdząc, że max. moge mieć 21 GB. Tą partycje z 21 GB widzi jako systemową, zaś tą 18 GB jako logiczną, więc co mam zrobić aby instalator Visty widział mi 39 GB nieprzydzielonego miejsca?

A moja obecna konfiguracja partycji to:

Dysk C (z XP) = 10 GB

Dysk D (z Vistą) = 18 GB

Dysk E = 99,99 GB

Dysk H = 21,06 GB

Właśnie chciałem to miejsce z partycji H dać na partycję D, ale instalator Visty na to nie pozwala ;/

Programem GParted da rade zrobić partycje.

Widocznie ma powód. Podstawowe pytanie. Jeden dysk czy kilka? Jeśli kilka, to jak chcesz połączyć partycję z dysku x z partycją dysku y?

Mam jeden twardy dysk, rozdzielony na 4 partycje. Pisząc nie pozwala miałem na myśli to, że jak chcę utworzyć więcej czyli 39 GB to instalator wyświetla komunikat, że nie można. Po prostu chodzi mi o to jak zrobić, aby ten nieprzydzielony obszar nie był widziany jako 2 nieprzydzielone obszary, a 1, bo instalatorem z XP to widzi jako jeden nieprzydzielony obszar.

coś więcej w tym komunikacie jest czy tylko że nie można?

próbowałeś to co inni pisali niejednokrotnie

Tylko, że nie można + maksymalny rozmiar partycji jaki mogę utworzyć, a na vistę lepiej mieć minimalnie 30 gb

Spróbuj programem, który podałem.

Problem w tym, że aktualnie moja nagrywarka jest w serwisie w naprawie, a Gparted to LiveCD.

Ech już mnie poirytowanie tym całym kompem trafia ;/ A może skasować wszystkie partycje (oczywiście robiąc backupy) i instalatorem na nowo je utworzyć?

Alden , tu masz wersję na usb. Włącz sobie bootowanie na usb w biosie

http://gparted.sourceforge.net/download.php

http://sourceforge.net/project/showfile … _id=446883

Monczkin , a czy znasz coś do robienia partycji bez konieczności boot USB czy czegokolwiek? Ja właśnie zacząłem ściągać ten program, co podałeś ale pytam się ze zwykłej ciekawości

Niestety, jedyne programy jakich używam do tego typu rzeczy to wersje livecd dystrybucji Linuksa lub gparted (jako livecd czy usb).

Pozostałe programy pod Windowsa (to co oferuje Windows sam w sobie, to jakieś nieporozumienie), które coś ze sobą prezentują, są niestety płatne. Innymi się nie bawiłem, bo to co wykorzystuję w zupełności mi wystarcza do bezproblemowych operacji na dyskach.

Dokładnie, mimo że używam Windowsa to obiektywnie stwierdzę, że najlepiej z poziomu Windows robić przez instalatora, ale i tak np. nie ma takich możliwości jak zmiana rozmiaru partycji bez jej sformatowania ;/

W dniu 19.07.2008 , o godzinie 18:44 został dopisany post przez Alden

Monczkin , czy wystarczy wypakować Winrarem ten plik i w BIOSIE boot przestawić na USB?

Tak.

A konkretnie, który plik? Ten boot…coś tam? A i ja w BIOSIE nie mogę bootować z USB, mam tam CD-ROM, HDD, Floppy 1,5 A i Legacy LAN - co wtedy odpowiada za usb? Legalcy LAN?

wszystkie, które są w archiwum.

no to kiszka.

Pisałeś, że xp widzi normalnie. Nie możesz zrobić to spod niego?

Instalator XP normalnie widzi mi partycje, tylko nie widzi tej ostatniej - 18 GB, ją tylko widzi Vista