Problem z pojemnością dysku

Witam :smiley:

Otóż mój problem polega na tym że w “Moim komputerze” podaje mi ze mam zajęte 202 gb dysku, a gdy zaznaczę wszystkie foldery i pliki (łącznie z ukrytymi) to jest tam niby 172 gb plików. Tak więc powstaje pytanie gdzie podziało się 30 gb. Nie jest to partycja systemowa.

+screen

http://zapodaj.net/8dce4be2412f.jpg.html

Proszę o pomoc :wink:

Sprawdzałeś pliki i foldery ukryte?

Dolicz jeszcze MFT(master file table) jest to plik który powstaje na systemie plików NTFS i zajmuje około 12.5-15% pojemności partycji

http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_File_Table

Hibernacja, punkty przywracania systemu, ukryte pliki systemowe, SWAP - to wszystko zajmuje miejsce chociaż tego nie widać.

Na początek zrób oczyszczanie dysku z uwzględnieniem, usunięcia punktów przywracania systemu.

I użyj ccleanera :smiley:

Jakby kolega wyżej nie zauważył to partycja D a swap przeważnie jest robiony na C :smiley:

A punkty przywracanie rzeczywiście nieźle zajmują

Faktycznie nie zauważyłem, nie przeglądałem screena.

Używałem już ccleanera i to mi jakoś specjalnie nie pomogło, a SWAP w ogóle wyłączyłem. Na dysku C brakuje 4 gb ale to jest systemowy to jeszcze da sie przebolec i jeszcze na dysku E brakuje mi 8 gb. W sumie może byc tak jak pisał Kaczorinax z tymi plikami MFT. Ale wydaje mi sie że na to już wczesniej jest pobierany dysk skoro juz przy zakupie jest mniejsza niż podawana pojemność.

MFT jest tworzony przy formatowaniu dysku

A dysk ma mniejszy rozmiar przy kupowaniu gdyż system liczy w systemie siódemkowym (1mb=1024kb), a producenci w dziesiętnym(1mb=1000kb)

Pojemność przy zakupie jest OK - producent dysku liczy 1 GB jako 1000 MB a system jako 1024 MB.

No to MFT tego juz nie zmienisz chyba że sformatujesz na fat32 :shock:

Jesteś pewny, że to system siódemkowy?

przepraszam :slight_smile:

jest to 2 do potęgi :smiley:

mój błąd jest to system dwojkowy

Do tego dochodzi fakt, że pojemność dysku podawana w GB jest tylko i wyłącznie chwytem marketingowym, bo dysk na przykład mój ma 80GB a faktycznie ma 80026361856 bajtów czyli tak na prawdę nie ma tych 80GB a ok. 75GB, żeby dysk miał faktycznie 80GB musiałby mieć około 82 mld bajtów.

Pozdrawiam!

roobal , czyli właśnie chodzi o różnice w pojemności liczone w systemie dwójkowym i dziesiętnym.