Problem z ponowną konfiguracją routera cerberus P6361

Witam. Mój problem polega na tym, że jakiś czas miałam normalne połączenie z internetem, zarówno w komputerze stacjonarnym jak i na laptopie. Jednak coś zaczęło się psuć i nie łączyło z niektórymi stronami, nie logowało do gg, więc postanowiłam zainstalować program dialnet od nowa oraz odłączyć router. 

Jak masz doprowadzony Internet do tego routera, masz kabel idący od jakiegoś modemu lub anteny? Ten kabel musi być wpięty w gniazdo WAN (niebieskie w routerze). Jak go wepniesz, to odłącz na chwilę modem/antenę od zasilania, router również, a następnie włącz kolejno modem i router. Może pobierze to IP.

 

Poprzednio też sama konfigurowałaś router czy robił to dostawca?

tak, kabel idzie od modemu, zawsze go wpinam w niebieskie gniazdko (raz próbowałam w jedno z 4 żółtych ale też nic nie dało). Niestety odłączanie kolejno zasilania nic nie daje i router nadal nie łapie IP :c

Podłącz kabel od modemu do komputera bezpośrednio, jak nie zadziała od razu to wyłącz i włącz modem i wtedy zobacz czy na komputerze pobierze IP.

 

Możesz spróbować jeszcze zresetować ustawienia routera do fabrycznych, a potem spróbować skonfigurować go przez przeglądarkę WWW.

 

Adres i dane do logowania masz prawdopodobnie na naklejce gdzieś na spodzie routera.

 

PS. Poprzednio lub tym razem klonowałaś adres MAC? W “Kroku nr 10” wciskałaś Odśwież i nie pobierał IP?

W kroku 10 po odświeżaniu również nie pobierało IP. Jeśli zaś chodzi o adres MAC to poprzednio jak i teraz nic nie ruszałam i zostawiłam taki, jaki był.

Nie musisz mieć Internetu żeby sie zalogować do rutera, wystarczy ze połączysz port lan z komputerem. Podłącz też ten modem bezpośrednio do komputera lub laptopa i zobacz czy działa Internet.

Dialog działa na łączu telefonicznym, na łączu punktowym, więc nie ma mowy o filtracji MAC (w łączu punktowym nie ma adresów MAC, bo to nie jest sieć rozgłoszeniowa). Problem leży raczej w błędnej konfiguracji połączenia. Powinnaś skorzystać protokołu PPP (PPPoA lub PPPoE, takie informacje powinny być podane na umowie/karcie abonenta lub do sprawdzenia na stronie dostawcy). Pisałaś o Dialnet, który prawdopodbnie korzysta właśnie z protokołu PPP i w taki sam sposób konfigurujesz połączenie na routerze.

I tak przy okazji, w ustawieniach sieci bezprzewodowej zmień protokół WEP na WPA2+AES. Protkół WEP jest słaby i można go złamać w niecałe 10 minut, aby poznać hasło do twojej sieci. Protkół WPA2, a tym bardziej algorytm szyfrowania AES jest na chwilę obecną trudny do złamania i daje największe bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej.

Hm, ale jeśli wybiorę np PPoE to pyta mnie o użytkownika i hasło, a gdy wpisuję te same, na które loguję się przy okienku DialNet do internetu to wyskakuje, że są niepoprawne (chyba, że to nie to trzeba było tam wpisać i jestem przysłowiową, głupią blondynką skoro nie wiem xd) 

Skoro wyskuje, że błędny login i hasło, to albo coś źle wpisujesz, albo wybierasz zły typ połączenia. Najlepiej daj zrzut ekranu.