Problem z ponowną konfiguracją routera cerberus P6361

(Keyla1996) #1

Witam. Mój problem polega na tym, że jakiś czas miałam normalne połączenie z internetem, zarówno w komputerze stacjonarnym jak i na laptopie. Jednak coś zaczęło się psuć i nie łączyło z niektórymi stronami, nie logowało do gg, więc postanowiłam zainstalować program dialnet od nowa oraz odłączyć router. 

(Osimaru) #2

Jak masz doprowadzony Internet do tego routera, masz kabel idący od jakiegoś modemu lub anteny? Ten kabel musi być wpięty w gniazdo WAN (niebieskie w routerze). Jak go wepniesz, to odłącz na chwilę modem/antenę od zasilania, router również, a następnie włącz kolejno modem i router. Może pobierze to IP.

Poprzednio też sama konfigurowałaś router czy robił to dostawca?

(Keyla1996) #3

tak, kabel idzie od modemu, zawsze go wpinam w niebieskie gniazdko (raz próbowałam w jedno z 4 żółtych ale też nic nie dało). Niestety odłączanie kolejno zasilania nic nie daje i router nadal nie łapie IP :c

(Osimaru) #4

Podłącz kabel od modemu do komputera bezpośrednio, jak nie zadziała od razu to wyłącz i włącz modem i wtedy zobacz czy na komputerze pobierze IP.

Możesz spróbować jeszcze zresetować ustawienia routera do fabrycznych, a potem spróbować skonfigurować go przez przeglądarkę WWW.

Adres i dane do logowania masz prawdopodobnie na naklejce gdzieś na spodzie routera.

PS. Poprzednio lub tym razem klonowałaś adres MAC? W "Kroku nr 10" wciskałaś Odśwież i nie pobierał IP?

(Keyla1996) #5

W kroku 10 po odświeżaniu również nie pobierało IP. Jeśli zaś chodzi o adres MAC to poprzednio jak i teraz nic nie ruszałam i zostawiłam taki, jaki był.

(Osimaru) #6

Nie musisz mieć Internetu żeby sie zalogować do rutera, wystarczy ze połączysz port lan z komputerem. Podłącz też ten modem bezpośrednio do komputera lub laptopa i zobacz czy działa Internet.

(roobal) #7

Dialog działa na łączu telefonicznym, na łączu punktowym, więc nie ma mowy o filtracji MAC (w łączu punktowym nie ma adresów MAC, bo to nie jest sieć rozgłoszeniowa). Problem leży raczej w błędnej konfiguracji połączenia. Powinnaś skorzystać protokołu PPP (PPPoA lub PPPoE, takie informacje powinny być podane na umowie/karcie abonenta lub do sprawdzenia na stronie dostawcy). Pisałaś o Dialnet, który prawdopodbnie korzysta właśnie z protokołu PPP i w taki sam sposób konfigurujesz połączenie na routerze.

I tak przy okazji, w ustawieniach sieci bezprzewodowej zmień protokół WEP na WPA2+AES. Protkół WEP jest słaby i można go złamać w niecałe 10 minut, aby poznać hasło do twojej sieci. Protkół WPA2, a tym bardziej algorytm szyfrowania AES jest na chwilę obecną trudny do złamania i daje największe bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej.

(Keyla1996) #8

Hm, ale jeśli wybiorę np PPoE to pyta mnie o użytkownika i hasło, a gdy wpisuję te same, na które loguję się przy okienku DialNet do internetu to wyskakuje, że są niepoprawne (chyba, że to nie to trzeba było tam wpisać i jestem przysłowiową, głupią blondynką skoro nie wiem xd) 

(roobal) #9

Skoro wyskuje, że błędny login i hasło, to albo coś źle wpisujesz, albo wybierasz zły typ połączenia. Najlepiej daj zrzut ekranu.