Problem z powiększeniem partycji systemowej

(M Suszwedyk) #1

Mam następujący problem. Mam dysk twardy o pojemności 55GB.

Kiedyś podzieliłem go programem Paragon Partition Manager w następujący sposób:

Partycja podstawowa (C:, 7gb, ntfs)

i partycja rozszerzona (48gb, fat32)

w której są jeszcze dwa dyski logiczne (37gb i 11 gb).

Po dłuższym czasie użytkowania stwierdziłem że taki podział jest trochę bez sensu bo brakuje mi miejsca na dysku C a na innych jest nadmiar. Chciałem zmniejszyć któryś z dysków logicznych w partycji rozszerzonej aby uzyskać wolne miejsce i owszem to zrobić mogę, ale nie mogę wykorzystać tego miejsca do powiększenia tej partycji systemowej C. Czy istnieje jakaś możliwość aby to zrobić, czy konieczne jest usunięcie całej partycji rozszerzonej i dzielenie od nowa?

(Zagorskid) #2

Bez problemu zrobisz to w PoweQuest Partition Magic :roll:

(M Suszwedyk) #3

Tak mówisz? No to spróbuję...

Złączono Posta : 05.11.2005 (Sob) 13:29

No i niestety :frowning: Skorzystałem z programu Partition Magic w wersji 7.01 i domyślam się, że chodziło Ci o opcję 'Połącz partycje' ('Merge Partitions') i oświadczasm że nie mogę z niej skorzystać. Pojawia się komunikat: "Na tym dysku nie ma partycji które mogłyby zostać połączone" :frowning:

(Zagorskid) #4

Chodziło mi po prostu o powiększenie partycji systemowej, a tym samym zmniejszenie tej logicznej :roll:

PS. wersja 7.01 do najnowych nie należy :wink:

(M Suszwedyk) #5

Tylko wiesz, wolne miejsce które zostaje po zmniejszeniu d.logicznych pozostaje nadal w partycji rozszerzonej i nie da rady zwiększyć podstawowej, a zmniejszyć całej rozszerzonej też się nie da.

Złączono Posta : 05.11.2005 (Sob) 14:28

Hmmm... a może jak połącze te 2 dyski na rozszerzonej w jeden to będę mógł ją zmniejszyć. Spróbuję :slight_smile:

(Zagorskid) #6

Da się!

Zaznaczasz w polu wyboru partycji: (*) - Extended i następnie dajesz Resize a partition...

Złączono Posta : 05.11.2005 (Sob) 14:58

Aha, najpierw zmniejsz troszkę jedną z tych logicznych :wink:

(M Suszwedyk) #7

Mimo że znacznie zmniejszyłem jedną z tych logicznych to i tak nie dało się zmiejszyć rozszerzonej (opcje były nieaktywne). Pokombinowałem, połączyłem 2 dyski logiczne w jeden (co trwało 3 godziny;)) i dopiero wtedy pojawiło się aktywne polecenie umożliwiające powiększenie partycji C. Tak więc już wszystko jest OK.

Dzięki.

(Zagorskid) #8

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie były 2 menu - jedno u góry, drugie na dole. Owszem, w tym dolnym opcje po wybraniu (*) były nieaktywne, ale w górnym dało się wybrać Resize partition... - uruchamiał się kreator :roll: