Problem z prądem i listwą

Witam, mój kolega ma dość nietypowy problem, od kilku dni wywala mu listwa i nie może spokojnie posiedzieć na kompie. Sprawdzał napięcie w gniazdkach i wahało się między 225 - 240V, dłużej trzymało się powyżej 230V, ale czasami było nawet ponad 250V. Kumpel się mnie radził a ja się nie znam w tych sprawach xd, może coś poradzicie.

“Wywala się listwa” - co to oznacza?

Napięcia są jak najbardziej ok, u mnie są nawet i 256-260v w nocy, ale przeważnie mam jak u kolegi, czyli ~240V - mieszkam bardzo blisko transformatora :slight_smile:

Raczej szukałbym winowajcy w zasilaczu komputerowym :slight_smile:

Napięcie raczej nie ma tu nic do rzeczy, bo to są normalne wahania napięcia. Ostatnio kiedy sąsiad włączył spawarkę, wahały się jeszcze bardziej (aż migało światło), a komputer normalnie chodził (i to bez listwy przeciwprzepięciowej).

Niech kolega spróbuje pod tą listwę podłączyć np. telewizor. Jeśli będzie wyskakiwać, to niech kupi nową listwę. A jeśli nie będzie - napisz jaki ma zasilacz w komputerze (markę, moc, model). Niech też sprawdzi napięcia, jakie podaje zasilacz (instrukcja - widzę że kolega ma miernik, więc ze zmierzeniem nie powinno być problemów).