Problem z prędkością dostępu do dysku

Witam a więc mam pewien problem od jakiegoś czasu mam bardzo wolny dostęp do dsku.

Konfiguracja sprzętowa:

Karta Graficzna Nvidia Geforce 8600 GT

Pamięć RAM 2x 1GB RAM

Procesor Intel Pentium Core 2 Dual E2180 2.00 GHz

Dysk Seagate SATA 360 GB

Z testów wynika że przy wpitych dwóch kościach pamięci RAM prędkość jaką osiąga dysk to 3 MB/s a jak jest wpieta tylko jedna kość pamięci RAM to 5 MB/s . Z testów S.M.A.R.T. wynika że z dyskiem jest wszystko w porządku.

Skopiuj duży plik kilka GB w obrębie tej samej partycji i zobacz, jaką osiągniesz prędkość podczas tej operacji.

Prędkość podczas kopiowania wynosi w granicach 5 MB/s przed chwilą sprawdzałem

Dodane 09.03.2012 (Pt) 1:06

Dodam jeszcze że podczas gdy są podpięte obydwie kości RAM często podczas pracy pojawia się Blue Screen o numerze błędu 0x00000f4 trochę czytałem na ten temat i z tego co się dowiedziałem trzeba przestawić ustawienia Dysku na Master a DVD Slave ale próbowałem już wszystkich możliwości i nic nie pomaga. Oczywiście zdarza się to tylko na podpiętych dwóch kościach pamięci jak jest jedna ten błąd nie występuje. System Operacyjny to Windows XP Home Edition z Service Pack 2

Zrób memtest. Ściągnij i nagraj na płytę albo użyj dowolnego LiveCD Ubuntu Linux, tam jest Memtest.

RAM musi być sprawny w 100%, aby w ogóle móc pracować na komputerze, chyba, że chcesz stracić dane (nie wiadomo, co tam się kopiuje na dysk, dobre dane, czy uszkodzone przez błędy w pamięci).

http://lajfmajster.pl/2010/01/07/jak-pr … -7-i-vista

Wejdź w menedżer urządzeń/kontrolery IDE ATA… tam będzie podstawowy kanał IDE. Kliknij 2 razy aby otworzyć, wejdź w zakładke ustawienia zaawansowane i zobacz jaki jest tryb transferu. jeśli jest PIO to zmień na “DMA jeżeli dostępne”. Zrestartuj kompa i sprawdź czy się zmieniło. Dla pewności sprawdź to samo w “pomocniczy kanał IDE”. Właśnie podobny objaw do Twojego jest jeśli jest tam włączony tryb PIO.

Otóż sprawdziłem pamięć RAM w 100 % sprawna co do trybu to był ustawiony na DMA próbowałem zmieniać i nic postanowiłem przeinstalować system i podczas instalacji przy kopiowaniu plików pojawia się błąd że brak jakiegoś pliku na dysku sprawdzałem kilka płyt i to samo z Linux-em jest tak samo. Postanowiłem sprawdzić i zainstalować Linuxa na pendrivie i dziwne zaskoczenie ponieważ smiga bez problemu i dostęp do dysku normalnego jesti pliki na tym dysku kopiują sie około 24 MB/s ale nie moge w żaden sposób zainstalować na tym dysku żadnego systemu operacyjnego zrobiłem całkowity format i nadal nic czyżby dysk był uszkodzony ?

Podaj wyniki SMART dysku, np. z programu Speedfan.

2 Raw Read Error Rate 107 12800149 Normal

10 Spin Up Time 96 0 Very good

10 Start/Stop Count 97 3600 Very good

10 Reallocated Sector Count 100 0 Very good

3 Seek Error Rate 63 203 6703 21074 Normal

8 Power On Hours Count 83 15023 Very good

10 Spin Retry Count 100 0 Very good

10 Power Cycle Count 97 3523 Very good

0 Reported Uncorrectable Errors 1 9203 Watch

Warning: Reported Uncorrectable Errors is below the average limits (33-100).

10 High Fly Writes 100 0 Very good

7 Hardware ECC Recovered 70 62650494 Good

0 Current Pending Sector 100 1 Watch

Warning: Current Pending Sector looks critical.

0 Offline Uncorrectable Sector Count 100 1 Watch

Warning: Offline Uncorrectable Sector Count looks critical.

8 Ultra DMA CRC Error Rate 200 13748 Very good

10 Write Error Rate 100 0 Very good

10 TA Increase Count 100 0 Very good

Dysk jest do wymiany. Możesz go używać, ale nie polecałbym trzymać na nim bardzo ważnych danych. Sformatuj go używając pełnego formatowania, co jakiś czas wykonuj chkdsk /r, to może jeszcze jakiś czas pociągnie. Aby zaznaczyć wszystkie uszkodzone sektory na dysku i poprawić odczyty dysku, użyj programu MHDD, wykonując pełne skanowanie powierzchni. Lub płatnego programu Spinrite.

Czyli wina tak wolnego kopiowania i zawieszania się komputera leży po stronie dysku ? Wielkie dzięki za pomoc.

Tak. Nic innego nie możesz oczekiwać od dysku, który ma miliony błędów odczytu i miliony wykonanych korekcji ECC. Skopiuj ważne dane z tego dysku na inny nośnik i ostrożnie się z nim obchodź, bo lada dzień może przybyć błędnych sektorów i stracisz swoje dane.

ok dzięki za pomoc :slight_smile: ostatnio zauważyłem że nawet działa lepiej jak jest podpięty jako slave niż master :slight_smile: