Problem z prockiem i pamięcią na płycie K7NF2

witam

kupiłem nową płytę ASRock K7NF2-RAID i nie potrafię sobie poradzić z dwoma problemami:

1 Mam procesor athlon 1700+ który powinien działać z częstotliwością

1466MHz jednak działa tylko z częstotliwością 1107MHz, w biosie Host

Frequency jest ustawione na 100MHz i nie da rady tego zmienić

2 Mam dwie kości pamięci po 256MB, gdy obie są włożone na płytę system w

ogóle się nie ładuje. W manualu jest napisane, że aby dobrze działały dwie

kości muszą być w slotach ddr1 i ddr3 ale to nic nie daje

ma ktoś jakiś pomysł aby rozwiązać te problemy?

  1. zajrzyj do instrukcji. jest tam podane odpowiednie ustawienie zworek. najciemniej pod latarnia.

zgadza się, jest opis zworek, lecz są zworki do ustawiania FSB (od 200 do 400Mhz) i są zworki do zmieniania mnożników, ja się na tym kompletnie nie znam, a to coś(Host Frequency) jest ustawione na 100 a z tego na ile się orientuję powinno być na 133MHz, więc problem w tym że nie wiem jak to zrobić

A obie pamieci ram dzialają z taka sama częstotliwościa i sa tej samej firmy?

A wszytsko jest opisane w instrukcji więc nie powinno być problemu.

co do firmy nie jestem pewien, ale częstotliwość jest taka sama.

tu jest link do manuala do tej płyty. http://www.asrock.com/manual/K7NF2-RAID.pdf

nie potrafię zinterpretować tego co jest w instrukcji. Chcę zmienić częstotliwość tego czegoś ze 100 na 133, jestem totalnym laikiem :slight_smile:

no a z tym ramem to instrukcja nic nietłumaczy:/

Wszystko jest łądnie opisane strona 14 i 15.

to w takim razie co zaznaczyć aby było 133MHz??

FSB SEL0 - piny 2 i 3

FSB SEL1 - piny 1 i 2

(133 x 2 = 266 to jest prędkość pamięci)

mnożnik:

FID’y

FID0 2-3

FID1 2-3

FID2 2-3

FID3 2-3

FID4 2-3

dzięki:) szkoda że teraz nie mam tyle zworek bo bym najchętniej już to teraz zrobił:) jeszcze został ten problem z ramem:/

Jedna kość chodzi sprawnie? (włożone osobno działają)?

Kiedy problem występuje? (w którym momencie)

problem następuje gdy są włożone obie kości na raz osobno jest ok

Podaj dokładne nazwy/modele kości. Może się gryzą.

. Sprawdziłem jeszcze raz, jedna z kości musiała się zepsuć podczas zmiany płyty głównej, na początku włożyłem ją w miejsce inne niż było zalecane w instrukcji… Problem procka też rozwiązałem, okazało się że wystarczyło wpisać żądaną wartość- w płycie którą miałem poprzednio wartość była do wyboru, więc nie domyśliłem się:)

pisząc tego posta komp raz mi się wyłączył (po zmianie ze 100 na 133), czy jeśli tak będzie się działo częściej to czy to jest kwestia napięcia dla procka?? bo raczej się nie przegrzał miał 42stopnie. Dziękuję bardzo za pomoc:)

Jaki masz zasilacz(firma, model, ilość wat), i procesor (model, rdzeń).

firma to FEEL albo MODE COM(nie wiem co jest co, takie są nazwy na zasilaczu) model: lc-b300atx 300W

procesor to athlon 1700+ (w informacji o systemie jest napisane :x86 family 6 model 6 stepping 2 authenticAMD) nie wiem skąd wziąć dokładniejsze dane

jednak komp się częściej wyłączał, ustawiłem z powrotem tak jak było, ale nawet jeśli trzeba by było zwiększyć napięcie to nie wiem gdzie zrobić to w BIOSie

ale Ty masz zmienić tylko FSB, bo mnożnik masz na 99,9% zablokowany.

a do FSB na pewno 2 zworki masz (bo tyle trzeba do wszelkich ustawień).

e577efeb3f0ff9cc.jpg

ustaw tak jak na screenie (teraz masz te pierwsze ustawienie, a masz dać na to drugie).

to to trzeba wymienić.

z CPU-Z.

dziękuję wszystkim za pomoc!! wygląda na to że po zmianie zworek do FSB wszystko działa jak należy:)