Problem z przegrzewaniem się procesora

(Fisherman13) #1

Od kilku dni mam dosyć dziwny problem z kompem. Bardzo wszystko zwalnia szczególnie w grach (zużycie procesora 100%) gram w LOKI i na najniższych ustawieniach grafiki muli mi tak,że nie da się grać, (mam wszystkie programy działające w tle wyłączone i internet także odłączony) podobnie jest z grą internetową War Rock, wcześniej obie gry działały na max detalach bez żadnej przycinki. Nie wiem co jest grane, ponieważ po tych przymuleniach kompa sformatowałem go i jeszcze elgegancko wyczyściłem w środku. Aktualnie mam zainstalowane tylko Avira, Ashampoo firewall Spyware Terminator i te gry i niezbędne sterowniki do podzespołów, oczywiście wszystko zaktualizowane. Później jeszcze skanowałem cały dysk gruntownie i nie wykryło żadnych wirusów,trojanów etc. Proszę o szybką pomoc, bo nie wiem co mam robić.

Mój komputer:

Intel Pentium IV 3.0 Ghz HT

2048 MB RAM

Radeon X1950Pro 512MB, 256 Bit

dysk Samsung 120 GB

zasilacz Chieftec 450W

Internet 1Mbit/s Netia (na łączach neo) podłączone przez router Linksysa

Windows Home Edition z Service Packiem 2 i najnowszymi aktualizacjami (oczywiście oryginalny)

Linki do wymagań gier

-Warrock http://warrock.com.pl/content/view/41/43/

-Loki http://www.miastogier.pl/encyklopedia,pc,o1341.html

(Seba86mu) #2

Czy po instalacji systemu zainstalowałeś sterowniki do wszystkich podzespołów ? (płyta główna - chipset, karta dźwiękowa, karta graficzna)

Najnowsze biblioteki DirectX 9.0c zainstalowałeś ?

Sprawdź temperatury podzespołów programem EVEREST (otwórz program, ikona Komputer, ikona czujnik).

(Fisherman13) #3

Sterowniki wszystkie najnowsze mam i poprawnie zainstalowane (directx 9.0c na marzec a do karty graficznej Ati Catylyst 8.3), a oto screen z everesta

c637bfb17b61c54bm.jpg

(Johnny B4) #4

Procek się grzeje to spowalnia ci kompa. Zobacz może ci się radiator zakurzył.

Zmień tytuł bo modelator będzie się gniewał :mrgreen:

(Seba86mu) #5

Łopatki wentylatora na procesorze też przeczyściłeś ?

fish13 , masz nałożoną na procesor pastę termoprzewodzącą ? Jeżeli tak, to przydałoby się ją wymienić na coś porządnego, np. Arctic Silver 5.

Jeżeli nie, to nałóż ją. Znacznie obniży to temperaturę procesora.

(Fisherman13) #6

Bardzo dokładnie przeczyściłem wentylator do procesora, a co do pasty to jest tam jakaś, ale nie wiem dokładnie jakak, ponieważ ja jej nie nakładałem, chyba fabrycznie była nałożona. A gdzie i za ile mogę kupić jakąś lepszą pastę (ale żeby nie była zbyt droga, jednak budżet nastolatka jest dosyć przeciążony :wink: ) i czy to na pewno pomoże??

(system) #7

Ale masz temperaturę na procesorze tak jak poprzednik zalecam nową pastę jeśli to nie pomoże to wymianę całego radiatora(a przynajmniej wentylatora bo widać że ledwo co się kręci) na procesorze tem. musi spaść co najmniej do ~45C

pasta

(Seba86mu) #8

Pytaj w sklepach komputerowych o pastę termoprzewodzącą Arctic Silver 5. Jej koszt nie powinien przekroczyć 20 zł. Może trochę ponad :wink:

To Ci się na pewno przyda -> Nakłądanie psty termoprzewodzącej

(Cosik Ktosik) #9

Użycie procesora 100% to jest ważne, a nie temperatura. Przejrzyj uruchomione procesy, może coś masz uruchomione i o tym nie wesz. Uporządkuj oczywiście procesy rosnąco wg zużycia procesora. Bywają programy, które mają pomóc (ładują standardowe ustawienia itp), a w rzeczywistości z czasem powodują problemy.

(Fisherman13) #10

Sprawdzałem te wszystkie procesy to loki.exe lub warrock.exe zżerają 99% ( w przypadku War rocka jeszcze Punkbuster niekiedy zżera około 30%)

A jaki będzie ewentualnie pasował wentylator do mojego procesora?? (Intel Pentium IV 3.0Ghz HT)

(Cosik Ktosik) #11

Patrzę się na Twój wyciąg z Everesta. Coś nie tak jest z napięciami. Odchyłka minusowych jest ogromna. Wiatrak, jeżeli jest 12cm to obraca się dobrze. Proponuję odczytać temperaturę i napięcia (koniecznie) w biosie.

(Fisherman13) #12

Sprawdziłem jeszcze temperaturę na procesorze innym programem i oto wyniki:

79f38c75c0d7b724m.jpg

(Cosik Ktosik) #13

Wejdź do Biosu, jeżeli tam nadal są odchyłki napięć (zamiast -12 jest -14.5V) to coś dziwnego dzieje się z zasilaczem. Spróbuj z innym, od kolegi etc. W sumie Masz zasilacz w miarę dobry, ale może ma zwarcie, a może kurz w nim zalega itp. Może.

Powiedz mi, a wentylator na procesorze jakich jest rozmiarów? Jeżeli jest to mały wiatrak o średnicy <8cm to powinien obracać się z prędkością >4500 RPM, >8 i <12cm około 2500-2700RPM, większe oczywiście mniej. Pytam się bo temperatura procesora jest faktycznie trochę duża i zastanawiam się czym jest faktycznie spowodowana. W grach na pewno wzrośnie, a wtedy włączą się procedury bezpieczeństwa wbudowane w Pentium i wszystko zwolni. Tak, więc najpierw wentylator i jego rozmiar (bo jednak rozmiar ma czasami znaczenie). Ważne też z czego jest zrobiony radiator i jakich jest rozmiarów. Najlepiej jakbyś podał zwyczajnie jego model.

(Fisherman13) #14

Wentylator jest standardowy jaki był przy procku, jest duży zajmuję cały slot więc wnioskuje żę jest to 12cm. Jeszcze oczyszcze dokładnie ten zasilacz i wszystkie kabelki może to da radę.

(Cosik Ktosik) #15

Myślę, że bez dodatkowych kosztów tu się nie obejdzie, wymień tą pastę pod CPU albo nawet cały cooler. 1500RPM to za mało. W PIV montowano chyba coolery 70x70, które kręciły się od 2500 do 2700RPM. Raczej wymienił bym właśnie jego. Jego żywotność to max 6 lat, jest zapewne aluminiowy, a dobra pasta do tanich nie należy. Ponadto sama pasta problemu może nie rozwiązać. Jeżeli dodatkowo z wnętrza obudowy słychać dziwny, głośny dźwięk (np. przy starcie kompa po dłuższej bezczynności), to z pewnością wentylator szlak trafia.

fish13 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Fisherman13) #17

A jakiej firmy i dokładnie jaki model będzie dobry na mój procesor??

(Cosik Ktosik) #18

To jest chyba proc na socket 478, więc dużego wyboru w sklepach już nie ma. Wiadomo im droższy tym raczej lepszy. Lepszy są firmowe wyprodukowane z miedzi. Im większy wentylator, tym wolniej się obraca, a zatem jest cichszy. Przed wyborem sprawdź na stronie producenta, czy wystarczy dla Twojego procka. Lepiej wybierać taki, który pasuje też do szybszych procesorów (bardziej grzejących się), aby mieć swój chłodniejszy.

(Fisherman13) #19

Ja mam procesor pod LGA 775 (Socket 775), więc wybór mam większy.

Taki może być ten wentylator?? http://www.agito.pl/chlodzenie/pentagram_heat_pipe_freezone_hp100_alcu_lite.82.37581.html

(Cosik Ktosik) #20

Nazwa na wstępie bardziej pasowała do s478.