Problem z przejęciem uprawnień

(Becks89) #1

Witam. Mam pewien problem. Otóż dosyć dawno kuzyn dla zabawy nałożył mi na folder szyfrowanie w windowsie XP bodajże. Teraz mam ten folder i pewnie pliki w nim na zielono, nie mogę żadnego z nich otworzyć. Przejąłem prawa na administratora, pełna kontrola, i tym podobnie (tak jak jest opisane na stronie microsoftu) jednak nic to nie daje. Kończą mi się pomysły, co mam z tym zrobić? Pomóżcie

(goomish) #2

Czy ten folder był zaszyfrowany w tej samej instalacji XP, którą masz teraz? Czy może w między czasie reinstalowałeś system? Jeśli reinstalowałeś, jeśli po zaszyfrowaniu tych folderów formatowałeś partycję systemową, no cóż... skasuj te foldery i/lub pliki. Tylko to możesz teraz zrobić. Bez (wyeksportowanego wcześniej) osobistego certyfikatu EFS zaszyfrowanych danych nie można odzyskać.

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind ... ertificate

Ale jeśli nie, jeśli to ciągle ta sam instalacja XP, co w momencie szyfrowania - po prostu odszyfruj. Właściwości folderu, (chyba) Zaawansowane -> odznacz pole wyboru 'Szyfruj...'.

(Becks89) #3

w między czasie było wiele instalacji systemów. Próbowałem, nie da się odszyfrować, odmowa. Naprawdę pozostaje tylko usunięcie?

(Veers) #4

Nie masz kopii zapasowej certyfikatu ? Pozostaje tylko użycie Advanced EFS Data Recovery. Edycja standardowa kosztuje zaledwie 150 EUR.

(goomish) #5

Advanced EFS Data Recovery TEŻ tu nie pomoże. Żeby zadziałał, musi mieć dostęp albo do plików rejestru systemu, który szyfrował dane albo chociaż do partycji tamtego systemu. Ale po tylu reinstalacjach i formatach nie ma właściwie żadnych szans na odzyskanie zaszyfrowanych danych.