Problem z przypisaniem adresu IP PC <-> lap

Witam.

Dzisiaj ni stąd ni zowąd przestało mi działać połącznenie sieciowe między kompem a lapem. Urządzenia łączę kablem Ethernet, karty mają po 100 Mb/s. PC ma przydzielony stały adres IP 192.168.0.1, natomiast lap pobiera adres automatycznie. Przynajmniej powinien, bo od dziś przestało to działać. W PC widać działąjącą ikonke połączenia sieciowego, natomiast w lapie widnieje na ikonie żółty trójkat z wykrzyknikiem “Ograniczenie lub brak łączności” bla bla bla. Kompów nie można spingować. Jeśli ustawie w lapie adres statyczny, a w PC włączę opcję pobierania automatycznego, to sytuacja się powtarza, z tym, że oczywiście ikony połączeń sieciowych są widoczne odwrotnie, niż wcześniej opisałem. Co lepsze, komputery widzą się i udostępniają zasoby po ustawieniu adresów w jednej podsieci.

Dlaczego więc ani jedna ani druga karta sieciowa nie chce przypisywać adresów bądź ich pobierać?

Bo do przypisywania adresów potrzeba serwera DHCP, a takowego chyba nie masz.

W obu komputerach ustaw stałe różne adresy IP i takie same maski podsieci.

Np. 192.168.0.1 / 255.255.255.0 i 192.168.0.2 / 255.255.255.0

Przecież usługa DHCP jest domyślnie włączona w systemie (sprawdzałem w swoich kompach i jest włączona). Mogę ustawić adresy tak jak napisałeś, ale w tym momencie laptop nie będzie miał dostępu do internetu, bo net mam podpięty pod PC (radiówka), który działa jako brama.

Jakieś inne pomysły? :?

Moje długoletnie doświadczenia mówią, że przy łączeniu samych komputerów DHCP wcale się nie sprawdza. Co innego, gdy adresy są przydzielane przez DHCP w routerze. Sprzętowym lub programowym.

Przy powyższych ustawieniach, jako bramę w laptopie trzeba wpisać 192.168.0.1 oraz ręcznie musisz wpisać Twoje DNSy. Musi działać - nie ma innej możliwości.

W swoim czasie miałem tak podłączone 12 komputerów. Jeden udostępniał Internet dla pozostałych. To jeszcze było w czasach sieci na kablu koncentrycznym

Zrobiłem jak poradziłeś i działa :slight_smile: DNS’y wpisałem z PC. Dzięki :wink: Co więc w tami razie może być przyczyną problemów w przypadku automatycznego przypisywania adresów?

Bo w systemie Windows są tak zwani klienci usługi DHCP. Potrzebny jest jeszcze serwer który te adresy przydziela. Takie serwery znajduje się w routerach sprzętowych / programowych.

Dużo na ten temat jest napisane na stronie Sieci - Wybrane protokoły sieciowe - DHCP, a jeszcze więcej w Google