Problem z RAM - mam 4GB a widzi 3.25

Witam

Dołożyłem sobie wczoraj do komputera dwie kości RAM 2x1GB. Wcześniej miałem również dwie 2x1.

Teoretycznie powinienem mieć 4GB i teoretycznie tyle mam, jednak we właściwościach “Komputera” jest napisane, że są 4GB, a w nawiasie, że dostępne 3,25GB.

Wiecie czego może być to wina?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Bartek

Bartek czy przypadkiem nie posiadasz systemu 32 bitowego który nie przeczyta więcej niż około 3,3GB

Ano mam, Windows 7 32-bit.

Próbowałem znaleźć informację na ten temat na stronie Microsoftu, ale mi się nie udało, więc będę musiał się posłużyć info z Wiki.

A więc wg Wikipedii, Windows 7 Ultimate może obsługiwać do 4GB.

Chyba, że to nie do końca prawda?

Lachu91 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Każdy system 32bitowy (Windows, linux, mac i inne) zaadresuje do 3,5GB pamięci RAM (do tego wlicza się VRAM na karcie graficznej). Więcej zaadresują tylko wersje 64bitowe.

@ Paranienormalny

Nie podawaj informacji, które nie są prawdziwe. Już procesory Pentium Pro potrafiły obsłużyć do 64GiB RAM, a były tylko 32bitowe (o samym systemie operacyjnym nie wspominając, Linux wspiera do 64GiB, a np. Win2000 Datacenter 32GiB, Win2008 Datacenter 64GiB - por. np. wiki [en]). To co należy dodać - nie na “statystycznym PC”. Bardzo często źródłem problemu jest płyta główna - por. np. wiki [en]. Gdyby nie te “wbudowane ograniczenia” w podzespoły (i systemy operacyjne) to komu opłacałoby się inwestowanie w platformy serwerowe?

Tylko ja mówię o systemach dedykowanych do komputerów domowych bo tego właśnie dotyczy temat, a ty o serwerowych. A w platformy stricte serwerowe i tak trzeba inwestować, chociażby z tego względu, że w płytę główną dedykowaną do PC nie wmontujesz chociażby tyle pamięci RAM na ile jest zapotrzebowanie w serwerze, więc nie wiem skąd to głupie porównanie.

Wracając do zdania budzącego mój sprzeciw:

Nie każdy system operacyjny 32 bitowy (nawet zawężając do zastosowań “domowych”) - tylko Windows ma ograniczenie do 4 GiB. Ograniczenie 2,9-3,5 GiB (bo zwykle w takim zakresie pojawia się “bariera”) odnosi się do głębszego problemu pt. konstrukcja płyty głównej i podzespołów - i w pewnym sensie średnio etyczne metody mające na celu zmusić użytkowników do przesiadki na systemy x64. Fakt, w komputerach domowych zwykle nie ma innej możliwości sprawienia, by komputer “zobaczył” brakujący RAM niż instalacja systemu x64, ale źródłem problemu jest raczej producent sprzętu, a nie systemu operacyjnego (co sugeruje twój post).

Poza tym - zależnie od zastosowań - wersje serwerowe systemów na “biurku” mogą sprawdzać się dużo lepiej niż te z zasady “biurkowe”. Pomijając kwestie finansowe (rozumiem, że autor tematu ma wersję Ultimate, która tania nie jest, więc zakładam, że to nie problem, poza tym wiele organizacji wykupuje licencje MSDN AA) - jeżeli komputer wykorzystywany jest do internetu, programów typu office, a w bardzo małym stopniu do aplikacji DirectX (gry…) to zamiana na serwery może być całkiem rozsądna, bo są stabilniejsze i szybsze. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowań. Na początku trzeba im poświęcić “chwilę”, by je skonfigurować do pracy biurkowej - nie jest to rozwiązanie dla początkujących, ale jednak jest.

Ok, czyli wniosek jest taki, że musiałbym sobie sprawić system x64, lub wymienić płytę główną, tak?

I dziękuję za zainteresowanie tematem :slight_smile:

Tak, sprawić sobie system x64.

beztytuuehf.png

Czy ona taka zintegrowana

kartal.png

Teraz:)

38259964.png

Karta graficzna Nazwa ATI Mobility Radeon HD 3470 Hybrid X2

Typ karty graficznej Z własną pamięcią

Ilość pamięci 256