Problem z recovery, czym mozna zrobić kopie recovery

Zacznę od początku:

Kolega kupił laptopa HP Pavilion i byl tam oryginalny włoski Windows Vista, wiec kupił płytke z PL, sformatował dyski i zmienił partycje z c ,d i recovery na c,d, e i zainstalował oryginalnego Vista PL lecz ma problemy ze sterownikami i chciałby wrocić na oryginalny włoski. Ja mam taki laptop tylko jeszcze w pudełku, prawdopodobnie kiedyś też bede robił PL Viste wiec mam kilka pytań:

1 Czy moge zrobić kopie systemu i mu wysłac na płytce żeby mu to chodziło, a to ma bć kopia recovery czy systemu z c ?

2 Chce sie zabezpieczyć na utrate danych czym moge zrobić kopie recovery albo c nie uruchamiając windowsa ( chce mieć kopie z przed 1 uruchomienia)

3 Czy jest jakaś możliwość odzyskania tamtej kopii ? - z internetu czy cos?

4 Mogłbym na tamtej wł licencji zainstalowac PL viste czy trzeba kupić płytke (pewnie płytke ale …)

5 Jeśli zinstaluje Viste czy on podczas instalacji nie uszkodzi mi plików z recovery

6 Jest jakis program jak Norton Ghost żeby go nie instalować a robił kopie z płytki startowej ( bo ja mam ghosta ale działa w dosie z plytki startowej na fat32 a ntfs mozna pomazyc )

Prosze o Pomoc

Wystarczy ze ktos odpowie na jedno pytanie jesli wie, jesli zrobi to kilka osób bede mial odpowiedzi na wszystkie

ad1. mozesz zrobić kopie partycji systemowej ©, nagrac na płytke i wysłac…ale osoba musi posiadac licencje na ten system…nieistotny bedzie w tej chwili klucz instalacji bo mozna i nalezy go zmienic pozniej i oczywiscie aktywowac system,

ad2. nie jestem pewny czy ghost obsluguje partyjce “recovery”, natomiast taki obraz mozna zrobic przy pomocy standardowych narzedzi linuksa, bedzie to obraz 1:1 czyli bedzie zawierał wszystkie sektory (nawet te nieuzywane, obraz partycji bedzie duuuzo zajmowal) a nie tak jak to jest w ghost-cie ktory kopiuje tylko sektory uzywane

a3. partyjcje recovery mozna odzyskac z plyty cd revovery dolaczonej do laptopa, jesli natomiast nie bylo takiej plyty to mozna ja zamowic u producenta lae niestety troche kosztuje

ad4. nie mozna zainstalowac polskiej visty (niewazne czy oem czy box) z wloskim kluczem, jesli natomiast jest to wersja vista ultimate to jest mozliwosc sciagniecia aktualizacji spolszczajacej (tak jak w przypadku xp pro)

ad5. nie powinno nic zlego sie stac

ad6. wersja “dosowa” norton ghost bardzo dobrze obsluguje ntfs :P, mozna nie tylko zgrywac partycje ntfs, ale takze zapisywac obrazy na partycjach ntfs (ktore normalnie nie sa widzoczne w dosie) :stuck_out_tongue:

Ad1

Wątpliwe. Recovery może być przygotowane pod laptopa z określonym numerem seryjnym

Ad 2

Nie. Recovery robi się z poziomu pracującego systemu

Ad 3

Nie ma

Ad 4

To drugie

Ad 5

Partycja Recovery w HP jest chroniona. Wątpliwe by instalator Visty coś namieszał, ale lepiej zrób sobie płytki zanim cokolwiek zaczniesz działać

dzieki za odpowiedzi!!

Przykładowo jesli zrobie kopie systemu i recovery na dysk d przed pierwszym uruchomieniem to czy nie namiesza sie nic kompowi bo wtedy bedzie mial pliki na d przed pierwszym uruchomieniem ktore nie powinny tam byc. A jest jakies inne wyjscie nie wiem np podlacznie innego kompa kablem sieciowym czy cos bo wiadomo z poziomu windowsa moge na siec puuścić czy nawet na pen drive albo na dysk przenośny z kabelkiem usb(chociaz takiego nie posiadam) Po prostu czy mozna z gosta obraz puscic poza komputer??? Ghost 2003 z plyta startowa w dosie dziala spoko widzi c , d i recovery i co mie zaciekawilo znalazl jakis inny dysk ale moze to byl jakis wirtualny sam nie wiem???

Przed pierwszym uruchomieniem to zapewne nic na dysku nie ma. Moduł instalacyjny musi przecież przygotować system do pracy korzystając z ukrytej partycji. Musisz więc uruchomić system by przygotować go do pracy a potem zrobić sobie płytki

Mam podobny problem :))