Problem z recovery, czym mozna zrobić kopie recovery

(Tom1609) #1

Zacznę od początku:

Kolega kupił laptopa HP Pavilion i byl tam oryginalny włoski Windows Vista, wiec kupił płytke z PL, sformatował dyski i zmienił partycje z c ,d i recovery na c,d, e i zainstalował oryginalnego Vista PL lecz ma problemy ze sterownikami i chciałby wrocić na oryginalny włoski. Ja mam taki laptop tylko jeszcze w pudełku, prawdopodobnie kiedyś też bede robił PL Viste wiec mam kilka pytań:

1 Czy moge zrobić kopie systemu i mu wysłac na płytce żeby mu to chodziło, a to ma bć kopia recovery czy systemu z c ?

2 Chce sie zabezpieczyć na utrate danych czym moge zrobić kopie recovery albo c nie uruchamiając windowsa ( chce mieć kopie z przed 1 uruchomienia)

3 Czy jest jakaś możliwość odzyskania tamtej kopii ? - z internetu czy cos?

4 Mogłbym na tamtej wł licencji zainstalowac PL viste czy trzeba kupić płytke (pewnie płytke ale ...)

5 Jeśli zinstaluje Viste czy on podczas instalacji nie uszkodzi mi plików z recovery

6 Jest jakis program jak Norton Ghost żeby go nie instalować a robił kopie z płytki startowej ( bo ja mam ghosta ale działa w dosie z plytki startowej na fat32 a ntfs mozna pomazyc )

Prosze o Pomoc

Wystarczy ze ktos odpowie na jedno pytanie jesli wie, jesli zrobi to kilka osób bede mial odpowiedzi na wszystkie

(Piotrrj) #2

ad1. mozesz zrobić kopie partycji systemowej ©, nagrac na płytke i wysłac…ale osoba musi posiadac licencje na ten system…nieistotny bedzie w tej chwili klucz instalacji bo mozna i nalezy go zmienic pozniej i oczywiscie aktywowac system,

ad2. nie jestem pewny czy ghost obsluguje partyjce “recovery”, natomiast taki obraz mozna zrobic przy pomocy standardowych narzedzi linuksa, bedzie to obraz 1:1 czyli bedzie zawierał wszystkie sektory (nawet te nieuzywane, obraz partycji bedzie duuuzo zajmowal) a nie tak jak to jest w ghost-cie ktory kopiuje tylko sektory uzywane

a3. partyjcje recovery mozna odzyskac z plyty cd revovery dolaczonej do laptopa, jesli natomiast nie bylo takiej plyty to mozna ja zamowic u producenta lae niestety troche kosztuje

ad4. nie mozna zainstalowac polskiej visty (niewazne czy oem czy box) z wloskim kluczem, jesli natomiast jest to wersja vista ultimate to jest mozliwosc sciagniecia aktualizacji spolszczajacej (tak jak w przypadku xp pro)

ad5. nie powinno nic zlego sie stac

ad6. wersja “dosowa” norton ghost bardzo dobrze obsluguje ntfs :P, mozna nie tylko zgrywac partycje ntfs, ale takze zapisywac obrazy na partycjach ntfs (ktore normalnie nie sa widzoczne w dosie) :stuck_out_tongue:

(MarS) #3

Ad1

Wątpliwe. Recovery może być przygotowane pod laptopa z określonym numerem seryjnym

Ad 2

Nie. Recovery robi się z poziomu pracującego systemu

Ad 3

Nie ma

Ad 4

To drugie

Ad 5

Partycja Recovery w HP jest chroniona. Wątpliwe by instalator Visty coś namieszał, ale lepiej zrób sobie płytki zanim cokolwiek zaczniesz działać

(Tom1609) #4

dzieki za odpowiedzi!!

Przykładowo jesli zrobie kopie systemu i recovery na dysk d przed pierwszym uruchomieniem to czy nie namiesza sie nic kompowi bo wtedy bedzie mial pliki na d przed pierwszym uruchomieniem ktore nie powinny tam byc. A jest jakies inne wyjscie nie wiem np podlacznie innego kompa kablem sieciowym czy cos bo wiadomo z poziomu windowsa moge na siec puuścić czy nawet na pen drive albo na dysk przenośny z kabelkiem usb(chociaz takiego nie posiadam) Po prostu czy mozna z gosta obraz puscic poza komputer??? Ghost 2003 z plyta startowa w dosie dziala spoko widzi c , d i recovery i co mie zaciekawilo znalazl jakis inny dysk ale moze to byl jakis wirtualny sam nie wiem???

(MarS) #5

Przed pierwszym uruchomieniem to zapewne nic na dysku nie ma. Moduł instalacyjny musi przecież przygotować system do pracy korzystając z ukrytej partycji. Musisz więc uruchomić system by przygotować go do pracy a potem zrobić sobie płytki

(Nostromo1) #6

Mam podobny problem :))