Problem z Red Hatem 9

Problem z Red Hatem 9 ;(

Mam pytanie skad mozna pobrac linuxa Redhat 9 angielska wersje 6 plytowa 3CD-instalacje a nastepne 3CD to pakiety

szukalem na forum ale nie znalazlem i wiekszosc linkow do pobrania tego linuxa nie dziala , przekopalem polowe google i nic nie znalazlem prosze o pomoc.

Sciągnij sobie lepiej Fedore, poczytaj tu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Red_Hat_Linux

Redhat to komercyjne distro - legalnego na necie nie znajdziesz. Ściągnij sobie Fedorę - to Redhat bez serwisu.

a plyty z pakietami tez sa i czy matakie same wymagania i wchodzi od architektory i386 a ktory jest lepszy fedora czy red hat ??

Złączono Posta : 20.12.2006 (Sro) 22:48

i czy sie nadaje na server jak red hat :

chodzi mi o server domeny , poczyt , www , ftp.

Jak na serwer to Redhat. Fedora ma krótki czas wsparcia a jej nowe wersje wychodzą dosyć szybko. Pozatym zawiera sporo nowych, nie do końca sprawdzonych aplikacji “cutting-edge”.

Wybierz sobie jakąs sprawdzoną, darmową dystrybucję na serwer.

Osobiście polecam Debiana, niebawem będzie nowa stabilna wersja z jądrem 2.6.xx. Aktualnie jest już w fazie RC, więc można spokojnie na tym serwer postawić.

Hmm… to prawie to samo ;] Lekko na prodzie wg. mnie jest Fedora, wkoncu to projekt koontynouwany i sponsorowany przez Red Hat.

Są, repozytoria są, pakiety są .

No niby się nadaje, ale “większej” stycznosci z Red Hat’em nie miałem bardziej przypadł mi do gustu Fedora ;D

//ADD

Na serwer polecam Fedore, albo CentOs ;] Tez wywodzi się od RedHata i Fedory ;]

A ja nie. Fedora to taka testowa wersja Redhata. Za duże ryzyko aby na tym serwer postawić. Pozatym po roku może okazać się że dana wersja tej dystrybucji nie jest już wspierana.

no dobra tyle ich jest a dzialaja dobrze na architektorze i386 . debian odpada. !!

Prawie każde distro ma wersję na i386.

why? Debian, Slackware to sprawdzone systemy pod serwer.

Przynajmniej masz większą pewność, że jakiś scriptkid nie znajdzie sploita na buga w małostabilnej dystrybucji (jak Fedora) i nie wykończy serwera :mrgreen:

a slackware jest po polsku i czy wchodzi od i386 i nadaje sie na server domeny , poczyt , www , ftp.

Złączono Posta : 20.12.2006 (Sro) 23:12

i czy sa plyty z pakietami do pobrania ??

No wikipedia i kernel.org jakoś na fedorze pracują… Zreszta “testowe” pakiety, to chyba tylko do srodowiska graficznego… Zresztą pakiety jak baza mysql, lub cos innego, to nic innego jak zwykłe stabilne pakiety (chyba). Nie wiem moja fedora to robi za home desktop, więc nie mam na niej usług “serwerowych” :wink:

a slackware jest po polsku i czy wchodzi od i386 i nadaje sie na server domeny , poczyt , www , ftp.

Złączono Posta : 20.12.2006 (Sro) 23:12

i czy sa plyty z pakietami do pobrania ??

Tak. :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=10387

Nie koniecznie tylko środowiska graficznego. De facto serwer może ich nie miec wcale :slight_smile: “Młode” dystrybucje znocząco zmieniają pierwotną architekturę systemu. Odbija się to na bezpieczeństwie bo każda zmiana potrzebuje czasu. Samo jajko w wersji 2.6. nadal jest w dużym stopniu znakiem zapytania jeżeli chodzi o bezpieczeństwo.

Wiesz kwestia bezpieczeństwa systemu, zalezy przede wszystkim od kwalifikacji admina i jego umiejętnosci . Fedora jest o dziwo stabilnym systemem :stuck_out_tongue_winking_eye: przynajmniej w wersji FC 5 i ponizej. Bo FC 6 pozostawia jeszcze troche do zyczenia ;] Zresztą Fedore cennie własnie za innowacyjność, i jeszcze mnie ona nie zawidoła :stuck_out_tongue_winking_eye: Ale ok. nie wywołujmy kolejnej wojny, która dystrybucja jest lepsza :stuck_out_tongue_winking_eye: Kazda ma cechy które ją wyróżniają, i praktycznie kazda sprawdza sie w innych rolach :stuck_out_tongue_winking_eye:

Czemu wojny… :wink: dyskusja :lol:

Wracając do tematu - sporo czasu siedziałem na Fedorze i wiem, że to dobre distro jest ale… na desktop. Mają za krótki czas wspierania kolejno wydawanych wersji dystrybucji. Na domowych PC to nie broblem - reinstalacja systemu na nowy i po kłopocie. Z serwerem byłoby juz gorzej - częste przeprowadzki z czasem stałyby się irytujące, zwłaszcza że Fedora dosyć szybko wypuszcza nowe wersje.

Ale fakt - bezbieczeństwo to w głównej mierze kompetencja admina.

Zapomniałeś ze fedora jakis czas po wydaniu nowej wersji wspiera starą, a potem jest wspierana przez inny projekt, bodajze fedora project, niewiem jak on się nazywał :stuck_out_tongue_winking_eye:

A ja polecam Gentoo - dlaczego chyba mówić nie muszę? }:> . ostatecznie Debian, Slackware