Problem z reklamacją towaru w sklepie


(Pinio150) #1

Witam. Otórz mam pytanie. Mój kolega kupił sobie kilka miesiecy temu MP3 Creative MUVO 1GB i tu pojawia sie problem. MP3 od kilku dni nie działa nie chce sie właczyć. MP3 jest jeszcze na gwarancji ma wszystko w komplecie oprócz pudełka. I kolega był w tym sklepie w którym kupił MP3 i chciał zgłosic sprzet do reklamacji a pracownicy nie wiem czy nie chcieli dac do reklamacji sprzetu czy poprostu nie ma potrzebnych rzeczy. Ma wszystko w komplecie, paragon z data zakupu i cena itp... i chce zareklamowac. W sklepie mówia ze nie moze bo nie ma pudełka? Skoro ma paragon z datą zakupu i ceną to według mnie pudełko nie stoi na przeszkodzie. Dlatego zwracam sie do was i prosze o rade i pytam czy ekspedienci maja prawo nie przyjąć towaru skoro pudełko zostało przez mojego kolege zgubione a ma, posiada paragon fiskalny? Czekam na państwa sugestie.


(SeBoLaS) #2

w gwarancji pisze że potrzebny jest cały zestaw w tym pudełko,bez niego reklamacji nie przyjmą :wink: :!:


(Philips Piotr) #3

Przeczytaj treść reklamacji jaką dostałeś razem z playerem będzie tam napisane co i jak. Ja w swojej (ten sam player) mam napisane że w razie awarii muszę oddać all co było razem z playerem włącznie z pudełkiem. Jest to trochę dziwne ale skoro tak tam napisali ...


(korkodyl) #4

Twój kolega zawsze może powołać się na rękojmię nie na gwarancję.

http://www.um.oswiecim.pl/pl_chemik/19_2002/articles/konsument.html


(Grzegorz Ch) #5

pinio150 powołaj się na ustawę o sprzedaży konsumenckiej.

Zgodnie z ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. (DzU z 2002 r. Nr 141, poz. 1176, z 2004 r. Nr 96, poz. 959.) jeżeli towar jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową poprzez naprawę albo wymianę na nowy.

Zgodnie z w/w ustawą gwarancja producenta nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową. Niezgodność towaru z umową mogę zgłosić sprzedawcy w ciągu dwóch lat od wydania zakupionej rzeczy.

wyślij do sklepu listem poleconym zgłoszenie o niezgodności towaru z umową. powołaj się na w/w przepisy prawa. Ja z powodzeniem reklamowałem aparat Canon, na który minęła roczna gwarancja producenta i w sklepie powiedzieli, że nie uznają i że nie słyszeli o ustawie o sprzedaży konsumenckiej. Zdenerwowałem się i po powrocie do domu wysłałem do nich na piśmie zgłoszenie. po dwóch dniach zadzwonili, i powiedzieli, żebym przyniósł aparat i reklamacja zostanie uwzględniona :slight_smile:


(Grzesiek82) #6

tak naprawdę to nie trzeba mieć nawet paragonu, wystarczy że masz świadka że kupiłeś w danym sklepie, np kolegę który był z Tobą albo sprzedawca sam powie np "no ja wiem że Pan kupił, pamiętam Pana ale niestety trzeba mieć paragon" nie ma żadnego zapisu mówiącego że trzeba mieć paragon.

pudełka też nie musisz mieć, jeśli producent z tego tytułu zabiera prawo do gwarancji to skorzystaj z tzw. rękojmi czyli dochodzisz swoich praw od sprzedawcy.

swoją drogą to może daj ogłoszenie i kup takie pudełko albo pożycz od kogoś, tylko zobacz czy nie będzie miało naklejki z plombą i numerem seryjnym z innego sklepu. ja już bym ten sklep omijał, jakość usług poznaje sie niestety najczęściej dopiero jak sie pojawiają reklamacje

Złączono Posta : 06.06.2007 (Sro) 21:16

najlepiej za potwierdzeniem odbioru dodatkowo


(Pinio150) #7

aha rozumiem czyli nie moze dac na reklamacje skoro zgubił pudełko a posiada wszystkie inne rzeczy i w tym paragon fiskalny :frowning: no to cóz mozna zrobic w takim przypadku chyba tylko oddać do naprawy za własne pieniadze :frowning:


(Karolek 22) #8

Drogi pinio150 po pierwsze chciałbym Ci powiedzieć, że sam miałem wiele problemów z reklamacjami póki nie poszedłem do Powiatowego Rzecznika Konsumentów (taki urząd znajduje się przy każdym starostwie powiatowym). On rozwiał moje wszelkie wątpliwości i wytłumaczył, na czym polegają nowe — obowiązujące od 2003 roku — przepisy. Tekst „Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz. U. 141 poz. 1176)” znajduje się pod adresem: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=321

Po przeczytaniu tej ustawy dowiesz się, że rękojmia już nie obowiązuje, dlatego nie sugeruj się zbytnio wypowiedzią korkodyla (ja do niego nic nie mam, ale on po prostu nie zna przepisów i wprowadza cię w błąd).

Po drugie reklamacje najlepiej złożyć na piśmie (rzecznik na pewno pomoże Ci w napisaniu takiego dokumentu).

Po trzecie do reklamacji wystarczy tylko paragon — paragon a nie świadek (to co napisał grzesiek82 to kompletna bzdura).

Po czwarte możesz również skorzystać z gwarancji udzielonej przez producenta w karcie gwarancyjnej. Jednak nie doradzałbym takiego sposobu załatwienia sprawy, ponieważ jak sam się już przekonałeś trzeba spełnić wiele warunków (określonych w karcie gwarancyjnej), aby towar był w ogóle przyjęty do reklamacji, a poza tym reklamacja na podstawie gwarancji może trwać więcej niż 2 tygodnie, ponieważ np. w karcie gwarancyjnej napisano, że okres ten wynosi 3 tygodnie albo sklep zawsze może znaleźć wymówkę że to wysyłka do serwisu zabiera dodatkowe dni. Życzę Ci powodzenia.