Problem z rozpoznaniem dysku twardego na USB

Witam,

Do nowego laptopa HP próbuję podłączyć dysk twardy poprzez USB. Ten dysk to zwykły dysk 3.5", normalnie podłączany do IDE wewnątrz obudowy komputera stacjonarnego. Teraz jest włożony do obudowy, która ma własne zasilanie i wyjście USB.

Po podłączeniu do portu USB laptopa Vista wykrywa fakt podłączenia, lecz twierdzi, że “jedno z podłączonych urządzeń USB ma awarię, ale system nie może go rozpoznać” (cytat jest z pamięci, ale zachowałem sens logiczny komunikatu wraz z jego gramatyczną sprzecznością). W Menadżerze urządzeń pojawia się pozycja “Nieznane urządzenie”.

Porty USB wydają się być sprawne - mysz działa. Podłączałem dysk po kolei do wszystkich portów USB (przed odłączeniem wybierałem polecenie “Odinstaluj sterownik”) - za każdym razem to samo. Dysk i obudowa też sprawne, bo podłączyłem do komputera stacjonarnego z Windows XP Pro i od razu zadziałało - pokazał zawartość dysku.

Wiem, że kolega używał takiego rozwiązania kilkakrotnie z różnymi komputerami i nie miał żadnych problemów, choć nie wiem czy na którymś komputerze była Vista.

Z problemem walczę od tygodnia, przeglądałem już dokumentację preinstalowanej Visty, szukałem na stronach Microsoftu, HP i Western Digital oraz różnych forach. Przeglądałem również ustawienia BIOS-u w laptopie. Pytałem także wśród znajomych.

Na czym polega problem ? Brak sterownika do dysku (bo chyba nie obudowy) czy źle ustawione jakieś parametry konfiguracyjne (BIOS, Vista) ?

Z góry dziękuję za informacje.

Komputer: laptop HP 6820s

Dysk twardy (zewnętrzny): Western Digital Enhanced IDE WD400JB

System operacyjny: Vista Business Edition (preinstalowany przez HP, brak płyt instalacyjnych)

Obudowa do dysku: producent nieznany - “Made in China” (pożyczona)

Może laptop podaje zbyt małe napięcie dla dysku, aby go udźwignąć.

Prawdopodbnie problem wynika z zainstalowanej aktualizacji…http://vista.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=8744

Urządzenia korzystające z usb, zainstalowane do momentu, zaaplikowania tej poprawki działają, lecz zainstalowane później już nie.

Microsoft jeszcze nie raczył wydać poprawionej wersji tej aktualizacji…ja rozwiązałem to w ten sposób iż zainstalowałem od nowa Viste, następnie na czysty system wrzuciłem service packa i tego problemu nie było.

Za to po miesiącu pojawiły się inne…chociażby bluescreen i automatyczny reset przy wyłączaniu kompa…więc wróciłem do poczciwego xp i znów jestem wesół:)

Pozdrawiam:)