Problem z rozruchem PC - co może być nie tak?

(Łukasz14) #1

Witam! Od jakiegoś czasu mam problemy z rozruchem PC'ta.

Raz włącza się normalnie za pierwszym razem, a raz świruje, tzn.włącza się tylko do pewnego momentu, a później jest czarny ekran. Filmik przedstawiający jak to wygląda:

Proszę o pomoc! ; )

(Pawko86) #2

posprawdzaj kable przy dysku i ewentualnie zmień wtyczkę zasilania na inna niż obecnie używasz.

(Łukasz14) #3

pawko_86 , chodzi Ci o kabel sata? Czy o kabel zasilający dysk?

(system) #4

Zatrzymaj bootowanie na BIOSie, przejdź w BIOSie do pozycji Load Optymized Defaults (lub podobnie nazwanej), zaznacz ją, potwierdź Enter, wyjdź, potwierdzając dokonane zmiany (Yes) i restart. Powinno być OK.

(Łukasz14) #5

Poraj , no właśnie do biosu też się nie mogę dostać, jak próbuję do niego wejść to także pojawia się czarny ekran.

(system) #6

To nie dobrze! Jesli to komp stacjonarny, to wobec tego "wyzeruj" CMOS BIOSu, czyli wyłącz komputer, wyjmij nawet kabel z sieci 230V. Teraz albo zeruj BIOSa zworką (jeśli wiesz gdzie jest na płycie głównej), albo przez wyjęcie baterii na pare minut.

Przykłady "zerowania" są w sieci i na Forum.

Po uruchomieniu z powrotem komputera, natychmiast zatrzymaj bootowanie i zrób to, co wyżej opisałem.

W każdym razie, w rezultacie, powinieneś móc wejść do BIOSu. To jest sprawa pierwszorzędna!

-- Dodane 03.04.2011 (N) 11:32 --

Póki nie będziesz mógł wejść do konfiguracji BIOSu i to zrobić, co wyżej, to nie można nic dalej zrobić, Co najwyżej wymienić bateryjkę BIOSu na nową. Innego pomysłu (na razie) nie mam.

(Łukasz14) #7

Poraj , no ale dziwne jest to, że nie raz się włącza a nie raz nie. Np. teraz po 10 min prób (resetowania i wyjmowania wtyczki od zasilacza) komputer ruszył.

(system) #8

Możesz wejść do BIOSU? Spróbuj!

BIOS jest "mózgiem" komputera. Jak długo go nie zobaczysz, tak długo komputer nie może normalnie pracować.

Z tego filmiku wynika, że źle jest ustawiona w komputerze (w BIOSie) tzw. sekwencja bootowania i dlatego dążę, żebyś wszedł do BIOSu i przywrócił mu ustawienia fabryczne, tzw. default'owe.

-- Dodane 03.04.2011 (N) 11:41 --

Oczywiście, może być awaria związana z samą konstrukcją komputera, jeśli masz takie dziwaczne objawy.

Kable zasilające, pamięć, zasilacz... W gruncie rzeczy, wszystko!

Zdalnie trudno wyczuć i może być trudne do wykrycia.

Wszystko, co wiem, opisałem.

(Łukasz14) #9

Poraj , przetestuje jeszcze pamięci memtestem i zobaczę co z tego wyniknie :wink:

(system) #10

Też dobrze! W każdym razie, w miarę sprawdzania i naprawiania komputera, zmierzaj do wejścia do BIOSu. To podstawa!

Potem można rozwiązywać inne problemy.

(Łukasz14) #11

Poraj , dało radę wejść do biosu, ustawiłem defaultowe ustawienia i nic. Resetowanie biosu zworką, wyjęciem baterii, wymianą kabla od dysku oraz sprawdzenie RAMu memtestem nic nie pomogło - ten ostatni nie wykrył żadnych błędów. Jakieś dodatkowe propozycje?

(system) #12

Jeśli objawy, które opisałeś 2 tygodnie temu(!) są aktualne, to pozostaje jeszcze wymiana na nową bateryjki BIOSu... i reinstalacja systemu. Innego pomysłu nie mam, chociaż nie wykluczona jest awaria samego zasilacza komputera. Tu jednak pewności nie mam.

Jak już pisałem, możliwa jest awaria sprzętowa, trudna do wykrycia.

(Azazel33) #13

a czy plyta glowna nie ma wybulonych kondesatorow, i czy probowales odpalic na jednej kosci ram? (jezeli nie wykrywa bledow to nic nie oznacza) np. moze byc slot uszkodzony, takze proponowalbym odlaczenie dysku i zostawienie napedu aby sprobowac wlaczyc livecd linuksa.

(Łukasz14) #14

Poraj , reinstalacja systemu także nie pomaga, co do bateryjki to pójdę kupić w poniedziałek nową.

nargoriel , nie, próbowałem jedynie na obydwóch kościach.