Problem z SATA

Witam…

Posiadam płytę ABIT IS7G z obsługą SATA.

Mam system XP Pro. z SP2 postawiony na dysku ATA ale ostatnio zakupiłem, i podłączyłem jako drugi SATA 80 GB.System wykrył dysk podzieliłem na partycję i korzystam z niego.Przy sprawdzeniu magazynu programem SANDRA zauważyłem, że jest wykrywany jako ATA.Program podpowiada:

Niestety nie znam angielskiego ale wnioskuję że chodzi o transfer UDMA(wtej chwili jest 5 a może pracować na 6) i o sterowniki.Stąd moje pytanie…Na CD do płyty głównej mam sterowniki do SATA oraz SATA_Driver Disk(silikon, intel i via ?)ale kiedy chce instalować te do SATA system monituje iż brak jest kontrolera. Czy i jak można je wgrać przy już postawionym systemie.Wolałbym nie wgrywać go ponownie.

A może wystarczy przestawić coś w biosie ?W tej chwili SATA w nim jest na AUTO.

P.S.

SATA Driver Disk mam również na dyskietce.

Przepraszam za swój laicyzm i prosze o radę…

Wygląda że na płycie masz ten kontroler - sprawdź w instrukcji płyty i takie potrzebujesz stery do systemu XP.

Spróbuj z poziomu menadżera urządzeń - opcja kontrolery sata/raid lub podobnie i PPM i opcja aktualizuj sterownik i podaj właściwe stery z płyty CD lub ściągnij najnowsze stery do tego kontrolera i zaktualizuj sterowniki kontrolera i zobacz.

Może również trzeba zaktualizować bios do płyty głownej.

Pomoc książka do płyty głównej i poczytaj co pisze o sata i ustawieniu opcji biosu.

W menadżerze urzadzeń mam tylko SCSI/RAID Kontroler a nie ma SATA.

To jest prawdopodobnie ten kontroler dla dysków sata.