Problem z siecią, komputery nie widzą się

Dziś UPC zainstalowało mi modem z routerem i WAP - THOMSON TWG850. Mam dwa komputery: desktopa i netbooka. Desktop jest podłączony do routera skrętką, a netbook łączy się przez WiFi. Oba komputery maja tą samą grupę roboczą(MSHOME). Na netbooku(Acer Aspire One)w grupie roboczej widzę oba komputery, ale nie mogę przegladać plików udostępnionych na desktopie(wywala błąd o braku uprawnien czy czymś w tym stylu), natomiast desktop widzi tylko siebie. Na obu komputerach odpalałem “Kreator konfiguracji sieci w domu”, ale nic to nie dało. Oba komputery pracują pod Win XP. Proszę o pomoc bo nie mam już pomysłów.

Podczas pisania posta zaszła mała zmiana: desktop widzi tylko siebie i netbook widzi tylko siebie.

Maxik777 ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Poczytaj o udostępnianiu plików i drukarek w systemach Windows. Włącz np. proste udostępnianie.

Może być problem bo komputery przestały się całkowicie widzieć. Nie mogę nawet pingować drugiego komputera.

Na systemach są jakieś firewalle?

Na desktopie jest F-Secure Internet Security 2007, ale w logach firewalla nie ma nic o zablokowaniu połączenia, a na netbooku jest preinstalowany McAfee. W McAfee wybrałem aby ufał tej sieci. Narysował jej mapę, jest na niej mój desktop, ale jako nieznane urządzenie.

… no to wyłącz najpierw firewalle na obu komputerch i sprawdź, czy powodem problemów nie jest właśnie zapora; następnie włącz jeden firewall (ustaw odpowiednio), potem drugi.

Po wyłaczeniu firewalla na desktopie, spingowałem go z netbooka, czas średni 80 ms, czyli sporo. Widac go na mapie sieci, ale nie widać w grupie roboczej. Na desktopie nie ma ani jednego komputera w grupie roboczej, nawet nie wyświetla samego siebie.

  • wyłączyłeś na obu firewall, łącznie z tym systemowym?

  • podaj proszę, co wyświetla na obu komputerach (linia poleceń: cmd):

ipconfig /all

-Systemowe cały czas były wyłączone, wyłaczałem ręcznie przez panel obu programów.

Ominę konfigurację hamachi bo chyba nie jest ona konieczna.

Polecenie wywoływałem przez Pythona aby dało się prosto skopiować, ale to raczej nie robi różnicy.

Desktop:

Konfiguracja IP systemu Windows

        Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : DESKTOP

        Sufiks podstawowej domeny DNS . . . . . . : 

        Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Nieznany

        Routing IP włączony . . . . . . . : Nie

        Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Nie

Karta Ethernet Połączenie lokalne:

        Sufiks DNS konkretnego połączenia : 

        Opis . . . . . . . . . . . . . . : Karta Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC

        Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-0E-2E-XX-XX-XX

        DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak

        Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak

        Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 192.168.0.10

        Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0

        Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192.168.0.1

        Serwer DHCP . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1

        Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 62.179.1.63

                                                      62.179.1.62

        Dzierżawa uzyskana. . . . . . . . : 7 sierpnia 2009 21:09:24

        Dzierżawa wygasa. . . . . . . . . : 7 sierpnia 2009 22:09:24

Na wszelki wypadek częściowo wymazałem adres MAC

Na drugim komputerze nie udało mi się zainstalować IDE dla pythona, a co za tym idzie skopiować tego co wypluwa ipconfig. W każdym razie netbook widzi desktopa i może przeglądać udostępnione dokumenty, z desktopa mogę robic to samo. Wolałbym jednak skonfigurować firewalla tak aby przepuszczał tą sieć i jednocześnie działał normalnie.

No to przecież cały czas Ci to pisałem - teraz już wiesz, że wina w ogniomurku, tak?

p.s.

ipconfig /all > c:\zrzut.txt

Problem rozwiązany. Zauważyłem, że zapora F-Secure blokuje usługi związane z udostępnianiem plików i sieciami. Wystarczyło dodać regułę obustronną na IP netbooka dla usług Windows network browsing i Windows file sharing and network printers. Dzięki za naprowadzenie mnie na zaporę.

Na przyszłość napiszę jak się kopiuje w Windowsowskim cmd.

PPM na konsoli -> Oznacz. Zaznaczasz tekst do skopiowania i naciskasz Enter. Można też tak jak napisał bachus.