Problem z siecią PC-Laptop - wolny transfer - dlaczego?

Witam!

Mam problem z prędkością przesyłania danych z PC na Laptopa przez kartę sieciową. Stan faktyczny wygląda tak:

Na PC (stacjonarnym) mam dwie karty sieciowe, jadna na płycie do której podłączona jest Neostrada (modem lucent) a druga na PCI, która łączy sie z Laptopem. Konfiguracja kart to: 192.168.0.1 (PC) i 192.168.0.2 (laptop), brama wspólnie 192.168.1.1. Połączone są oczywiście kabelkiem skrosowanym. Na PC uruchomiłem Kreator konfiguracji sieci i udostępniłem neostradę, tak, że na laptopie też można przeglądać internet.

Problem zaczyna się gdy chcę coś przegrać między komputerami. Z Laptopa na PC przegranie 7MB zajmuje 3-4 minuty, a z PC na laptopa 40s-1minute.

Dlaczego tak się dzieje?? Laptop to Asus A2800M 60Gb HDD, 512 DDR więc to nie ułomek. Karty mają w końcu przepustowość 10MB/s więc dane powinny hulać a tymczasem pełzają… Czy coś zrobiłem nie tak???

Jako ciekawostkę dodam, że jak zmienię konfigurację kart na: 192.168.0.2 (PC) i 192.168.0.3 (laptop) to komputerki sie juz nie widzą.

Acha…na obydwuch komputerach mam zainstalowany Norton Internet Security…ale zrobiłem odpowiednie wyjątki w firewallu Nortona na podane adresy sieciowe. Firewall XP jest wyłączony…

Proszę o jakieś sugestie albo wyjaśnienia dlaczego tak sie dzieje…tylko łopatologicznie :slight_smile: Samo łączenie tych kompów zajęło mi 5 godzin :slight_smile:

Z góry dziękuję.

Jeśli dałeś brame 192.168.1.1 to komputery powinny mieć ip 192.168.1.2 i 192.168.1.3

Niestety ale przy tych wartościach ip komputery sie nie widzą a laptop traci połączenie z internetem…

Dodam jeszcze parę szczegółów…karta sieciowa na PC do której podłączony jest modem ma opcje automatycznego uzyskania adresu ip, podobnie jest z kartą na laptopie z tym, że na laptopie w tzw alternatywnej konfiguracji ustawiłem te wartości ip, które podałem wcześniej. …może zmienić adres bramy??? na np. 192.168.0.0, tylko nie wiem czy jest taka wartość??

Pozdrawiam…

Taki adres, to adres sieci i nie można nim adresować hosta.

Bramę możesz wybrać z zakresu 192.168.0.1 do 192.168.0.254

Adres 192.168.0.255 jest adresem rozgłoszeniowym i nie możesz użyć go do adresowania hosta, co wiąże się również z adresowaniem bramy.

Jak użyjesz barmy domyślnej to w danym zakresie adresów, pierwszy adres z adresów hosta (192.168.0.1) jest automatycznie przyjmowany za domyślną bramę.

Zrób eksperyment, odłącz się od Internetu, wyłącz Norton Security na obu kompach i zobacz, jak szybko będzą przesyłane dane w tę stronę, gdzie idzie wolniej.

Zwróc uwagę, że w pierwszym poście napisałeś adres barmy 192.168.1.1 a adrsy hostów 192.168.0.2 i 192.168.0.3 , więc różnica polega na tym że adres 192.168.0.0 i 192.168.1.0 to sa adresy dwóch sieci, i hosty adresowne dla jedego zakresu i drugiego zakresu znajdują się w innych sieciach. Zwróć uwagę na trzeci oktet

:x-mas:

Dzięki…coraz więcej sie dowiaduję o sieci, a to sie może kiedyś przyda. :smiley:

Zmieniłem bramę na 192.168.0.3, komputerki sie widzą i jest tak samo jak było kiedy miałem bramę 192.168.1.1

Przy wyłączonym necie jest to samo…Norton Internet Security nie ma tutaj znaczenia…nawet po jego wyłączeniu jest to samo…

Dodam jeszcze, że wyłączyłem wszędzie uwierzytelnianie…ale to chyba nie ma znaczenia.

Moja teoria jest taka, że karta sieciowa na PC łączaca mnie z Laptopem musi sprostać dwum zadaniom…przez nią idzie internet, więc jakieś jej zasoby sa na to zarezerwowane, a oprócz tego ma łączyc PC z laptopem…może to za duzo dla niej…?

Chociaż z drugiej strony, to w końcu 10MB/s (włączeyłem jej full duplex w ustaiwniach) a neo ma 768Kb/s, więc reszta powinna iść na transfer między komputerkami i 7Mb to powinno przesyłać w mniej niz sekundę…

Może cos trzeba zmostkować <-- ładne słowo, ale jeszcze nie za bardzo kumam co z czym sie mostkuje i po co :slight_smile:

Nic to ide spać…może jutro ktos wpadnie na pomysł co jest grane…

Pozdrawiam :slight_smile:

To adresownie, jak napisałem w poście wyżej oznacza, że brama jest z innej sieci niż hosty :slight_smile:

Brama musi być z tej samej sieci do której należą hosty.

Czyli:

adres sieci -> 192.168.0.0

adrs bramy -> 192.168.0.1

adres hosta 1 -> 192.168.0.2

adres hosta 2 -> 192.168.0.3

Maska -> 255.255.255.0

:x-mas: