Problem z sterowaniem wentylatorem PWM na płycie GIGABYTE

Witam wszystkich.

Ostatnio zakupiłem nową płytę główną model GA-EP45-DS3R i wydaje mi się,że ma ona problem z zarządzaniem obrotami wentylatora.

Objawia się to tym,że przy maksymalnym obciążeniu procesora wentylator cały czas pracuje w zakresie 770-780rpm i wtedy temperatura procesora oscyluje w granicach 50 stopni.

Przełożyłem wentylator do innej płyty również gigabyte na chipsecie p35 i wraz ze wzrostem temperatury procesora rosną obroty wentylatora.Przy dużym obciążeniu wentylator pracuje na ok. 1100rpm po czym po wyłączeniu programu do stresowania prędkość się zmniejsza na 770rpm.Na nowej płycie sprawdziłem dwa wentylatory z 4 pinami i w obu jest problem.Z tym że jeden pracuje na 770rpm a drugi na 1000rpm jednak żaden nie zwiększa obrotów pod obciążeniem.

W Biosie oczywiście ustawiłem opcję "Smart Fan Control’ na Enabled a później na Auto.W obu przypadkach ten sam problem.Przy włączeniu tej opcji na Disabled wentylator według opisu z instrukcji powinien pracować z maksymalną prędkością.Niestety wciąż pracuje na 770rpm.Nie wiem w czym tkwi problem.Aha dodam jeszcze,że na starszej płycie pod p35 przy wybraniu opcji Disabled wentylator chodzi na maks obrotów.

Proszę o pomoc co może być przyczyną problemu

Dodam jeszcze,że mój procesor to Intel core E8500

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Spróbuj wgrać nowy bios jak jest - jak to nic nie da reklamacja płyty.