Problem z temperaturą i włączaniem. 2 inne kompy

Witam!

Mój problem dotyczy temp. komputera. Wg. programu “Hardware sensors monitor 4.4” po paru min. temp3 wzrasta do 65+ stopni natomiast po 30min już jest ponad 75 stopi. Czym to może być spowodowane? Wszystkie wiatraki są dobre, komp nie ma kurzu, odkręciłem nawet boczną obudowe ale to mało daje.

I mój drugi problem dotyczy włączania komputera. Na innym kompie gdy go włączam pojawia się logo płyty głównej i tak zostaje (trzeba wcisnac TAB żeby ruszył lub Del aby wejść do biosa). Gdy wcisne Tab pojawia się czarny ekran i pisze "CPU fan isn’t running (Y/N). Jak to naprawić?

Proszę o pomoc.

Sprawdź podłączenie coolera na procku

podłącz wiatrak od procesora pod wtyczkę “CPU FAN”

podaj czego dotyczy ta temperatura

sprawdź innym programem, np. Everestem

ale to przy włączaniu kompa pojawiło się tak nagle po 4 latach działania kompa.

a możesz coś więcej powiedzieć o tej wtyczce? co i jak?

mógłbyś podać gdzie dokładnie pisze w everescie o tych temp? bo w hardware sensors monitor jest to temp3.

Po prostu sprawdź, czy kabelek zasilający wentylator od procesora jest podpięty pod gniazdo na płycie głównej obok której jest napisane CPU FAN i czy sam wentylator w trakcie działania komputera pracuje normalnie?

Ściągniej Everest Ultimate i przepisz co mówią sensory/czujniki (znajdź je). Dodatkowo dla pewności odpal HWMonitor, Core Temp i podaj maksymalne wartości jakie uzyskujesz podczas stresu.

Mogła pasta pod którymś z radiatorów się zestarzeć i teraz zamiast przewodzić, izoluje ciepło, więc możliwe, że będziesz musiał ją wymienić. Zdejmowałeś kiedykolwiek radiator i smarowałeś pastą?