Problem z temperaturą procesora


(Morietto) #1

Dzisiaj zmieniłem ram w komputerze z 512 mb ddr na 1gb ddr2... komputer został otwarty po raz pierwszy od zakupu (półtora roku).

Grzał się w nim procesor i bardzo głośno chodził wiatrak.. lecz to jeszcze było znośne... myślałem że to wina brudu.. ale jak się okazało w radiatorze procesora kurzu było mało.. po zainstalowaniu ramu złożyłem komputer i... wiatrak od procesora chodzi bardzo głośno i szybko a temperatura procesora wynosiła 77 stopni Celsjusza.. wie ktoś co jest grane i co z tym robić?

W dniu 29.05.2008 , o godzinie 0:28 został dopisany post przez gothmori

mam procesor celeron d 3,2 ghz i płytę Asus P5VDC-TVM


(Cosik Ktosik) #2

Daj screen z programu Everest: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... +4.50.1330

dotyczący temperatur i napięć (komputer->czujnik)

Czy zmieniałeś pastę na procesorze?

Czy to dopiero dzisiaj zaczęło się dziać?


(Morietto) #3

nie zmieniałem została stara..ale.. właśnie..problemu już chyba nie ma..radiator był źle zamocowany do procka.. na razie chodzi dobrze..ale dzięki za odzew ^^


(Mandrasik17) #4

i jak? już dobrze?


(slawex1983) #5

Pastę wymień obowiązkowo choćby na silikon termoprzewodzący do urządzeń elektronicznych. Znajdziesz w większości sklepów z art. elektronicznymi. Koszt 5 zł. Nie słuchaj osób, które będą Ci wciskały jakieś drogie pasty. Nie ma po prostu sensu ich kupować, jeżeli nie będziesz mocno podkręcał procesora.


(Morietto) #6

nie podkręcałem go w ogóle ale dzięki za radę.. !!

W dniu 29.05.2008 , o godzinie 16:49 został dopisany post przez gothmori

teraz chodzi normalnie i temperatura nie przekracza 50 stopni ale wolę być przezorny ^^


(Adalbert) #7

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ ... ,id,46939/ lekko ponad 3 x więcej, a pasta bardzo dobra. Czy to drogo?


(slawex1983) #8

Drogo, bo jest jej 10x mniej.


(Michalheo) #9

Czytając twoją wypowiedź można sie zastanowić czy w ogóle jest sens kupowania pasty termoprzewodzącej!! To kompletny bezsens. Może chłodzenia nie montować? Pasta silikonowa traci z czasem swoje właściwości i kiepsko przenosi ciepło, a chyba lepiej zainwestować kilka PLN i mieć pewność, że pozwoli to na dobre odprowadzanie ciepła przez długie lata bez konieczności ingerencji w jednostkę.


(Morietto) #10

Heo , pytałem kumpla.. który trochę siedzi w tym i też odradzał ;] mówił że pasta to koszt do 30 zł i mam kupić pastę na bazie srebra w komputerowym ;] a tak w ogóle to temperatura mi się waha między 47 a 54 więc chyba jest oki.. oczywiście gdy jestem na ubuntu (kernel od studio) ale pastę i tak kupię i maznę go.. lepiej nie ryzykować.. a w ogóle kumpel mi mówił że pasta się zużywa i trzeba ją co jakiś czas zmieniać..ale mam pytanie.. starą zerwać i położyć nową?? czy można nową na starą?? dzięki za rady ;] i odpowiedzi ;]


(Cosik Ktosik) #11

Starą wywalasz i nakładasz nową. Z tą temperaturą już nie jest źle.


(Morietto) #12

dzięki ;]


(Alladynek) #13

A ile tych procesorów w życiu smarujesz? Z takiego Arctic Silvera 5 masz na 9-10 procków do posmarowania. Nawet smarując od nowa 1 w miesiącu masz to na prawie rok. Koszt? 15 zł. Wychodzi lekko ponad 1 zł/miesiąc. A Silikon termoprzewodzący za 5 zł to już na prawdę różnicy w cenie nie widać. 50 C na procku? W stresie czy w odpoczynku. Jak w stresie to ok, jak w odpoczynku to moim zdaniem i tak za ciepło.


(Morietto) #14

po 16 godzinach pracy było 55.. a 50 stopni to jest jak korzystam jakiś czas z ubuntu, restartuje i odpalam BIOS'a (w BIOSie sprawdzam bo najpewniej ^^) i wtedy waha się od 47 gdzieś tak do 51 ;p po cięższej pracy było te 54 - 57 ;] co jakiś czas sprawdzam jaka jest temperatura.. wcześniej przed zdjęciem procka trzymał się 55 - 58 komputer był nieotwierany od zakupu a kupiłem półtora roku temu..tylko że w radiatorze było trochę kurzu.. wiatrak był w miarę czysty.. ;] i teraz procek się tak nie przegrzewa jak wcześniej.. przy pierdołach potrafił wiatrak nabierać pełnych obrotów i prockowi było zapewne trochę cieplej ;p dzisiaj po południu pójdę do komputerowego.. co do ilości pasty mam jeszcze drugiego kompa i tam wiatrak chodzi jak głupi..ale tym razem to nie moja wina!! :lol: to moja siostra dała go do serwisu.. trochę pochodził i padł zasilacz ;p bo była w nim jakaś moneta i zwarcie się zrobiło.. :rotfl2: dała do serwisu bo był jej.. xD teraz jak się rozwalił dała go mi i kupiła nowy ;p


(Adalbert) #15

Podobno MX-2 trzyma bardzo długo (długo się też rozgrzewa) i może w ogóle nie będziesz miał potrzeby wymiany jej.

http://forum.cooling.pl/viewtopic.php?t=229 - ciekawy artykuł o nakładaniu past