Problem z tworzeniem partycji w nowym Win7 x64 HP

Jestem od wczoraj posiadaczem Lenovo z580 z Windows 7 x64 Home Premium. Chciałbym stworzyć partycję 80gb dla Win7 x64; kolejną dla drugiego np. Server 2008 R2 / Ubuntu do testów i kolejne dwie do danych. Zmniejszyłem rozmiar partycji w opcji “zarządzanie dyskami” dla systemu ale pojawia się problem. Usiłuję utworzyć “Nowy wolumin prosty” na czystym obszarze i jestem pytany czy chcę go utworzyć pojawia się taki komunikat.

ppbwbwgw87yn.jpg

Próbowałem bootować z pena program MiniTool Partition Wizard Home Edition lecz tam też nie można utworzyć partycji na tym obszarze. Co mam robić w takiej sytuacji aby nie uszkodzić dwóch ostatnich: partycji ze sterownikami i recovery.

Witaj

nie za dużo tych systemów

sprawdz tym

http://www.programs.pl/wideo-31-Jak_utw … aster.html

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Mam 4 partycje primary. 1. partycja wymiany, 2. 7x64, 3. Lenovo sterowniki, 4. Recovery

Czy jak zmienię przynajmniej tą ze sterownikami na logiczną to nic się nie stanie?

Dodane 21.07.2012 (So) 14:08

i87473npm686.jpg

Pojawia mi zawsze taki komunikat gdy chcę stworzyć nową partycję.

na tej co pisze unllocated

kliknij prawym klawiszem myszki i wybier z rozwijanego menu

Create partytion

sprawdz czy bedzie file system pisało ntfs

jeśli tak dajesz ok

następnie u góry na liście klikasz tę ikonke apply

potwierdzasz yes i zakłada się partycja

próbowałem tworzyć ale się nie da. Wyskakuje komunikat - na 2 obrazku jest dołączony

no faktycznie

“kreator nie może utworzyć partycji nie ma wolnych slotów MBR na dysku”

coś w tym stylu pisze ,kurcze nie chce Tobie coś żle doradzić ,może jeszcze ktoś podpowie ,bo ja to robie tak jak opisałem,ale faktycznie tutaj jeszcze ten MBR wyskoczył

wstrzymaj się może ktoś jeszcze coś doradzi

Na dysku możesz mieć tylko cztery partycje podstawowe bo tylko tyle zaprojektowano miejsca w MBR. 4x 16 bitów o ile pamiętam. Musisz utworzyć partycję rozszerzoną w której zawierać się może bardzo dużo dysków logicznych.

figura21.gif

Jeżeli chodzi o partycję SYSTEM_DRV to stanie się. Ona jest aktywna oraz posiada flagę boot. System nie uruchomi się po restarcie. Będziesz musiał uznać za aktywną partycję systemową i odbudować BCD.

Wiem że mogą być tylko 4 partycje primary ale nie wiem co mam robić aby zmniejszyć tą z windows 7 i utworzyć z niej dodatkowe. Nic mi nie wychodzi. Zmniejszam z windows 7 i nie mogę utworzyć z reszty nowej partycji bo chce ją tworzyć tylko i wyłącznie pod primary. Wiesz jak zrobić aby tworzyła się rozszerzona od razu ??

Nie możesz utworzyć teraz rozszerzonej. Rozszerzona zabiera jeden “Slot” w tablicy mbr, ale w jej skład może wchodzić nieskończenie wiele dysków logicznych. Musisz zwolnić jedno miejsce. Utworzyć rozszerzoną, a w niej ile dusza zapragnie dysków logicznych.

stworzyłem 3 płytki z recovery która przywraca system do ustawień fabrycznych i mam guzik okr (chyba tak się pisze). Czy jak coś nabroję na partycjach to uda mi się przywrócić ten system bez utraty danych na innych partycjach ?

Najprościej sprawdzić dla pewności na wirtualnej maszynie czy odzyskanie z twoich nośników się powiedzie. Da to pewność iż wszystko pójdzie ok. Jak na broisz na partycjach to przycisk One Key Recovery może nie będzie działał, a możliwość odzyskania dadzą tylko płyty które nagrałeś.

wirtualna maszyna to nie głupi pomysł. Wystarczy Enterprise ze strony microsoftu i easeus lub gparted. Ale w ten sposób nie sprawdzę czy nie narobię niczego z guzikiem okr. Da się go naprawić w razie czego? Jezeli się nie mylę to ma on związek z MBR.

Dodane 21.07.2012 (So) 15:32

PS. nie SYSTEM_DRV tylko tą partycję podpisaną LENOVO - przedostatnią - tam są sterowniki i robione backupy

Wiesz na moim starym G550 użyłem go tylko raz, a aktualnie leży w LBN. Musiałbym sprawdzić czy po instalacji na czystym systemie aplikacji przełoży się na jego działanie, ale nie mam go przy sobie. O ile pamiętam to ta aplikacja bootuje z WinPE umieszczonego na oddzielnej partycji, ale nie wiem czy jej identyfikacja zależy od MBR czy od specyficznego biosu. Bo na przykład w netbookach Acer za D2D Recovery odpowiada MBR i żeby potem można było używać kombinacji FN + F10 trzeba zrobić jego kopię. W Dell natomiast [1545] odpowiada za to bios kierując na partycję.

Zmieniłem partycję oznaczoną LENOVO gdzie były sterowniki na logiczną bez utraty danych i straciłem funkcję OKR z partycji recovery! Jak odzyskać połączenie z partycją aby bootowało z guzika na przyszłość ??

Dodane 22.07.2012 (N) 1:19

Przywróciłem system do ustawień fabrycznych z wcześniej utworzonych płyt dvd. Partycja oznaczona LENOVO zawierająca sterowniki w jakimś stopniu się skróciła (brak kilku gb danych) i nie jest już primary lecz logiczna. Tak czy siak będę miał z górki (chyba).

Dla potomnych powiem tylko róbcie najpierw backupy wszystkie co trzeba i płyty przywracające do ustawień fabrycznych nowego lapka.

Dodane 23.07.2012 (Pn) 20:23

Nic nie idzie. Muszę jakoś utworzyć od razu nową partycję rozszerzoną bo inaczej się nie da jak coś przyjdzie do głowy to dajcie znać to wypróbuje. Już 3 razy przywracałem laptopa do ustawień fabrycznych.