Problem z uruchamianiem komputera

witam, rozkręciłem swój komputer, każdą część osobno. wyczyściłem i złożyłem ponownie.

I podczas włączania komputer niby chodzi ale na monitorze nic się nie wyświetla…

podejrzewam, że to coś z dyskiem, gdyż lampa dysku wskazuje, że pracuje przez ok 20 sekund a potem nic.

Głośniczek systemowy przy uruchamianiu nie wydaje dźwięki (charakterystycznego ‘piknięcia’).

STARTER , musiałeś coś źle włożyć…

Upewnij się czy wszystko jest dobrze włożone, może karta graficzna nie do końca wchodzi w złącze.

Lub dysk źle podpiołeś.

Upewnij się jeszcze, czy podpiąłeś dobrze płytę główną do zasilania (zależy od płyty, ale raczej 20 pinowe i 4 pinowe podłączenie), jeśli jest ok, zresetuj bios (wyjmując na chwilę baterię lub ustawiając zworkę na CLR CMOS).

Lol miałem niedawno ten sam problem, i okazało się, że ramy poszły i coś ze ścianką boczną obudowy :?: i update biosu zrobili mi w serwisie i teraz jest ok

ATI , co ma ścianka obudowy do biosu i ramu? :open_mouth:

Człowieku zastanów się co ty piszesz…

może na obudowie były ładunki elektrostatyczne, które uszkodziły ram?

no właśnie może jakieś ładunki, ale co to ma do tego to nie wiem, tylko napisałem co się z kompem działo

Na 99% to czeski błąd czyli niedociśnięty ram lub karta :wink:

Sprawdź podłączenie dysku do płyty.

Nie powiedziałeś konkretnie kiedy komp siada(w jakim momencie)…

sprawdzałem wszystko, dociskałem itd

komp nie pada, włącza się normalnie (tak wygląda) i pracuje ale na monitorze nic się nie wyświetla… a wcześniej się wyświetlało.

sprawdzałem na dwóch. zmieniałem też ramy i nic… obawiam się, że to karta graf :frowning:

chyba, że jakieś pomysły?

Może Bios się wysypał… :slight_smile:

Proponuję wszystko rozłożyć i złożyć ponownie. Jeżeli Bios nie będzie wydawał żadnych dźwięków to są trzy możliwe przyczyny: 1)zasilacz, 2). bios padł, 3). uszkodziłeś płytę.

ad 1. sprawdź na jakimś dobrym, porządnym zasilaczu;

ad 2. reset już chyba robiłeś, więc sprawdź, czy procedura ratowania działa;

ad 3. + nie udane ratowanie bios: lepiej oddać do serwisu.

Możesz jeszcze tak sprawdzić: wyciągnij ram i kartę graficzną i spróbuj uruchomić. Powinien piszczeć.

a jak go wsypać?

Jak zniszczyć bios: przenieść ładunek elektrostatyczny (chodzi oczywiście o uszkodzenie biosu=wysypanie).

Zrób tak, jak wcześniej napisałem.

Więcej o biosie i jak go ratować

hmm, mógł zaszkodzić magnes z głośniczka

Zależy co się stało? Mogłeś dotknąć ubraniem do elektroniki (najgorzej, jak miałeś sweter) i przeskoczył ładunek.

Na teraz spróbuj złożyć kompa jeszcze raz, czasami to wystarcza :wink: (w końcu mogłeś coś ominąć).

Czy przypadkiem nie masz dwóch kart graficznych?

Jedna normalna, a druga zintegrowana z płytą główną.

Jeśli tak to sprawdź czy przypadkiem podczas rozkręcania i czyszczenia nie zresetował Ci się BIOS

i zamiast karty “normalnej” nie zaczęłła pracować ta zintegrowana.

Jeśli tak, to przepnij po prostu kabel od monitora do drugiego gniazda.

nie piszczy

Jeśli nie piszczy to poszła płyta główna albo bios ( ja miałem to nieszczęście, że poszły ramy i bios )

Spróbuj jeszcze z innym zasilaczem. Potem sprawdź rodzaj biosu (AWARD, AMI) i spróbuj, czy działa procedura odzyskiwania (link już podałem). Jeżeli nie, to niestety raczej potrzebny jest serwis.