Problem z uruchomienie kompa (Vista i Linux) po upgrade Linu

Na notebooku miałem zainstalowana Vista Ultimate.

Postanowiłem trochę popróbować Linuxa. Zainstalowałem UBUNTU 2.6.35-22 bezpośrednio na partycji Win.

Pracowało bez problemu.

Jakiś czas temu pozwoliłem sie Linoxowi upgradować i w tej chwili nie uruchamia mi sie ani z WIn ani z Linux.

Próbowałem uruchamiać/ instalowac Win z DVD ale tez nic z tego- zgłasza nienaprawialny błąd.

Linux tez sie nie uruchamia.

Czy może ktoś wie jak to uzdrowić ?.

Zalezy mi na zainstalowanym juz oprogramowaniu pod Win- a szczegolnie na poczcie pod MS Outlook

MBR został nadpisany przez bootloader Ubuntu GRUB. Komputer uruchamiany był przez bootloader Visty.

Należy przywrócić bootloader Visty. Kiedy instalator zgłasza ten "Nienaprawialny błąd?.

zobacz: http://www.poradykomputerowe.pl/awarie_windows/problemy_z_uruchomieniem_visty_naprawa_sektorow_mbr_i_boot_sectora-1374.html

bo naprawy użyj użyj narzędzia Super Grub Disk

http://www.supergrubdisk.org/

http://www.supergrubdisk.org/w/index.ph … nstallGRUB

krzyczpl , proszę poprawić temat na bardziej konkretny, obrazujący problem, używając opcji EDYTUJ.

System wykonal to co zalecone w linku

ale potem reetuje sie rpzy uruchomianiu z dysku…

Natomiast jesli uruchamiam z DVD instalacyjnego to:

wybor: REPAIR YOUR COMPUTER

Pojawia sie okienko: Startup Repair…

pracuje

a potem

Startup Repair cannot repair this compuer automatically

system rekomeduje: send information about this porblem…

sprawdza i nie znajduje

Raport po naprawie pokazuje cala mase roznych testow : Error code= 0X0

z wyjatkiem:

Root caused found:

Unknown Bugcheck: Bugcheck f4 Parameters=0x3, 0x86b0cb88, 0X86b0ccd4, 0x8321b160

Repair action: System files integrity check and repair

Result: Failed. Error code = 0x2

Time tiken = 12948 ms

Podobny komunikat po: Root cause found…

Problem polega na tym, że Ubuntu jest "wewnątrz " Windowsa, należało zainstalować go “obok”, na własnej partycji i nie byłoby kłopotów.

W tej sytuacji pozostała reinstalacja Visty, albo usunięcie MBR i ponowne przywrócenie go z płyty.

W ten sposób nie naruszymy Visty, Ubuntu i tak trzeba usunąć, bo problem będzie się powtarzał.

No tak…

Ale juz sie stało - wtedy wydawalo mi sie,ze instalacja “wewnatrz” bedzie mniej porblematyczna skoro miala byc tylko testowa…

Przywrocenie MBR zzgodnie z sugestia jak i uzywajac rescatux.

Zaczyna to dzialac lepiej ale przy bootowaniu zawiesza sie, choc teraz test windowsowny z plyty instalacyjnej nie pokazuje juz zadnych bledow.

Start->Uruchom(wpisz: msconfig), chyba druga zakładka “Uruchamianie” pozostaw linijkę Microsoft Windows Vista …Bieżący system (lub podobnie)

RESZTĘ WPISÓW USUŃ

nie bardzo rozumime gdzie ten msconfig.

Po wlozeniu plyty i naprawieniu systemu dostepna jest tylko opcja nowej instalacji,

naprawe poprzedniej mozna zrobic po zabootowaniu sie kompa z HD.

nie dziala bootowanie ani w trybie normalnym ani w trybie safe.

Komputer startuje noralnie.

pojawia sie standartowy anpis windows, biega sobie pasek

pojawia sie ciemny ekran i znacznik myszki…tak jak normalnie przy bootowaniu…

i wtedy gdy norlanie pojawia sie tlo to tu ekran pozostaje czarny, znika znaczek myszki i wszyskto staje…

dziala tylko twardy reset…

i zabawe trxzeba powtarzac od nowa…z tym, ze znow trzeba porawic rekordy bootujace…

O mamo!

Uruchom komputer jakkolwiek, byle się uruchomił.

Potem kliknij na (tak jak wyłączasz komputer), rozwinie się lista “WYŁACZ” wyżej “WYLOGUJ”

a jeszcze wyżej “”""" URUCHOM"""" kliknij, pokaże się nowe okienko i tam wpisz msconfig.

OSTRZEŻENIE !!

Pierwszy wpis ma zostać - ten …Vista… bieżący system… (dokładnie nie napiszę, tylko z pamięci, ale tak będzie)

No tak…

ale do tego trzeba jakos zastartowac windowsy.

Ja w tej chwili moge uruchomic komp z dysku instalacyjnego: test i naprawienie systemu

ale nic wiecje sie nie daje.

Moze uruchomic tez linuksa z plytki

czy Rescatus…

Proby z win koncza sie niepowodzeniem…

Wubi, bo to zostało zainstalowane, nie instaluje Gruba w MBR, lecz tworzy obraz Gruba i ten obraz dodawany jest do listy windowsowego bootloadera. Spróbuj uruchomić jakieś LiveCD, np. Ubuntu jeśli masz pod ręką lub pobierz Parted Magic, sprawdź układ partycji i czy na partycji, gdzie jest zainstalowany system, czy coś tam w ogóle jest. Jeśli chcesz reinstalować Windowsa, usuń przy pomocy GParted partycję, na której był Windows i wtedy uruchom instalację systemu.

Pozdrawiam!

mam 3 partycje:

/dev/sda1 ntfs WinRE diag

/dev/sda2 ntfs Vista boot

i malutka nieprzydzielona

Czy ja dobrze rozumiem: usunac partycje boot?

Ale obawiam sie, ze wtredy strace wszelkie dane jakie tam mam…

i polozony windows bedzie dziewiczy- wiec wszystko trzeba bedzie od nowa instalowac?

Przepraszam, źle zrozumiałem. Myślałem, że Vista jakoś ruszyła.

Najpierw przeczytaj P.S. (na dole)

Tak, jak wcześniej radziłem usuń MBR, czyli, jak piszesz:

,

zajmuje 512 bajtów, ją właśnie usuń.

Potem znowu przywróć MBR z płyty. Będzie dobrze. Mam nadzieję, że płyta z Vistą, jest ta sama, z której

przeprowadzono instalację.

P.S. Jednak najpierw możesz jeszcze skorzystać z programu EasyBCD, przeznaczonego dla Visty i jej problemów

z bootloaderem. Możliwe, że to najlepsze rozwiązanie.

Dzieki …

ale znow mam porblem…

czy ja mam usunac partycje WinRe - oznaczona jako diag?..to chyba jest ta do awaryjnego uruchamiania Windowsa…rozmiar 1,45 G zajete 500M…

bo ta “malutka nieprzydzielona” ma rozmiar 1,84M i nic z nia nie moge zrobic…zadna z ocji menu nie jest aktywna…

( ogladam to przy pomocy PartedMagic)

MBR juz poprawialem zarowno uruchamiajac:

bootrec /fixmbr i bootrec /fixboot

jak i z pomoca: Rescatux’a.

po poprawieniu test naprawczy systemu przeprowadzony z dysku instalacyjnego Visty ( tego z kotrego byla instalowana) przechodzi dobrze

ale nie udaje sie uruchomic ani w trybe safe ani normalnie…po prostu sie wiesza- jak pisalem poparzednio…

po takim powieszeniu znow nie przechodzi tego testu naprawczego- tak jak by cos znow nmieszalo w MBR-

Na początek zdobądź na płycie program EasyBCD. http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html

Na razie niczego nie usuwaj.

:slight_smile:

Jest na plytce…

i co z tym dalej zrobic:)?

Uruchom komputer z tej płyty. BIOS- boot CD/DVD.

Jest to bootloader, który powinien uruchomić Vistę, pomijając MBR.

wszystko Ok

ale to oprogramowamie nie jest bootowalne…

wymaga instalacji…

Zrobić to po prostu poprawnie poprzez zabezpieczenie danych na nośniku zewnętrznym, utwórz tablicę partycji od nowa i zainstaluj systemy jakie chcesz. Wg mnie to rozwiązanie jest najbardziej odpowiednie i najszybsze do wykonania