Problem z uruchomienie kompa (Vista i Linux) po upgrade Linu

(Krzycz) #1

Na notebooku miałem zainstalowana Vista Ultimate.

Postanowiłem trochę popróbować Linuxa. Zainstalowałem UBUNTU 2.6.35-22 bezpośrednio na partycji Win.

Pracowało bez problemu.

Jakiś czas temu pozwoliłem sie Linoxowi upgradować i w tej chwili nie uruchamia mi sie ani z WIn ani z Linux.

Próbowałem uruchamiać/ instalowac Win z DVD ale tez nic z tego- zgłasza nienaprawialny błąd.

Linux tez sie nie uruchamia.

Czy może ktoś wie jak to uzdrowić ?.

Zalezy mi na zainstalowanym juz oprogramowaniu pod Win- a szczegolnie na poczcie pod MS Outlook

(reos) #2

MBR został nadpisany przez bootloader Ubuntu GRUB. Komputer uruchamiany był przez bootloader Visty.

Należy przywrócić bootloader Visty. Kiedy instalator zgłasza ten "Nienaprawialny błąd?.

zobacz: http://www.poradykomputerowe.pl/awarie_windows/problemy_z_uruchomieniem_visty_naprawa_sektorow_mbr_i_boot_sectora-1374.html

(Gryf00n) #3

bo naprawy użyj użyj narzędzia Super Grub Disk

http://www.supergrubdisk.org/

http://www.supergrubdisk.org/w/index.ph ... nstallGRUB

(boczi) #4

krzyczpl , proszę poprawić temat na bardziej konkretny, obrazujący problem, używając opcji EDYTUJ.

(Krzycz) #5

System wykonal to co zalecone w linku

ale potem reetuje sie rpzy uruchomianiu z dysku...

Natomiast jesli uruchamiam z DVD instalacyjnego to:

wybor: REPAIR YOUR COMPUTER

Pojawia sie okienko: Startup Repair..

pracuje

a potem

Startup Repair cannot repair this compuer automatically

system rekomeduje: send information about this porblem..

sprawdza i nie znajduje

Raport po naprawie pokazuje cala mase roznych testow : Error code= 0X0

z wyjatkiem:

Root caused found:

Unknown Bugcheck: Bugcheck f4 Parameters=0x3, 0x86b0cb88, 0X86b0ccd4, 0x8321b160

Repair action: System files integrity check and repair

Result: Failed. Error code = 0x2

Time tiken = 12948 ms

Podobny komunikat po: Root cause found..

(reos) #6

Problem polega na tym, że Ubuntu jest "wewnątrz " Windowsa, należało zainstalować go "obok", na własnej partycji i nie byłoby kłopotów.

W tej sytuacji pozostała reinstalacja Visty, albo usunięcie MBR i ponowne przywrócenie go z płyty.

W ten sposób nie naruszymy Visty, Ubuntu i tak trzeba usunąć, bo problem będzie się powtarzał.

(Krzycz) #7

No tak...

Ale juz sie stało - wtedy wydawalo mi sie,ze instalacja "wewnatrz" bedzie mniej porblematyczna skoro miala byc tylko testowa..

Przywrocenie MBR zzgodnie z sugestia jak i uzywajac rescatux.

Zaczyna to dzialac lepiej ale przy bootowaniu zawiesza sie, choc teraz test windowsowny z plyty instalacyjnej nie pokazuje juz zadnych bledow.

(reos) #8

Start->Uruchom(wpisz: msconfig), chyba druga zakładka "Uruchamianie" pozostaw linijkę Microsoft Windows Vista ...Bieżący system (lub podobnie)

RESZTĘ WPISÓW USUŃ

(Krzycz) #9

nie bardzo rozumime gdzie ten msconfig.

Po wlozeniu plyty i naprawieniu systemu dostepna jest tylko opcja nowej instalacji,

naprawe poprzedniej mozna zrobic po zabootowaniu sie kompa z HD.

nie dziala bootowanie ani w trybie normalnym ani w trybie safe.

Komputer startuje noralnie.

pojawia sie standartowy anpis windows, biega sobie pasek

pojawia sie ciemny ekran i znacznik myszki...tak jak normalnie przy bootowaniu..

i wtedy gdy norlanie pojawia sie tlo to tu ekran pozostaje czarny, znika znaczek myszki i wszyskto staje...

dziala tylko twardy reset..

i zabawe trxzeba powtarzac od nowa...z tym, ze znow trzeba porawic rekordy bootujace...

(reos) #10

O mamo!

Uruchom komputer jakkolwiek, byle się uruchomił.

Potem kliknij na (tak jak wyłączasz komputer), rozwinie się lista "WYŁACZ" wyżej "WYLOGUJ"

a jeszcze wyżej """"" URUCHOM"""" kliknij, pokaże się nowe okienko i tam wpisz msconfig.

OSTRZEŻENIE !!

Pierwszy wpis ma zostać - ten ........Vista.... bieżący system..... (dokładnie nie napiszę, tylko z pamięci, ale tak będzie)

(Krzycz) #11

No tak..

ale do tego trzeba jakos zastartowac windowsy.

Ja w tej chwili moge uruchomic komp z dysku instalacyjnego: test i naprawienie systemu

ale nic wiecje sie nie daje.

Moze uruchomic tez linuksa z plytki

czy Rescatus..

Proby z win koncza sie niepowodzeniem...

(roobal) #12

Wubi, bo to zostało zainstalowane, nie instaluje Gruba w MBR, lecz tworzy obraz Gruba i ten obraz dodawany jest do listy windowsowego bootloadera. Spróbuj uruchomić jakieś LiveCD, np. Ubuntu jeśli masz pod ręką lub pobierz Parted Magic, sprawdź układ partycji i czy na partycji, gdzie jest zainstalowany system, czy coś tam w ogóle jest. Jeśli chcesz reinstalować Windowsa, usuń przy pomocy GParted partycję, na której był Windows i wtedy uruchom instalację systemu.

Pozdrawiam!

(Krzycz) #13

mam 3 partycje:

/dev/sda1 ntfs WinRE diag

/dev/sda2 ntfs Vista boot

i malutka nieprzydzielona

Czy ja dobrze rozumiem: usunac partycje boot?

Ale obawiam sie, ze wtredy strace wszelkie dane jakie tam mam..

i polozony windows bedzie dziewiczy- wiec wszystko trzeba bedzie od nowa instalowac?

(reos) #14

Przepraszam, źle zrozumiałem. Myślałem, że Vista jakoś ruszyła.

Najpierw przeczytaj P.S. (na dole)

Tak, jak wcześniej radziłem usuń MBR, czyli, jak piszesz:

,

zajmuje 512 bajtów, ją właśnie usuń.

Potem znowu przywróć MBR z płyty. Będzie dobrze. Mam nadzieję, że płyta z Vistą, jest ta sama, z której

przeprowadzono instalację.

P.S. Jednak najpierw możesz jeszcze skorzystać z programu EasyBCD, przeznaczonego dla Visty i jej problemów

z bootloaderem. Możliwe, że to najlepsze rozwiązanie.

(Krzycz) #15

Dzieki ..

ale znow mam porblem..

czy ja mam usunac partycje WinRe - oznaczona jako diag?...to chyba jest ta do awaryjnego uruchamiania Windowsa..rozmiar 1,45 G zajete 500M..

bo ta "malutka nieprzydzielona" ma rozmiar 1,84M i nic z nia nie moge zrobic...zadna z ocji menu nie jest aktywna..

( ogladam to przy pomocy PartedMagic)

MBR juz poprawialem zarowno uruchamiajac:

bootrec /fixmbr i bootrec /fixboot

jak i z pomoca: Rescatux'a.

po poprawieniu test naprawczy systemu przeprowadzony z dysku instalacyjnego Visty ( tego z kotrego byla instalowana) przechodzi dobrze

ale nie udaje sie uruchomic ani w trybe safe ani normalnie..po prostu sie wiesza- jak pisalem poparzednio..

po takim powieszeniu znow nie przechodzi tego testu naprawczego- tak jak by cos znow nmieszalo w MBR-

(reos) #16

Na początek zdobądź na płycie program EasyBCD. http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html

Na razie niczego nie usuwaj.

(Krzycz) #17

:slight_smile:

Jest na plytce...

i co z tym dalej zrobic:)?

(reos) #18

Uruchom komputer z tej płyty. BIOS- boot CD/DVD.

Jest to bootloader, który powinien uruchomić Vistę, pomijając MBR.

(Krzycz) #19

wszystko Ok

ale to oprogramowamie nie jest bootowalne....

wymaga instalacji...

(Zeus__) #20

Zrobić to po prostu poprawnie poprzez zabezpieczenie danych na nośniku zewnętrznym, utwórz tablicę partycji od nowa i zainstaluj systemy jakie chcesz. Wg mnie to rozwiązanie jest najbardziej odpowiednie i najszybsze do wykonania