Problem z uruchomieniem komputera, + dziwne odgłosy

Kabel sygnałowy dysku do wymiany. Niestety smart zaraportował dwa błędy komunikacji, pomiędzy kontrolerem dysku a dyskiem.

Jaki jest koszt takiego kabla? I czy sa rozne rodzaje, czy jak o taki poprosze to dostane na pewno dobry? A co z tym drugim bledem, bo rozumiem ze ten pierwszy to kabel?

Zależy, czy dysk masz sata, czy ata. Sata, jest łączony wązkim kablem, natomiast ata szeroką taśmą. Jezeli masz ata, to tak, są dwa rodzaje - 40 i 80 żyłowa. W przypadku taśmy, najlepiej będzie, jak weźmiesz ją ze sobą do sklepu i powiesz, że chcesz taką taśmę i sprzedawca raczej powinien poznać ilo jest żyłowa. Natomiast w przypadku kabla do dysku sata nie ma potrzeby zabierania go ze sobą. Po prostu wystarczy, że powiesz kabel sygnałowy do dysku sata i na 100% dostaniesz właściwy, bo wszystkie są takie same.

Czyli jesli ten skan nie wykaze, ze dysk jest uszkodzony to ten kabel jest najprawdopodobniej jedynym problemem? Ile orientacyjnie kosztuje?

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że tak, w końcu uszkodzenie taśmy powoduje problemy z komunikacją kontrolera hdd z hdd, tak więc różne rzeczy mogą się dziać.

Od 4 do 10 złotych w sklepach się spotkałem, w zaprzyjaźnionych lub walczących o klienta całkiem darmo :slight_smile:

http://img64.imageshack.us/img64/817/skanw.png

Tak wyglada skan, oraz temp po kilku godzinach, jutro pójdę po ten kabelek i zdam relacje.

Jest ok, widzę, że masz radeona, tak więc jego temperaturą się nie przejmuj, bo radki zwłaszcza seria hd już takie temperatury mają. Chociaż tą temperaturę można zmienić nakładając inną, lepszą pastę termoprzewodzącą i wymieniając chłodzenie na jakieś wydajniejsze.