Problem z uruchomieniem komputera

Witam.

 

Wczoraj w pewnym momencie gdy włączyłem google chrome i inne programy (Np:League of Legends) ekran zaczął się “psuć” (“Rozjeżdżał się”, pojawiały się różowe kropki), po czym wyskoczył blue screen. Gdy uruchomiłem ponownie laptopa wszystko działało poprawnie dopóki nie włączyłem google chrome (Mozilla działała dobrze). Blue screen wyskakiwał za każdym razem po resecie, więc postanowiłem przeskanować laptopa w poszukiwaniu wirusów (Antywirus Eset). Po skanowaniu dysku C nie znalazło nic. Kiedy zacząłem skanować dysk D przeskanowało około połowę, laptop się zawiesił, wyskoczył blue screen i już za każdym razem po napisie “Zapraszamy” pojawia się czarny ekran a po chwili blue screen. Uruchomiłem tryb awaryjny, próbowałem przyrócić system ale nic to nie dawało, próbowałem także skanować w trybie awaryjnym ale również bez skutecznie. Moje pytanie brzmi:Czy jestem w stanie coś zrobić żeby to naprawić czy nie obejdzie się bez formatowania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Jeżeli masz dostęp do systemu sprawdź dysk np. HDtune.

 

Jeśli dysk jest cały spróbuj na linuxie czy będziesz miał problemy, jeśli nie to wina systemu. To samo jeśli nie masz dostępu do systemu, plus jakiś test dysku.

 

Jeśli to wina systemu to zrób pod linuxem kopie danych i… format.

Pobrałem program BlueScreenView i jest napisane że jest spowodowany dxgkrnl.sys, może to pomoże w znalezieniu rozwiązania. Co konkretnie w hdtune mam sprawdzić? I czy możliwe że jest to spowodowane wirusem?

Po opisie problemu wnioskuję iż może to być problem pamięci. Radzę sprawdzić pamięć programem MemTest, który jest w Ubuntu. poniżej opisałem. krótką instrukcję jak to zrobić.

 

Polecałbym ściągnąć Ubuntu live wersje na USB. Wrzucić na pendrive za pomocą UltraISO( używasz opcji zrobienia dysku bootowalnego, jako dysk wskazujesz na pendrive). Następnie zbootować Ubuntu z pendrive( przy starcie F12/F10 w zależności od producenta laptopa, gdyby nie działało sprawdź po wejściu do biosu( domyślnie Del/F2), w zakładce “Boot” czy masz włączone menu bootowania z użyciem w/w przycisku; ewentualnie możesz domyślnie ustawić bootowanie z dysku HDD USB( bo tak będzie widoczny pendrive w biosie). Odpalasz, następnie wybierasz opcję wypróbuj( lub coś podobnego). Po kilku minutach pojawi Ci się pulpit Twojego Ubuntu. Po lewej stronie na pasku będziesz miał ikonkę, która oznacza wejście do programów- znajdź MemTest.

 

Sprawdź pamięć i napisz rezultaty.

Nie ma jakiejś krótszej metody żeby to sprawdzić? Bo ta wydaje się skomplikowana

Możesz ściągnąć sam memtest, ale reszta pozostaje bez zmian. Nie ma równie dobrego narzędzia do sprawdzenia pamięci RAM, które możesz uruchomić spod windowsa. Pamiętaj, że zawsze zostaje oddanie do serwisu, tylko nie wiem jak gwarancja jeśli masz np. piracką kopie systemu. Wg mnie reszta jest podstawą. Wejście do BIOS-u nie jest skomplikowane, gorzej jeśli za dużo poprzestawiasz w zakładkach w których nie powinieneś nic tykać. Jeśli nie wiesz jak to zrobić to lepiej zanieś do serwisu. Unikniesz uszkodzenia sprzętu, za który zapłaciłeś. 

 

Edit: przy starcie komputera na dole lub na górze ekranu powinno się wyświetlić coś takiego: press F2 to enter bios         press f10 to enter boot menracisz gwarancji.u

 

Przyciski mogą być inne gdyż u każdego producenta jest inaczej. Spróbować zawsze możesz, poza tym jest mnóstwo tutoriali na YT lub w Google jak zrobić dana rzecz. Radzę obejrzeć i spróbować. Za samo sprawdzenie memtestem nie tracisz gwarancji. Gorzej jak zaczniesz ingerować głębiej w sprzęt.

Sprzęt jest już rok po gwarancji a windows oryginalny. Więc już raczej oddam do sklepu, w którym go kupiłem bo nie chce już nic mącić. Być może sam format wystarczy

lepiej zanieś do serwisu, nie baw sie w format, bo tylko sobie roboty narobisz.