Problem z uruchomieniem PC

Mam problem z komputerem, nigdy wcześniej mi się to nie zdarzało. Nie wiem co na to poradzić, więc piszę tutaj. Do rzeczy - komputer gdy tylko włączę listwę SAM się odpala, monitor jest jakby w stanie spoczynku. nie działają przyciski włączania, restartu, diody się nie świecą, tylko raz świeci się czerwona przy włączeniu, cisza w głośnikach nic nie piszczy. Nic nie robiłem z komputerem w ciągu ostatnich dni, nie instalowałem żadnych podzespołów. Proszę o pomoc.

Czy mógłbyś napisać jaki masz sprzęt? Mi to wygląda na plytę główną ale mogę się mylić.

Odetnij kompa na dwie minutki od źródła pożywienia - prądu :slight_smile: i go spowrotem włącz. Napisz czy podziałało… jeżeli nie to reset biosu.

Jezeli chodzi o biosa to wyjmowalem bateryjke i nic to nie dalo. Pc odlaczony od zrodla pradu byl na ponad dwie godziny takze nic to nie dalo. Plyte glowna posiadam AS Rock. Nigdy nie mialem takich problemow, nie wiem co z tym zrobic. Czy ktos ma jakies jeszcze pomysly? Dziekuje za pomoc.

Jeżeli wszystkie kabelki od przycisków (RESET, POWER) Masz podpięte dobrze i się nie poluzowały, wypadły etc. Jeżeli zasilacz zawsze działa i kręcą się wiatraki w nim i na procesorze to albo zasilacz jest za słaby, uległ uszkodzeniu lub płyta główna padła. Zasilacz rozkręć, sprawdź kondensatory oraz napięcia (jak go skręcisz). Wyczyść go z kurzu. Po drugie możesz go sprawdzić na innym kompie.

Co do płyty:

  1. Mało prawdopodobne, ale może bateryjka siadła - sprawdź ją miernikiem.

  2. Kondensatory na płycie.

  3. Bios płyty - to jest bardzo prawdopodobne. Jeżeli głośniczek systemowy nie odpowiada, a płyta nie ma opcji powiadamiania o błędach w inny sposób (komendy głosowe, wyświetlacz itp), to prawdopodobnie BIOS padł całkowicie lub też cała płyta. Jeżeli Masz kartę graficzną na PCI (nie ekspess) i stację dyskietek to je podepnij. Inne urządzenia wyłącz. Na dyskietce musi być bios do Twojej płyty, a sama dyskietka być przygotowana, w sposób podany dla Twojej płyty przez producenta. Możesz też spróbować innych metod wgrywania biosu (w serwisie około 50zł) lub w innej płycie (trochę ryzykowne).

Natomiast jeżeli płyta włącza się co jakiś czas normalnie, to: kondensatory na płycie padają lub zasilacz nie wyrabia. Wątpię jednak, czy takie przypadkowe prawidłowe rozruchy mają miejsce.

To co opisujesz najczęściej powodują: spalone (całkowicie i częściowo) zasilacze, wyładowania elektrostatyczne lub przepięcia w sieci.

Problem rozwiązany poszedł zasilacz. Już go wymieniłem, dzięki za pomoc.