Problem z uruchomieniem systemu

(Ardavel) #1

Witam, na moim komputerze wystąpił dzisiaj następujący problem.

Posiadam 2 dyski twarde. Pierwszy - podłączony pod IDE - ma dwie partycje: C oraz D. Na partycji C zainstalowany był dotąd system. Drugi dysk twardy o partycjach G i H był dotąd używany przeze mnie jedynie do przechowywania danych i instalacji programów. Dziś chciałem zainstalować system na dysku drugim, gdyż podłączony jest on pod SATA 2, a w systemie miałem bałagan. Włączam program Paragon Partition Manager 7, formatuję partycję G, a następnie uruchamiam Norton Ghost, by zaimportować kopię systemu(zrobioną kiedyś z systemu zainstalowanego na partycji C, piszę, bo być może to ważne). Bez żadnych problemów importuję kopię na partycję G, uruchamiam system i w tym momencie wyświetla mi się na ekranie komunikat: Disk Boot Failure, Insert System Disk And Press Enter. Pomyślałem, że wystąpił jakiś błąd z kopią i zainstalowałem Windows XP z płyty(na tej samej partycji), ale znów to samo. Myśląc, że błąd spowodowany jest występowaniem systemów na dwóch dyskach, odłączyłem dysk C(a gdy to nie pomogło, sformatowałem go), ale znów to samo przy próbie uruchomienia z G. Aktualnie zaimportowałem kopię na partycję C, by móc się Was poradzić(przy uruchamianiu systemu na tym dysku nie było żadnych kłopotów). Być może koś spotkał się już z takim problemem i wie, jak sobie z nim poradzić.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

(łysy01) #2

Moim zdaniem przeniosłeś jedynie system na inną partycję, a MBR ( czyli główny zapis wprowadzający) w niezmienionej postaci pozostał na swoim miejscu w pierwszym sektorze dysku i po przeniesieniu systemu na inną partycję nie może go znaleźć. MBR identyfikuje wszystkie partycje znajdujące się na dysku twardym, w tym partycję systemową, z której uruchamiany jest system operacyjny. W MBR znajduje się także boot manager, który ładuje system operacyjny do pamięci RAM. Istnieje możliwość, że uszkodziłeś MBR, aby go odtworzyć należy wpisać w wierszu poleceń fdisk /mbr.

(Ardavel) #3

Hmm, czy pomoże to, gdy wpiszę komendę na "starym" dysku na partycji C, w uruchomieniu systemu na dysku drugim?

EDIT: Aj, zapomniałem, że można w wierszu poleceń przełączyć ścieżkę. Mea culpa. W każdym bądź razie, komputer nie rozpoznaje komendy, którą podałeś.

(Ardavel) #4

Nadpisanie MBR na "nowym" dysku przez program Testdisk spowodowało jedynie wyświetlanie zamiast wyżej wymienionego komunikatu "1234F:", po którym trzeba zrestartować system.

(łysy01) #5

Zobacz może tutaj znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. http://forum.pclab.pl/lofiversion/index ... 22074.html

(Ardavel) #6

Ze znajdujących się tam rzeczy, przydatne wydawało się jedno - użycie poleceń fixmbr i fixboot uruchamiając naprawę systemu z płytki Windowsa. Niestety to nie pomogło i nadal wyświetla mi się "1234F:".

(łysy01) #7

Muszę przyznać, ze jesteś uparty, ja na twoim miejscu juz dawno zrobiłbym kopie ważnych danych, format dysków i zainstalował wszystko od nowa i zapomniał o sprawie. Przeczytaj ten artykuł może klonowanie sytemu będzie rozwiązaniem twoich kłopotów. http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=16

(Ardavel) #8

@łysy01

Akurat nie trafiłeś, bo formatowałem i instalowałem nie raz - tyle, że ani razu nie pomogło to w przypadku dysku pod SATA. :slight_smile:

@chelseaboss

Spróbuję, też mam nadzieję, że nie zamieszałeś, bo gorzej może być podobno zawsze. :wink:

EDIT:

Ani nie pomogło, ani nie zaszkodziło.