Problem z ustawieniem DVD jako First Bot

Witam wszystkich.

Mam problem z ustawieniem DVD jako first bot w biosie. Do wybrania jest kilka opcji IDE-0, CD etc. lecz nie ma DVD.

Proszę o pomoc!

na zworkach ustaw na master postem w biosie po prostu jako first boot ustaw na CD, a BIOS już sobie go skojarzy.

nigdy nie bawiłem sie w zworki… może jaśniej? :frowning:

wstaw fotkę tyłu napędu to ci pokaże jak ustawić bo nie wiem jak skonfigurowany jest napęd

Nie ma potrzeby przestawiać zworkę. Wystarczy ustawienie w BIOS-ie.

Możesz jaśniej dyziu?

Zdjęcie First Bot CD-Rom http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e5 … b82aa.html

Zdjęcie DVD http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/218 … 0cf84.html

są przypadki że i zmiana zworki jest konieczna, dlatego proszę jeszcze o podanie modelu napędu

W BIOS-ie ustawiasz First Boot Device na CD i to wszystko. Jeżeli są dwa napędy lub więcej to bootowanie nastąpi z tego, który ustawiony jest na Master.

Model SAMSUNG SH-202N rok temu kupiłem

Dodane 01.03.2009 (N) 15:28

Gdy biorę CD nie działa!

Dodane 01.03.2009 (N) 15:31

a jak zmienić tego Master?

Z tyłu napędu jest zworka, którą można ustawić w trzech położeniach:

MA - Master,

SL - Slave,

CS - Cable Select (napęd podpięty na końcu taśmy wykrywany jest jako Master a bliżej jako Slave).

wyżej dodałem zdjęcia może zaznacz gdzie bo jeszcze coś zepuje ;p

Dodane 01.03.2009 (N) 15:45

I czy jesli zmieni położenie zworki w dvd to niemuszę zminieać w CD-Romie?

Tu nie da się nic zepsuć. Jedynym efektem złego ustawienia może być niewykrycie napędu przez BIOS.

Czyli przestawić zworkę w lewą stronę? :slight_smile:

Już napisałem. Jedno z trzech położeń. MA, SL lub CS. To jest oznakowane przy stykach. W różnych napędach kolejność jest różna.

le połóżenia nie są oznaczone!

Od lewej: MA lub M - Master, SL lub S - Slave, CS lub C - Cable Select. Zwierane są w pozycji pionowej. Jak już napisałem, kolejność może być inna. Szukaj opisu na obudowie napędu.

Postaraj się zrobić fotkę tak żeby było widać cały tył a nie z profilu czasami oznaczenia są pod napędem zerknij tam