Problem z usuwaniem xp

Witam. Wcześniej miałem zainstalowanego na dysku 250GB xp sp2. Xp był trochę uszkodzony, miał sporo błędów. Kupiłem drugi dysk 500GB i z poziomu xp zainstalowałem vistę. Po zainstalowaniu visty nie było możliwości dostania się do systemu xp (był uszkodzony) więc zacząłem go ręcznie usuwac z dysku. Docelowo zamierzam sformatowac starszy 250GB, ale teraz jest to niemożliwe z powodu:

-z poziomu visty nie mogę sformatowac byłego dysku xp

-przy uruchamianiu komputera, urządzenie czyta najpierw stary dysk z niewidocznymi pozostałościami xp, dopiero potem vistę. Gdy odłączę starszy dysk, vista się nie uruchmia.

I teraz jak sformatowac tak ten dysk 250GB, żeby Vista mogła normalnie odpalac bez potrzeby pozostało.ści starego systemu?

A może spod instalatora Windy sformatuj go?? Może konsola odzyskiwania i format??

boję się stracic zupełnie dostęp do visty :frowning:

chodzi Ci o instalatora z płyty od xp czy od visty ?

narzędzia administracyjne, zarządzanie komputerem, zarządzanie dyskami:

dysk C: (ten na którym są pozostałości xp) : zdrowy, system, aktywna partycja, partycja podstawowa

dysk E: (na którym jest Vista) :zdrowy, rozruch, plik stronnicowania, aktywna partycja, zrzut awaryjny, partycja podstawowa.

z tego by wynikało że nie ma systemu na dysku E ???

Jak wybierzesz i sformatujesz dobrą partycje to nie stracisz dostępu do Visty. Jak być nawet stracił to przywraca się bootloader i wszystko gra.

to powiedz jak to zrobic żeby sama Vista uruchamiała się z dysku 500GB kiedy manualnie odłączę ten drugi?

A jakie to są dyski?? Ten z vistą ustaw na Master (te zworki na dysku).

To są dyski SATA, nie można ustawic master/slave. Gdy zmieniam w biosie priorytet uruchamiania na dysk 500GB vista to komputer się nie uruchomi z powodu “braku woluminu z systemem”

Zrób to co w tym temacie (przed ostatni post).

EasyBCD nie potrafi pomóc (…)

próbowałem modernizowac plik BCD z wiersza poleceń. windows xp jest ustawiony jako system a dysk z Vistą jako dysk rozruchowy. Tylko że w wierszu poleceń nie za bardzo udaje mi się coś z tym zrobic, nawet jak znalazłem komendy w internecie. :frowning: