Problem z włączaniem komputera

Cześć.

Gdybym mógł do mojego DELL’a włożyć inny zasilacz, to na pewno nie byłoby tego tematu. Może podłączyć, bym podłączył, ale na “krótko”, bo mają one inne mocowanie

Miernik posiadam i podałem wartości. No to może jeszcze raz… Sprawdzając przed chwilą(czyli zaraz po uruchomieniu komputera) na MOLEX’ie było 5,20 V i 12,18V. Teraz, czyli jakieś 20 minut po włączeniu jest

5,80V i 13,50V. Co do HWMONITOR’a, to niestety u mnie chyba nie ma żadnych czujników napięcia, bo w programie wyświetla się tylko temperatury dysków. Zasilacza na tą chwilę nie mam od nikogo pożyczyć, bo u mnie w domu są same Dell’e i to z zasilaczami ~200 Wattowymi.

Napięcia za bardzo odbiegają widać od normy.13V to nie 12V.Wiadomo że nigdy nie będzie to równa wartość ale 1V to już znacza róźnica.Wina leży po stronie zasilacza.Z “tanich” i dobrych polecam Seasonic z serii SS albo chieftec z serii CTG.

A masz możliwość kupienia tego zasilacza czy jest on jakiś nietypowy i przez to trudno dostępny? Jeżeli masz kogoś zdolnego wśród znajomych to możesz dać im żeby przelutowali Ci kondziorki na nowe. Ale to takie głaskania kotka przy pomocy młotka.

Sprawny, mało używany z 6 miesięczną gwarancją to koszt 80 zł :slight_smile: Oczywiście idealnie taki sam model jak mój :slight_smile:

Więc chyba dłużej nie będę “gdybał”, tylko po prostu kupię go i zobaczymy jaki będzie efekt. Na razie dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Odezwę się już po zamontowaniu nowego i poinformuje o sukcesie, bądź porażce :slight_smile: Dziękuje bardzo. Pozdrawiam

xyzzyx , Vasco da Gamma się znajdzie bo

Co nieśmiało próbowałem dać do zrozumienia.

No i

Czyżbym znowu miał rację prosząc o fotki.

Koniec offtopu, zresztą gwoli wyjaśnienia tego, tudzież owego.

Z tego co mi się obiło o uszy to kondensatory w zasilaczach Della (w płytach głównych pewnie też) mogą być fabrycznie wadliwie wykonane. Solucja - wymiana podzespołów lub kondensatorów.

Więcej po zagranicznemu

http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague

Co dalej to koledzy wyżej napisali.

Mieliśmy w firmie kiedyś Della w którym zaraz po podłączeniu zasilania wywaliło wszystkie kondensatory (zasilacz + płyta). Wystarczyło wymienić wszystkie kondensatory na markowe i komputer działa jak nowy. Kondensatory są po 1 - 2 zł za sztukę więc może warto spróbować wymienić. Pamiętaj by pojemność była taka sama a napięcie równe bądź wyższe. Pamiętaj o polaryzacji.

Zasilacz kupiony, teraz tylko czekam na kuriera :slight_smile: Poinformuje o efektach :slight_smile:

Dodane 28.07.2011 (Cz) 20:49

Cześć. Zasilacz doszedł wczoraj cały i zdrowy :slight_smile: Przez cały wczorajszy dzień wszystko działało jak należy, ale dzisiaj gdy włączyłem listwę komputer nie dawał oznak życia(oczywiście poza zapaloną diodą na płycie) Myślę sobie… No cóż…powtórka z rozrywki, biorę spinacz i zwieram 16 pin z masą. :slight_smile: Wentylatory “odżyły” próbuje włączyć komputer i nadal to samo ;x Dziwnym objawem jest to, że co jakieś 5 sekund wentylatory “budzą się” i potem jest znów 5 sekund przerwy. Komputer w tym czasie nie chcę się uruchomić. Przypominam, że zasilacz wymieniałem. Mam nadzieję, że ktoś mi się postara pomóc. Pozdrawiam Czarek.

Zasilacz nowy czy używany?

Zasilacz jest używany, lecz jest “wyjęty” z pewnego komputera ;> Czyli to nie zasilacz.

Ehh, zamieść zdjęcie płyty głównej no i jak możesz wnętrza zasilacza.

Pentagon wie, że im coś po cichu wyciągasz? No, chyba, że pewny komputer to określenie do czegoś innego, sprecyzuj. Skąd wiesz, że to dobry zasilacz?

Wszystko do brze powtykane? Bateria BIOSu wymieniona?

Sprzedawca twierdził, że u niego wszystko działało jak należy. Więc to raczej nie wina zasilacza. ;x Fotki wnętrza dodam jutro z samego rana, bo dzisiaj już nie mam “warunków”. Wszystkie przewody są powtykane tak samo jak w poprzednim zasilaczu. Bateryjkę również jutro podmienię z komputera siostry.

PS.Nie wiem czy jest potrzeba robienia zdjęć zasilacza, bo na dwóch takich samych zasilaczach dzieję się to samo. Więc raczej to nie zasilacz.

Tak w skrócie. Komputer się nie daje włączyć. Po włączeniu listwy nie daje oznak życia, dopiero po zwarciu 16 pinu na wtyczce ATX 24pin z masą, wiatraczki ruszają i się rozłączają. I tak w kółko. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.

Dodane 29.07.2011 (Pt) 11:10

Okej. Wymienienie baterii nic nie dało. Ostatnio komputer po zwarciu 16 pinu z masą raz włącza wentylatory na dosłownie kilka sekund i je wyłącza, oczywiście powtarzając tą czynność, ale dzisiaj po zwarciu wentylator chłodzący procesor "kręcił się"chyba z maksymalną wydajnością(nigdy nie słyszałem, żeby tak szybko pracował), lampka symbolizująca działanie komputera świeciła się. I tak przez kilka minut. Poniżej dołączam zdjęcia płyty głównej oraz filmik mniej-więcej opisujący moją sytuację. Pozdrawiam.

PS.Oczywiście na czas robienia zdjęć zdjąłem chłodzenie z procesora, bo one zasłaniałoby większość płyty.

http://img854.imageshack.us/img854/611/img1349qb.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/5226/img1350uo.jpg

http://img15.imageshack.us/img15/5796/img1351uy.jpg

http://img14.imageshack.us/img14/4285/img1353cw.jpg

Oraz filmik:

Na czwartej fotce w dolnym lewym rogu widać spuchnięte kondensatory przy wtyczce zasilania.

Co skutkuje tym

Faktycznie, dwa kondensatory wyglądają na spuchnięte. ;x Ile może kosztować wymiana, oczywiście nie mówię tu o domowych warunkach, bo nie mam ani sił, ani umiejętności. Sam kondensator to są groszowe sprawy, ale co z robocizną? Do kogo się zwrócić o pomoc.?

To już zależy od serwisu. Myślę, że do 50 zł. Jeśli już oddasz do serwisu to niech dokładniej sprawdzą tą płytę. Na zdjęciach nie wszystko widać.