Problem z włączaniem PC

Witam.

Problem wygląda tak:

Od kilku dni mam czasami problem z odpaleniem kompa. Po kliknieciu POWER-a sprzęt rusza ale nic sie nie dzieje tzn. startuje zasilacz, wiatraki, pompka (wc) ale monitor sie nie wzbudza i nie ładuje sie system. Po restarcie jest albo to samo albo monitor startuje ale praca konczy sie np. na info BIOShecksum error.

A wiec reset BIOS-a, komp ruszył ale problem pozostal, czasami startuje normalnie czasami nie. Wrzucilem mu wczoraj najnowsza rewizje, łykoł bez problemu i po restarcie to samo (wiatraki sie kręcą ale nie rusza nawet BIOS). Reset, nic nie daje. Odłączyłem go od sieci, chwile poczekałem, właczyłem i jak narazie chodzi. Zmienie jeszcze dzisiaj baterie na płycie ale nie wiem czy to pomoże.

Jakieś sygestje? Mi to wygląda na awarie sprzetową (walnięta płyta główna), tylko dlaczego czasami startuje i chodzi bez problemu a czasami nie?

Config kompa w podpisie.

Faktycznie wygląda na uszkodzenie płyty głównej, kondensatory padają albo i cała reszta. Sprawdź wizualnie całą płytę główną. Porządnie zresetuj Bios wyciągając bateryjkę: viewtopic.php?f=7&t=267235

Jeżeli ruszy wejdź do Biosu, załaduj ustawienia bezpieczne, a następnie zwiększ napięcie na pamięciach. Te Kingstony 4x1GB HyperX 800MHz CL4, chyba wymagają tego, zwiększ do 2V.

BIOS resetowalem przez wyjęcie baterii. Zmienie ją jeszcze na nową i obejrze kondensatory.

Na jakich napięciach jadą pamięci nawet nie wiem, musze sprawdzić ale wydaje mi się, że nie tu leży problem. Komp jest stabilny niezależnie od obciążenia a pamieci z tą płyta współpracują juz od dość dawna i nigdy nie było najmniejszych problemów.

Zakres wynosi od 1.8-2V, ale przy tych timmingach, raczej ustawiłbym na 2V tak, jak dla innych podobnych pamięci. Na pewno nie zaszkodzi spróbować.

Pewnie, sprawdze, sprobować nie zaszkodzi.

Jak by ktoś miał jeszcze jakieś propozycje odnośnie tego problemu to chetnie “wysłucham”