Problem z włączaniem PC


(Reksiul) #1

Witam.

Problem wygląda tak:

Od kilku dni mam czasami problem z odpaleniem kompa. Po kliknieciu POWER-a sprzęt rusza ale nic sie nie dzieje tzn. startuje zasilacz, wiatraki, pompka (wc) ale monitor sie nie wzbudza i nie ładuje sie system. Po restarcie jest albo to samo albo monitor startuje ale praca konczy sie np. na info BIOShecksum error.

A wiec reset BIOS-a, komp ruszył ale problem pozostal, czasami startuje normalnie czasami nie. Wrzucilem mu wczoraj najnowsza rewizje, łykoł bez problemu i po restarcie to samo (wiatraki sie kręcą ale nie rusza nawet BIOS). Reset, nic nie daje. Odłączyłem go od sieci, chwile poczekałem, właczyłem i jak narazie chodzi. Zmienie jeszcze dzisiaj baterie na płycie ale nie wiem czy to pomoże.

Jakieś sygestje? Mi to wygląda na awarie sprzetową (walnięta płyta główna), tylko dlaczego czasami startuje i chodzi bez problemu a czasami nie?

Config kompa w podpisie.


(Cosik Ktosik) #2

Faktycznie wygląda na uszkodzenie płyty głównej, kondensatory padają albo i cała reszta. Sprawdź wizualnie całą płytę główną. Porządnie zresetuj Bios wyciągając bateryjkę: viewtopic.php?f=7&t=267235

Jeżeli ruszy wejdź do Biosu, załaduj ustawienia bezpieczne, a następnie zwiększ napięcie na pamięciach. Te Kingstony 4x1GB HyperX 800MHz CL4, chyba wymagają tego, zwiększ do 2V.


(Reksiul) #3

BIOS resetowalem przez wyjęcie baterii. Zmienie ją jeszcze na nową i obejrze kondensatory.

Na jakich napięciach jadą pamięci nawet nie wiem, musze sprawdzić ale wydaje mi się, że nie tu leży problem. Komp jest stabilny niezależnie od obciążenia a pamieci z tą płyta współpracują juz od dość dawna i nigdy nie było najmniejszych problemów.


(Cosik Ktosik) #4

Zakres wynosi od 1.8-2V, ale przy tych timmingach, raczej ustawiłbym na 2V tak, jak dla innych podobnych pamięci. Na pewno nie zaszkodzi spróbować.


(Reksiul) #5

Pewnie, sprawdze, sprobować nie zaszkodzi.

Jak by ktoś miał jeszcze jakieś propozycje odnośnie tego problemu to chetnie "wysłucham"