Problem z wlączeniem komputera

Posiadam problem z włączeniem kompa, a mianowicie przycisk chyba nie działa, zasilacz jest ok, bo na płycie głównej pali się dioda, jak rozwiązać taki problem?

Jeśli nie masz plomb na kompie posprawdzaj wtyki przy włączniku i kable prowadzące do płyty głównej.

Sprawdzone miernikiem, kable są OK! Czy przyczyną może być procesor bo kompa wcale nie wstaje, a na płycie pali się dioda?

Cz wentylator w zasilaczu się obraca? Zasilacz ATX możesz uruchomić, gdy wyciągniesz wszystkie wtyczki i we wtyczce 20(24)pinowej połączysz kabel zielony z dowolnym czarnym. Możesz do tego użyć np. rozgiętego spinacza biurowego. Najpierw sprawdź czy zasilacz działa.

Zasilacz działa, ale strasznie wolno wiatraki się obracają?

Sprawdzałeś napięcia, gdy działa, żółty 12V, czerwony 5V, pomarańczowy 3.3V, fioletowy 5V, niebieski -12V. Wiatraki są zasilane z 12V. To,że się wolno obracają jeszcze nic nie znaczy. Ich prędkość może zależeć od temperatury.

Wentylatory na procesorze i ewentualnie na karcie graficznej działają ?

Jeżeli tak, to zresetuj BIOS płyty głównej (wyciągnij baterię z płyty głównej na co najmniej 30 minut. Po tym czasie włóż baterię z powrotem i uruchom komputer).

Dlaczego aż na tyle?JA wyjąłem zaraz włożyłem i był zresetowany(??)

To zależy od płyty głównej. Niektórym wystarczy kilka sekund bez baterii, innym kilka - kilkanaście minut. Spotkałem się nawet z przypadkiem, że BIOS zresetował się dopiero po 40 minutach bez baterii.

Ktoś powie: “Po co wyciągać baterię, jak można zresetować BIOS zworką CMOS”. Oczywiście, można tak zrobić, ale reset zworką nigdy nie jest pewny na 100%. Osoba niedoświadczona bądź, która robi to pierwszy raz, nie będzie wiedziała, czy reset BIOSu nastąpił, czy nie.

Dlatego napisałem, aby wyciągnąć baterię na co najmniej 30 minut, bo jest to najpewniejsze.