Problem z wyborem dobrego dysku twardego i pytanie

Siemka. Szukam na allegro i szukam i nie mogę znaleźć jakiegoś dobrego dysku.

Moje wejście to ATA.

Szukam jakiegoś dobrego dysku, ale nie drogiego. To co znalazłem na allegro : http://allegro.pl/wyprzedaz-dysk-twardy-320-gb-ultra-ata-seagate-i1413847716.html

Posiadam teraz dysk 200gb i moje drugie pytanie tkwi w tym : Czy mógłbym podłączyć dwa dyski do jednego kompa ? i czy to mi zabierze dużo energii z zasilacza ? i czy nie spowolni mi kompa ?

Nie bierz Segate bo oni świrują z gwarancją - wystarczy zarysowana obudowa i nie uznają reklamacji.

Poszukaj Samsunga albo WD.

Ja kiedyś miałem w kompie dwa dyski ATA - jeden Segate a drugi WD (zasilacz 200 W). Tylko trzeba odpowiednio ustawić zworki master i slave. Komp nie będzie zwalniał.

Właśnie ja nie wiem o co chodzi z tymi “zworkami”.

Jeśli tak to pozostaje Ci jedynie kupno współczesnego dysku SATA i odpowiednio dobranej przejściówki IDE -> SATA (ew. kontrolera SATA na PCI /PCI-E). Dyski IDE są obecnie koszmarnie drogie, więc nie spełniają założenia.

Maksymalna ilość dysków zależy od kompa, a konkretnie kontrolera. Zużywaną energię możesz sobie policzyć sam. Na naklejce każdego dysku 3.5" masz podany maksymalny pobór prądu dla linii 5V i 12V. Mnożysz każdą linię odzielnie (napięcie razy natężenie) i sumujesz obie razem np. 5V x 2A = 10 W, 12V x 1A = 12W, więc razem 22W. Oczywiście to będą wartości szczytowe, bez obciążenia sprzęt pobiera sporo mniej. Spowolnienie odnotujesz tylko w trybie PIO, a tego już od dawien dawna w normalnych PC się nie praktykuje.

Dzięki za odpowiedzi :smiley:

Hej,

Raczej tak. Ale to oczywiście zależy od posiadanej płyty głównej. Jaki dokładnie to model??

Zdarzyło mi się już reklamować dyski Seagate’a i jakoś nie zauważyłem, by stwarzali problemy przy wymianach gwarancyjnych…

Nie taki diabeł straszny, jak go rysują. :slight_smile: Jeśli oba dyski będziesz miał podłączone na jednej taśmie do kontrolera - bo w przypadku kontrolerów ATA możliwe jest podłączenie do jednego kontrolera dwóch, a w niektórych przypadkach nawet trzech napędów/dysków - jeden musisz ustawić na Master, drugi na Slave. Chodzi o kolejność odpytywania dysków. Ten, na którym będzie system, wypadałoby ustawić na Master; drugi - drogą eliminacji - na Slave. Oczywiście poszczególne ustawienia w dyskach są zwykle bardzo dobrze opisane - nie powinno więc być żadnych problemów z dobrą konfiguracją.

Pod jednym warunkiem - że zainstalujesz sterowniki do chipsetu płyty głównej. Bez nich niektóre kontrolery odmawiają działania w trybie UDMA i przechodzą na wiele wolniejszy i obciążający procesor tryb PIO.

Pozdrawiam,

Dimatheus