Problem z wyborem monitora


(Nightmare_) #1

Witam!

Może to nie jest właściwe forum, ale bardzo bym prosił o radę.

Który z poniższych monitorów wybrać,a może macie jakieś inne propozycje w cenie około 1000zł. Aktualnie korzystam z 17 calowego CRT i bardzo się oczy męczą... Z góry dziękuję i pozdrawiam.

http://www.iiyama.pl/default.asp?SID=&L ... =DATASHEET

http://www.pixmania.com/pl/pl/573739/ar ... ncmas.html

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/ ... ,id,37000/

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/ ... ,id,32251/

http://sklep.vobis.pl/oferta/monitory_i ... 2007v.aspx

:slight_smile:


(Tomaszfraszewski) #2

Osobiście bym brał Samsunga 206BW. Posiadam wersję 22 calową i bardzo sobie chwalę. Ten monitor od mojego różni się tylko i wyłącznie wielkością - reszta parametrów bez zmian :wink: Jest to matryca TN trzeciej generacji i są w niej wykluczone niedogodności związane ze zwykłymi matrycami TN :wink:


(Nightmare_) #3

Właśnie nad tym modelem się głównie zastanawiam, no i nad Iiyamą.

Co do 206 BW to, czy kontrast nie jest trochę za mały?

Co do panelu to słyszałem, że S-PVA są dobre, a co do TN, zdania są różne. Co zostało poprawione w tych trzeciej generacji? Długo użytkujesz już ten model? Ma jakieś wady?


(Tomaszfraszewski) #4

Powiem tak: jeśli chcesz mieć pewność że w 100% będziesz zadowolony z kontrastu, podświetlenia tego monitora to polecam szukać tego monitora z matrycą "S". Jest ona o wiele lepiej wykonana niż matryce "C" i "A" tego samego modelu. W modelu S jest równomiernie podświetlona matryca czego nie można powiedzieć o A lub C :wink: Co do wady natomiast to chyba jedyną która daje się we znaki to ramka z połyskiem. Niestety mam młodszego brata i często widzę odciski palców na ramce :wink: A tak poza tym to naprawdę polecam :wink:


(Nightmare_) #5

Dzięki. Jutro sie zorientuje co i jak,czy w ogóle mają go w sklepie, czy będę musiał zamawiać. Ja nie chcę aż tak wyszukanego. Skoro mówisz, że wszystko dobrze działa, to może się zdecyduję. Co do ramki, to komputer używam raczej sam i nie powinno to być dla mnie dużą wadą. A co sądzisz o HP i IIyamie?Parametry podobne.


(Jado2) #6

A do czego ten monitor głównie ma służyć? Podałeś tak różne przykłady, że niewiadomo czego po nim oczekujesz. "Kwadrat" czy panorama? 19" czy 20"? Zdecyduj się.

Wszystkie wymienione przez Ciebie są na matrycach TN, do gier jeszcze się nadają, do zastosowań ogólnych, lepiej wziąść coś na MVA:

Benq FP93GP, Acer AL1923, HP LP1965.

Zdanie kogoś, kto przesiadł się z 15" CRT na TN za "600zł", jest mało obiektywne.

Myślę, że nikt kto miał dobrego CRT, nie jest w stanie bezkrytycznie spojrzeć na TN.

Za jasną ramkę przyznaję się wyższą normę jakości. Czarna + jasny obraz=wysoki kontrast czyli, źle dla oczu.

Jeśli ma się jakieś problemy ze wzrokiem, tym bardziej trzeba wybrać monitor z jasną ramką.

To jest tylko trochę lepszy TN (B-TNIII), dalej bez porównania gorsza matryca od MVA/PVA/S-IPS. Niestety, taka jest polityka producentów matryc, jak ktoś chce 19 albo 22 cale wide, to tylko na TN :frowning: .


(Nightmare_) #7

Pisząc, że zdania na temat matrycy TN są różne, miałem na myśli to, że nie wszyscy ją chwalą . O co dokładnie chodzi z tym, że do zastosowań ogólnych lepiej wziąć np.HP LP1965. (ten model ma trochę gorszy czas reakcji matrycy,bo 6 ms)? Jakie są różnica między nim a np. Samsungiem 206BW, czy IIIyamą z serii X .?

Co do moich dokładnych preferencji, jeśli chodzi o monitory, to sam nie jestem jeszcze zdecydowany i chciałem, aby ktoś doświadczony mi doradził coś sensownego, znając oczywiście moje wymagania. Z komputera korzystam często, przeglądarka, Office. Nie zajmuje się np. obrabianiem zdjęć, z tego względu nie interesują mnie monitory z najwyższej półki. Chcę po prostu, aby mój monitor był solidny.


(Draakus) #8

zastanów się nad tym by kupić monitor z kineskopem Sony Trinitron lub Mitsubishi Diamondtron (sam mam taki Iiyama viosion master pro 410) czyli monitory typu CRT ale są to najlepsze kineskopy jakie są na rynku gwarantuje że na nich kilkunastogodzinny maraton jest nieodczuwalny dla oczu. Oczywiście po ustawieniu częśt. odświeżania od 75 Hz wzwyż. Monitory z tymi kineskopami są na allegro.