Problem z wyborem systemu plików

Witam!

Zainstalowałem Paragon Partition Manager 6.0. Załączony był do Komputer Świat.

Mam Win XP na moim prawie rocznym laptopie Acer Aspire.

60 GB twardy dysk. Podzielony równo (fabrycznie) na 2 partycje.

Czyli sprzęt dość nowoczesny.

ALE - System plików FAT 32! !!

A w instrukcji obsługi Paragon Partition w tym czasopiśmie pisze – ze przy Win XP wybieramy system plików NTFS.

Koledzy dziwią się, ze przy takim dysku twardym (60GB) i tak skonfigurowanym laptopie mam system plików FAT32!!??

Czy mam cos tam przekonwerowac (jak mówią koledzy moi) – jak to zrobić, czy nie strącę swoich danych na dysku twardym – krotko mówiąc – czy czegoś nie popsuje?

Podobno robi się to z poziomu Win XP, czy może jakimś innym programem.

Czy w ogóle warto?!

Proszę o pomoc –poradę

Dziękuje

Tu Masz jak zrobic z fat32 an ntfs program

Zawsze jest jakieś ryzyko

to już zależy od ciebie, ja tam bym sie niebawił dopuki jest dobrze niech bendzie bo potem może być źle a jak bendziesz robiła foramta to weś usuń sobie partycje i stwórz nowa w formacie ntfs.

Niczego nie stracisz. Zainteresuj się systemowym poleceniem

convert

Menu start/uruchom/wpisz:

cmd, ENTER

a następnie

convert /?

Zobaczysz listę poleceń

Drobna uwaga. Jeśli nie masz na płytach Recovery CD do swojego laptopa to zanim zrobisz powyższą konwersję, zrób sobie płyty bo potem może być problem

Tu masz link : http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/440,1 … _NTFS.aspx

Złączono Posta : 23.04.2006 (Nie) 22:05

Robisz na pewniaka.

Mam Recovery CD.

Komputer chodzi (prawie rok) bez zarzutu!

Czy warto przejść na NTFS??

Chodzi mi przede wszystkim o Paragon Partition - bo chce zmnienic partycje i dac okolo 6 gb na Linuxa.

Moze ktos ma albo zna ten program i potwiedzi mi , ze mozna tez przy FAT32 zrobic nowa partycje?!

A jezeli mi poradzicie jednak przejsc na system plików NTFS (mam taką opcje w Uruchom itd) to przejde. Jak wszedzie pisza i mówia - jest ten system lepszy itd

Zdecydowanie radzę przejść na NTFS. Dziwię się, że jeszcze do tej pory tego nie zrobiłeś

Co do Paragon Partition Manager, to używam osobiście wersji 7.0

To bardzo bezpieczny program do partycjonowania, ale zawsze należy zrobić kopię zapasową ważnych danych. Licho nie śpi :wink:

Jak nie ma kłopotu to po co ?

FAT32 (wczesniejsze FAT, FAT16) pisane były przede wszystkim pod uzytkownika domowego do podstawowych zadan jak praca biurowa, granie, filmy itd., jest elastyczniejszy.

Natomiast system plików NTFS pisany był pod serwery, gdzie zarządzało sie duzymi bazami danych na duzych dyskach. Jak ktoś pamięta systemy Windows NT lub pozniejsze 2000 to wie. Taki system plików musiał zapewnić bezpieczenstwo i bezawaryjność.

Mozesz isc na kompromis. Partycja C na NTFS, pozostałe FAT32 plus Linuks na ext2 lub ext3, jednak wymaga to od Ciebie reorganizacji dysku.

Ja bym tez pozostał przy FAT32.

Komp chodzi (jak pisałem wyżej) bez zarzutu - filmy, prowadze biuro i nawet odpala wymagajace gry.

Mi jest potrzebny ten program Paragon Partition.

Chcę stworzyc nową partycje - albo jak mi doradzaja koledzy - az 4 partycje na tym moim 60GB dysku. Linuz, WinXP. biuro, filmy.

I nie wiem czy w tym ukladzie moge korzystac z Paragon Partion 6.0 ,zlaczonym do Komputer Swiat.

Czy niezaleznie od tego co piszą w Komputer Swiat, ze trzeba mieć system plików NTFS (a ja mam FAT32) moge robic partycje ???

By uniknąć kłopotów w przyszłości i zapewnić swoim danym większe bezpieczeństwo

FAT32 byl używany w czasach gdy o dyskach 120 GB nikt nie słyszał. Obecnie Windows XP wykorzystuje w dyskach powyżej 80 GB tylko NTFS co jest słusznym rozwiązaniem. FAT nie oferuje takiego poziomu bezpieczeństwa jak NTFS.

Klakier

Oczywiscie, ze mozesz robic partycje majac FAT32. Dla linuksa tworzysz osobną partycje z systemem plików ext2 lub ext3.

Wiecej informacji o tym jak to zrobic poczytasz w dziale Systemy operacyjne Linuks na naszym forum.

MarS

Tak, ale Microsoft poszedł na kompromis zostawiajac FAT32 z jednego powodu => kompatybilność. Takim kompromisem jest wlasnie Windows XP, wczesniej probowano w Windowsie ME ale to produkt nieudany jak wszyscy wiemy.