Problem z wydajnością po wsadzeniu HD 7750

(Pudlox) #1

Witajcie

Jakiś czas temu zakupiłem kartę Radeon HD 7750, przy okazji postawiłem od nowa system. Problem polega na tym, że komputer po wsadzeniu karty dużo bardziej "muli", niż gdy działał na zintegrowanej grafice. Wg. CCC temperatura karty - 29 stopni. Dodatkowy problem to to, że nie mogę wejść do biosu. Naczy odpala mi bios, ale od razu po wejsciu na pierwszą stronę w biosie zacina się i pomaga tylko restart komputera.

Specyfikacja:

Zasilacz: Chiftec 350

Płyta główna: Asus P5B-v

Procesor: Intel C2D E4500 2.2 GHz

Karta Graficzna: Sapphire Radeon HD 7750 1Gb

RAM: Chyba 3 gb (było 4, ale chyba jedna kość padłą - system 64 bity)

(Lubsztor) #2

Prawdopodobnie zasilacz jest za słaby (zasilacz z wiekiem traci wydajność) a może wystarczy aktualizacja biosu, ale nie ryzykował bym aktualizacji przy tak niestabilnej pracy bo płytę główną uszkodzisz. Możesz zrobić aktualizację na zintegrowanej grafice, jak się upewnisz że pracuje stabilnie. Ram możesz sprawdzić programem MemTest86+.

7750 --> 55W TDP Więc raczej czeka Cię wymiana zasilacza.

(Pudlox) #3

Kurcze… A wszyscy mówili, że zasilacz wystarczy, bo grafika mało prądożerna… A co z tym biosem?

(xyzzyx) #4

Kabul-z powodu? :o

(bison616) #5

wgraj nowy bios http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_S … /#download

i wyłącz integre

(witek-pl) #6

@xyzzyx może nie tyle chodziło mu o wydajność co o sprawność. Z autopsji widzę że Chiefy z czasem przestają dawać radę. Nie chcę generalizować ale coś w tym jest że kuzynowi jeden po jakichś 3 latach się sfajczył a drugi po podobnym czasie na linii +12V powoli schodzi do dolnej granicy normy przewidzianej przez normę ATX. Dla porównania mój Tagan napięcia trzyma jak trzeba (kupiony w 2005 roku bodajże).

p.s. dla twojej karty ATI podaje 400W (lub więcej), więc możliwe że twoja twoja zasiłka mocno dostaje w kość. Z drugiej strony przeglądałem test na benchmark.pl w którym zestaw testowy z kartą podobną do twojej i z procem i7 (po OC) brał około 200W, jednak tam mieli porządną zasiłkę 850W zapewne z mocnymi liniami +12 których w twojej nie będzie.

(Pudlox) #7

bison616 , Mam wgrać to:

(sadaj72) #8

Ta karta ma tak niski pobór prądu w idle że wątpię aby problem dotyczył zasilacza.

Wygląda to raczej na jakiś problem z kompatybilnością z płytą główną, problemy ze sterownikami albo po prostu wadliwy egzemplarz karty.

Do tych 55W można się zbliżyć dopiero pod 100% obciążeniem gpu, więc nawet nie w grach, a w wyspecjalizowanych aplikacjach testujących stabilność jak np. occt czy furmark.

http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/HD_7750/24.html

(Pudlox) #9

To żeś mnie chłopie wystraszył… Dzisiaj zainstalowałem aktualizację CCC z 12.8 na wersję 13.1, więc sterowniki odpadają… Kurcze… Aktualizuję za chwilę bios, tylko powiedzcie mi które mam ściągnąć, bo jest 15 różnych update, i każdy ma inny opis.

(sadaj72) #10

Pobieraj zawsze najnowszą wersję.

(Pudlox) #11

No to mamy problem… Chciałem zaktualizować BIOS… Ściągnąłem ze strony ASUSA najnowszą wersję bios, program Asus Update… Chciałem zapisać aktualną wersję bios do pliku i d**a… Zwiecha taka, że tylko restart pomógł. Włączam ponownie po uruchomieniu program Asus Update i tylko error…

… Co teraz?

(falcon89) #12

http://www.fixitpc.pl/topic/2606-aktualizacja-bios-na-plytach-asus/

(Pudlox) #13

falcon89 , juz na samym początku pisałem, że po wejściu do bios, na pierwszym oknie mam zwieche i tylko restart…

(falcon89) #14

Sprawdź na zintegrowanej karcie graficznej.

(Pudlox) #15

Wrrr… trochę to zaczyna być irytujące… No cóż to już jutro działamy. Dzięki Panowie :slight_smile:

(Lubsztor) #16

Powoli wysychają kondensatory elektrolityczne i sprawność zasilacza spada. (Electrolytic capacitor aging. When used heavily or over an extended period of time (1+ years) a PSU will slowly lose some of its initial wattage capacity. We recommend you add 20% if you plan to keep your PSU for more than 1 year, or 25-30% for 24/7 usage and 1+ years.)

(Pudlox) #17

Witam ponownie dzisiaj

Właśnie chciałem zrobić test, ale z tego co widzę jest to program który nie działa na windows, tyko z płyty przy uruchamianiu. Tak więc napiszę jeszcze raz nie dam rady dostać się do BIOS, ponieważ przy próbie wejścia do niego na pierwszym niebieskim oknie jest zgon, nic się nie da zrobić. Za chwilkę wyjmę grafikę i sprawdzę jak to działa na zintegrowanej Proszę pomóżcie.

Dodane 22.01.2013 (Wt) 21:21

Tak więc wyjąłem grafikę i o dziwo mogę normalne wejść do biosu, ale w systemie wszystko dużo gorzej nie mogę odpalić żadnego programu, co zmusiło mnie do napisania tego posta z telefonu…

Dodane 23.01.2013 (Śr) 13:43

Proszę o pomoc