Problem z wykrywaniem dysku Samsung HD154UI 1.5TB

Witam.

Posiadam dysk twardy samsung HD154UI 1.5TB dysk zakupiłem nowy 3 miesiące temu jako drugi dysk magazyn na dane.

Komputer , płyta główna Asus P5Q-E, procesor E8400, Ram 2x2Gb Apogee, system na 80Gb WD Raptor, system oryginalny Windows 7 Ultimate 32 bit.

Dysk podczas pierwszego podłączenia został prawidłowo wykryty przez bios i system, sformatowany i użytkowany bez żadnych problemów.

Z stanem zapełnienia około 700-800gb danych kilka dni temu pożyczyłem go znajomemu. U znajomego bios wykrył dysk prawidłowo jako 1.5Tb natomiast system Windows Xp 32bit dysk wykrył jako niesformatowany 500Gb (system bez problemu widzi dysk Seagate 1Tb). Po kilku godzinnej walce z systemie znajomy poddał się i zwrócił mi dysk.

I tutaj rozpoczyna się właściwy problem po podpięciu s powrotem pod mojego kompa bios wykrywa dysk jako 500Gb tak samo system…

Programy do odzyskiwania danych typu acronis testdysk, ontrack, itp znajdują poprzednia partycję 1.5TB z danymi jak i nazwą partycji natomiast niema możliwości nawet po sformatowaniu zmusić żeby bios jak i system wykrył więcej jak 500Gb.

Nic nie zmienia formatowanie zmiana portów Sata na płycie flash biosu na najnowszy… dysk po sformatowaniu normalnie zapisuje dane jak by był sprawny…

Może macie jakieś pomysły na przywrócenie właściwego rozmiaru dysku, ewentualnie czy jest to uszkodzenie mechaniczne i należy odesłać dysk na gwarancje?

zapodaj zrzut z programu hd tune (zakładka info).

http://img13.imageshack.us/img13/3958/h … hd154u.png

spróbuj podpiąć do innego portu sata…

Już próbowałem wszystkie porty na płycie, odpinałem nawet dysk z systemem i tylko samego samsunga podpinałem. Chwilowo nie mam możliwości ale nie wiem czy rozwiązaniem nie było by podpięcie pod innego pc i tam niskopoziomowe formatowanie dysku.