Problem z wykrywaniem dysku

nie wiem co jest, po podlaczeniu drugiego dysku do mego kompa nie wykrywa mi go,wykrywa tylko ten stary. nie wiem co mam zrobic…:confused: Jakis czas temu normalnie wykrywalo mi te 2 dyski, probowalem i inne tez ale z kazdym ten sam problem. Poradzcie mi co mam zrobic, moze jakies mi ustawienia w biosie?

jakie hdd, jak zworki ustawiles, przestawiales cos w biosie?

Western Digital 80GB

w biosie nic nie istawialem ale kiedys moze przez przypadek cos sie przestawilo i od tamtej pory nie idzie mi podlaczac dysku drugiego

more info!?

oba dyski sa na Ata, czy nie? Sprawdzlaeś tasmy czy sie nie wypieły?

jak te dyski byly podpiete ? Oba na master?

Hmmm…powiem tak. Podlaczalem jeden dysk na jednej i potem na drugiej tasmie i zawsze bylo dobrze ale gdy laczylem 2 to juz nie szlo. A oba sa takie same, taka sama firma itp

Ustaw na zworkach

Dysk 1 master

Dysk 2 osobna taśma, drugi port na płycie (secondary channal) i zworka na slave lub cable select

Moglbys troche jasniej bo nie bardzo sie orientuje w tych okresleniach…

Złączono Posta : 06.11.2005 (Nie) 23:46

moj dysk to WESTERN DIGITAL WD800JB

(80GB / 7200obr / 8MB)

Interfejs: IDE

  • Wersja interfejsu: ATA/100

Moze sprobowac kupic nowa tasme i wtedy?

Załóż nowe taśmy 80 żyłówe.

Jak na tym dysku WD80 masz system na zworce ustaw go na CS (opis zworek na dysku) i I kanał IDE i podepnij na ostatniej wtyczce taśmy - sam na taśmie.

Jeśli na drugim dysku masz system na zworce ustaw go na Master i I kanał IDE - podpięty jak wyżej.

Jak masz na WD80 dane to ustaw go na zworce też na CS lub Master i podlącz na II kanał IDE na ostatniej wtyczce, napęd CD ustaw na CS lub Slave i środkowa wtyczka tej taśmy.

Dysk WD80 prawie zawsze pracuje na ustawieniu zworki CS,ale spróbuj i ustawienie Master.

W biosie napędy i dyski i tryby pracy ustaw na auto i zapisz bios Save.

Jeśli na dysku zworkę ustawisz na CS to w przypdku podłączania drugiego dysku/napędu na tej samej taśmie ustaw zworkę na tym dysku/napędzie też na CS(oba urządzenia na jednej taśmie mają mieć ustawione zworki na CS).

Poczytaj wszystko pisze.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 712#247712

zrobilem tak i nadal nie wykrywa mi :confused:

Zresetuj bios baterią lub zworką,ustaw w biosie co trzeba - napędy,dyski i tryby pracy ustaw na auto ,zapisz bios Save i zobacz.

Jak to samo sprawdź dysk WD80 na innym kompie, może serwis lub nowy.