Problem z wykrywaniem RAMu w Windows 7 x64

Witam,

Na samym początku zastrzegam, iż posiadam 64-bitową wersję systemu Windows 7 oraz płytę główną Asus P5B wraz z 2 kośćmi RAM (firmy OCZ w trybie Dual Channel).

Mam problem z wykrywaniem RAMu. Chodzi o to, że gdy kliknę na Mój komputer -> Właściwości - system wykrywa 4GB RAMu, jednakże tylko część (dokładnie 2,94GB) jest przeznaczone do użycia.

W BIOSie pokazuje mi, iż posiadam 3008 MB RAMu. Przy próbie włączenia opcji Memory remap feature, w BIOSie wyświetlana jest odpowiednia ilość RAMu (4096 MB), jednakże przy próbie startu systemu (zaraz po ekranie z napisem Zapraszamy!) występował błąd: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL. Po aktualizacji BIOSu do najnowszej wersji - to samo.

Chcę zaznaczyć, że próbowałem przepinać wszystkie kości w różne sloty (nawet bez trybu Dual Channel) jednakże w dalszym ciągu system wykrywał tylko 3/4 mojego całkowitego RAMu.

W Monitorze zasobów natomiast pokazuje się poprawna ilość zainstalowanej pamięci - 4096 MB, lecz aż 1089 MB jest “sprzętowo zarezerwowanych”. Czytałem, że może to być problem z zintegrowaną kartą graficzną, ale o ile wiem, mój model płyty głównej takowej w ogóle nie posiada.

Dodam, że jeśli włączę Memory remap feature i wejdę w tryb awaryjny - ilość RAM wyświetla się poprawnie. Obstawiam więc problem ze sterownikiem, który ładuje się przy starcie systemu (jednakże nie wiem o który chodzi).

Ma ktoś pomysł co zrobić, aby system wykrywał cały RAM lub usunąć BSOD po włączeniu Memory remap feature? Może ktoś wie, który sterownik (jeśli moja teza jest słuszna) powoduje owy błąd?

Jaką masz kartę graficzną-podaj dokładną specyfikację pamięci ram na karcie oraz jaką masz płytę główną. Może być tak, że karta grafiki ma np. 256 ramu swojego a 1 gb bierze z tego systemowego na dzień dobry. To jest tak zwana funkcja hyper memory albo turbo boost. Podaj to o co prosiłem a może będę w stanie to wyjaśnić?

Płyta główna: Asus P5B

Karta graficzna: Gigabyte GeForce 9800 GT 512 MB

Niestety nie wiem, gdzie mogę znaleźć szczegółowe informacje na temat pamięci na tej karcie.

Jeżeli przed instalacją systemu funkcja Memory Remap Feature była wyłączona konieczna będzie instalacja nakładkowa z włączoną opcją w BIOSie.

Po takim zabiegu powinno działać