Problem z wyłączającym się komputerem

Od pewnego czasu mam problem z komputerem, który po prostu się wyłącza (efekt taki, jak gdyby nie było prądu) podczas gdy włączone są pewne aplikacje – głównie gry (Rome TW, Civ IV – w chwili gdy ładowana jest nowa plansza). Sprawa jest jednak bardziej uciążliwa bowiem podczas przeglądania zdjęć (posiadam system Win XP Prof) komputer również potrafi się wyłączyć. Jednokrotnie zdarzyło się to również podczas pracy z edytorem tekstu (MS Word). Początkowo myślałem, że mam jakiegoś wirusa ale skanowanie różnymi antywirami niczego nie dało. W końcu zdecydowałem się na przeinstalowanie systemu i wówczas okazało się, że i tego nie byłem w stanie zrobić. Podczas zmiany wyświetlanego obrazu (po załadowaniu plików a przed ukazaniem się ekranu wyboru sposobu instalacji i dalej partycji) komputer notorycznie się wyłączał. Pomyślałem, że być może jest to problem z kościami pamięci. Wymieniłem je. Faktycznie udało mi się sformatować dysk i ponownie zainstalować system lecz problem… znów się pojawił po kilku minutach gry w Rome Total War.

Czy ktoś spotkał się już z podobnym problemem?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Najprawdopobniej jest uszkodzona pamięc Ram, przetestuj ją MemTest:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=47&id=340

Bardzo dobrze by było abyś podał komunikat błedu jaki towarzyszy restartowi:

Panele Sterowania-Wydajność i konserwacja-Narzędzia administracyjne-Podgląd Zdarzen.

Umiesz czytać?

Myślę, że to raczej wina zasilacza. Spróbuj od kogoś pożyczyć i sprawdź.

Albo uszkodzenie plyty glownej (gniazdka, we/wy) co tez ma wplyw na takie zachowanie komputera. Podaj konfiguracje swojego komputera

Witam.

Kiedyś miałem podobny problem, tzn komputer wyłączał się nagle, bez żadnego ostrzeżenia. Było to związane z uszkodzeniem płyty głównej, więc do tego co zalecił Robinhio

… proponuję jeszcze sprawdzić kondensatory na płycie głównej. Być może któryś ‘wylał’ i wtedy trzeba będzie go wymienić.

Jeśli nie wiesz jak wygląda ‘wylany’ kondensator to powiem, że jego wierzch jest wypukły i/lub pęknięty.

Wielkie dzięki za wszystkie rady, jeśli jest to problem z płytą główną, a wszystko na to właśnie wskazuje, będę musiał skorzystać z usług serwisu – sam raczej nie dam rady tego zrobić.

Raz jeszcze wielkie dzięki